Baza wiedzy

Chcesz dowiedzieć się więcej o programach ILUO? Przygotowaliśmy szereg informacji, filmów, które mogą odpowiedzieć na Twoje pytania. W razie wątpliwości skontaktuj się z nami…

baza wiedzy

Częste pytania

Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przed zakupem pytania. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

wpisz pytaniie

ILUO Biznes jest zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Moduł jest bezpłatny.
Obejmuje:
– eksport faktur sprzedaży
– import faktur zakupu
– pobieranie UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru)
Integracja jest sparametryzowana i umożliwia dostosowania systemu do potrzeb użytkownika.
Udostępniamy krótką prezentację.

Istnieje możliwość zarówno wystawiania jak i rejestracji faktur i przelewów Split Payment. Można również określić, które towary/usługi podlegają płatności podzielonej i jeśli znajdą się na fakturze „wchodzą” automatycznie do sekcji Split Payment. Od wersji 5.7 obsługa split payment jest w standardzie.

Tak nasze programy pozwalają na eksport danych o operacjach handlowych, magazynowych, bankowych w formacie JPK (Jednolity Plik Kontrolny).

Korzystamy z SQL firmy Microsoft. Programy pracują na wszystkich odmianach MS SQL (Express, Standard, Enterprise) w wersjach od 2005 do 2019 oraz na SQL Azure, czyli silniku bazodanowym dostępnym w chmurze Microsoft.

Program ILUO Faktura to znacznie uproszczona wersja ILUO Biznes służąca tylko do fakturowania i nie zawierająca obsługi gospodarki magazynowej. Dodatkowo ILUO Faktura ma kilka istotnych ograniczeń: brak pracy w chmurze, brak obsługi wariantów towarów i zamienników, brak współpracy ze sklepami internetowymi i inne.

W standardzie zawarte są konwertery z programów: Subiekt GT, Comarch OPTIMA, WF-MAG (Dos, Win), WF-Fakturka. Jest możliwość zaimportowania plików w formacie CSV (po uprzednim wyeksportowaniu z innego programu). W tym przypadku plik musi zawierać określone nagłówki kolumn wymagane przez ILUO (instrukcja użytkownika). W przeciwnym przypadku import zakończy się niepowodzeniem.

Wykorzystujemy chmurę Microsoft (Windows Azure) uznawaną za jedną z najbezpieczniejszych, Spełnia ona wszystkie restrykcyjne wymagania UE odnośnie bezpieczeństwa danych. Dodatkowo programy ILUO pozwalają użytkownikowi na wykonanie archiwizacji danych zapisanych w chmurze i pobranie archiwum na nośniki lokalne.

Nie jest to prawda. Programy ILUO potrafią przełączyć się w tzw. tryb OFFLINE. Lokalna baza danych przechowuje dane o kontrahentach, towarach, cennikach i innych (jest ona stale synchronizowana z chmurą, gdy mamy dostęp do internetu). W trybie OFFLINE możemy prowadzić sprzedaż (przyjmować zamówienia, wystawiać paragony i faktury). Po włączeniu internetu dokumenty wystawione w trybie OFFLINE zostaną przeniesione do bazy w chmurze.

Program pracuje na komputerach wyposażonych w system od Windows XP do Windows 10. Dla większego komfortu instalacji i bezpieczeństwa pracy polecamy systemy Microsoftu od Windows 7 wzwyż.

Przewagi wersji ULTIMA:

  • Posiada funkcje wdrożeniowe pozwalające na tworzenie przez programistę zaawansowanych modyfikacji standardowych algorytmów przetwarzania i elementów interfejsu użytkownika bez ingerencji w sam program.
  • Posiada rozbudowany mechanizm kompletacji (rezerwowanie partii wejściowych składników i definiowanie cech partii wyjściowych).
  • Zawiera elementy WMS: słownik lokalizacji magazynowych, możliwość przypisania lokalizacji do partii towaru, automatyzacja tworzenia dokumentów z użyciem kolektorów.
  • Zawiera rozbudowane mechanizmy uprawnień. Definiowana lista zasobów i ich uprawnień i inne.

Tak, po zainstalowaniu równolegle systemu Windows lub jako Remote App za pośrednictwem usług RDP.

Warianty towarów to odmiany tego samego towaru o różnych wartościach parametrów (cech) takich jak np.: kolor, rozmiar, kolekcja. Stosowanie wariantów zmniejsza liczbę pozycji towarowych w bazie danych i ułatwia prezentację i filtrowanie towarów w ILUO i sklepie internetowym.

Oczywiście nie. Program ILUO po tym okresie pozwala na pełen dostęp do zgromadzonych danych. Blokuje tylko możliwość wystawiania nowych dokumentów. Aktywowanie kuponu doładowującego w dowolnym momencie przywraca pełną funkcjonalność programu.

Lista programów księgowych, do których eksportujemy dane zawarta jest na tutaj. Jeśli tego programu nie ma na liście skontaktuj się z nami.

Program można zainstalować na dowolnej liczbie komputerów w pracy i w domu. Licencja udzielana jest na liczbę jednocześnie pracujących użytkowników (niezależnie od lokalizacji).

Tak w ILUO Biznes można zdefiniować dowolną liczbę cenników i przypisać dowolne ceny do punktów sprzedaży/magazynów. To pozwala na prowadzenie polityki cenowej zależnej od regionu.

Tak w ILUO jest bardzo rozbudowany system uprawnień, który pozwala wyłączyć pewne grupy funkcjonalności, dostęp do dowolnej informacji (np. o punktach sprzedaży, magazynach, operacjach finansowych, cenach itp.). Jednocześnie można dostosować (uprościć) interfejs do potrzeb konkretnego użytkownika.

Obsługujemy drukarki Posnet, Elzab, Novitus, Innova, Epson, Emar i inne. W sumie kilkadziesiąt modeli dostępnych na polskim rynku. Szczegółowa lista dostępna tutaj.

Tak. Udostępniamy zintegrowane rozwiązanie płatnicze oparte na terminalach płatniczych Polcard. Modele: Ingenico Desk/3200, Terminal First Data 4.50+ (inne urządzenia dostarczane przez First Data, które wspierają komunikację za pomocą protokołu ECR-POS PinPad Protocol v 4.50 lub nowszych).

Obsługujemy wszystkie czytniki tzw. „klawiaturowe” pozwalające na zaprogramowanie prefiksu [F7] i sufiksu [F11].

Tak, można obsługiwać wiele sklepów jednocześnie. Towary, które mają być synchronizowane z danym sklepem oznaczamy specjalną etykietą. Stosowanie rozwiązań multistore wymaga jednak przemyślenia konfiguracji z preferencją zarządzania danymi o towarach po stronie ILUO Biznes.

Pomoc techniczna

Pomoc techniczna udzielana jest przy wykorzystaniu programu Team Viewer. Poniżej krótka instrukcja postępowania.

Filmy instruktażowe

Zapraszamy do obejrzenia kilku filmów instruktażowych.

film2

Jak dodać towar lub usługę do kartoteki?

film2

Jak dodać kontrahenta do kartoteki?

film2

Jak dodać zamówienie od odbiorcy? Jak wydrukować fakturę proforma?

film2

Jak wprowadzić remanent
do magazynu?

film2

Jak wystawić dokument PZ?

film2

Jak wystawić fakturę korygującą sprzedaży?

film2

Jak wystawić fakturę VAT?

film2

Jak wyszukać towar w kartotece towarów?

Historia wersji

historia wersji
Oprogramowanie ILUO Biznes rozwija się dynamicznie. Uwzględniamy sugestie naszych klientów i często wydajemy kolejne wersje programów zawierające nowe funkcjonalności i cechy użytkowe. Zapraszamy do zapoznania się z historią zmian w kolejnych edycjach naszych programów.

ILUO Faktura

  1. Wprowadzono oznaczanie dokumentów handlowych za pomocą Symboli Procedury Podatkowej.
  2. Uaktualniono integrację z systemami finansowo-księgowymi w związku z udostępnieniem przez producentów nowych formatów uwzględniających kody GTU i Symbole Procedury.
  3. Wprowadzono poprawki i ulepszenia do generatora plików JPK.
  4. Dodano kilka mniej istotnych poprawek.
  1. Wprowadzono oznaczanie dokumentów handlowych za pomocą Symboli Procedury Podatkowej.
  2. Uaktualniono integrację z systemami finansowo-księgowymi w związku z udostępnieniem przez producentów nowych formatów uwzględniających kody GTU i Symbole Procedury.
  3. Wprowadzono poprawki i ulepszenia do generatora plików JPK.
  4. Dodano kilka mniej istotnych poprawek.
  1. Wprowadzenie obsługi kodów (grup) GTU. Instrukcja znajduje się tutaj (S, K, P)
    • kod GTU na formularzu towaru
    • zbiorcza zmiana kodu GTU w kartotece towarów (K, P)
    • modyfikacje eksportu do odpowiednich nowych formatów JPK-VATM i JKP-VATK (m.in. wyróżnienie faktur do paragonów)
    • modyfikacje eksportu do systemów FK (w miarę uzyskiwania nowych formatów)
  2. Inne usprawnienia i poprawki (S, K, P)
  1. Wprowadzono większość zmian, które pojawiły się w ILUO Biznes na przestrzeni ostatniego roku.
strzałka w dółPokaż starsze wersje

Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM):

    1. Odświeżono wygląd aplikacji – wprowadzono nowy zestaw ikon programu. Oryginalne ikony zostały stworzone na indywidualne zamówienie ILUO i są zgodne z nowymi trendami. Projekt jest płaski i minimalistyczny. (S, K, P)
    2. Mailing seryjny: (P)
      • Temat i szablon wiadomości mogą mieć powiązania z danymi – w nawiasie klamrowym można zawrzeć nazwę pola, które ma być pobrane
      • Do powiązań z danymi dodano możliwości formatowania
      • dodano nowy mechanizm tworzenia maili seryjnych o treści “dynamicznej” oparty o moduł wykorzystywany do tworzenia raportów. Poza możliwością wstawienia dowolnej zawartości (raportu) w treść email-a, istnieje możliwość dodawania załączników w postaci dodatkowych zestawień.
      • Dodano możliwość żądania potwierdzenia wysłania i/lub otrzymania wiadomości. Możliwości te musi wspierać zarówno serwer pocztowy nadawcy jak i aplikacja klienta pocztowego odbiorcy. Te parametry ustawiamy w konfiguracji konta email. (K, P)
    3. Dodano obsługę walut na fakturach VAT marża. (P)
    4. Dodano możliwość zmiany kontrahenta na fakturze korygującej. Ten przypadek występuje przy przejęciach firm, gdy w prawa i obowiązki firmy wchodzi inny podmiot. (S, K, P)
    5. Dodano możliwość importu przelewów z różnych banków w formacie MT-940. (P)
    6. Fiskalne:
      1. Dodano obsługę drukarek Posnet po protokole Ethernet.
      2. Zmieniono układ definiowania parametrów drukarki fiskalnej na bardziej elastyczny.
    7. W związku ze zmianami w module GUS opracowano nowy moduł współpracy za pomocą serwisu internetowego. Jesteśmy teraz w stanie pobierać więcej informacji – np. ostrzegamy, że firma zakończyła działalność lub zawiesiła. (S, K, P)
    8. Na zestawieniach kasowych, bankowych, innych typów płatności dodano możliwość drukowania zestawień w przedziałach czasowych (od daty i godziny – do daty i godziny). (K, P)
    9. Przebudowano mechanizm pobierania kursów w oparciu o NBP API. (P)
    10. Wprowadzono nowy mechanizm wdrożeniowy o nazwie “Definicje pól dodatkowych” pozwalający na dodanie dowolnej liczby pól dodatkowych (kolumn) do dowolnej tabeli programu. (P)
      1. pola dodatkowe mają swoje typy (tekstowe, liczbowe, daty, logiczne (checkbox), słownikowe (lookup))
      2. słownikami mogą być inne predefiniowane tabele programu bądź słowniki dodatkowe zdefiniowane przez użytkownika.
      3. każde pole może podlegać dodatkowym warunkom na wartości jakie pole może przyjmować – w zależności od jego typu – np. wymagalność, wartość domyślna, wartość minimalna i maksymalna, maksymalna długość itp.
      4. pola dodatkowe są automatycznie dostępne jako kolumny na listach (browserach), a także formularzach edycyjnych. Mogą być dodawane w trybie wdrożeniowym jako pola formularzy użytkownika.
      5. pola dodatkowe jako kolumny browsera dodają się też (po zaznaczeniu stosownej opcji) do panelu filtrów (lewa strona przeglądarki-browsera)
      6. widoczność pól może być dynamiczna – zależna od pewnego warunku logicznego zdefiniowanego przez użytkownika (wdrożeniowca). Przykładowo, pole “Moc wzmacniacza” jest dostępne tylko dla towarów z grupy “Audio-wzmacniacze”.
      7. na browserach i formularzach istnieje też standardowy edytor pól dodatkowych (działający jako lista lub w postaci kart)
    11. Dodano sprawdzanie, czy firma jest aktywnym płatnikiem VAT. (K, P)
    12. Dodano obsługę przelewów Split Payment. Jeśli kontrahentowi przypiszemy atrybut SplitPayment (zaznaczymy check box “czy split payment” na karcie kontrahenta) to przy wystawianiu przelewów do dokumentów “vatowskich” proponowany będzie przelew “split payment” z podaniem wartości kwoty VAT. Rodzaj przelewu zawsze możemy zmienić. Dotyczy to przelewów przychodzących i wychodzących. Modyfikacje stosownych zestawień.(K, P)
    13. Stworzono możliwość konfigurowania różnych “menu” programu – dodano możliwość grupowania, tworzenia submenu z elementów menu. Istnieje możliwość ukrywania nieużywanych elementów menu (poleceń). Opcja jest uruchamiana dla każdego widoku programu niezależnie za pomocą polecenia: “Włącz konfigurator menu”, widocznego po prawej stronie okna pojawiającego się po kliknięciu w “perłę” widoku (romb ILUO). (P)
    14. Dodano funkcję seryjnej fiskalizacji paragonów. (K, P)
    15. Dodano eksport do programu WF-KaPeR w nowym formacie (XML). (K, P)
    16. Wprowadzono zmiany w kilkunastu wydrukach. (K, P)
    17. Wprowadzono wiele drobniejszych poprawek i usprawnień. (S, K, P)

Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM):

    1. Odświeżono wygląd aplikacji – wprowadzono nowy zestaw ikon programu. Oryginalne ikony zostały stworzone na indywidualne zamówienie ILUO i są zgodne z nowymi trendami. Projekt jest płaski i minimalistyczny. (S, K, P)
    2. Mailing seryjny: (P)
      • Temat i szablon wiadomości mogą mieć powiązania z danymi – w nawiasie klamrowym można zawrzeć nazwę pola, które ma być pobrane
      • Do powiązań z danymi dodano możliwości formatowania
      • dodano nowy mechanizm tworzenia maili seryjnych o treści “dynamicznej” oparty o moduł wykorzystywany do tworzenia raportów. Poza możliwością wstawienia dowolnej zawartości (raportu) w treść email-a, istnieje możliwość dodawania załączników w postaci dodatkowych zestawień.
      • Dodano możliwość żądania potwierdzenia wysłania i/lub otrzymania wiadomości. Możliwości te musi wspierać zarówno serwer pocztowy nadawcy jak i aplikacja klienta pocztowego odbiorcy. Te parametry ustawiamy w konfiguracji konta email. (K, P)
    3. Dodano obsługę walut na fakturach VAT marża. (P)
    4. Dodano możliwość zmiany kontrahenta na fakturze korygującej. Ten przypadek występuje przy przejęciach firm, gdy w prawa i obowiązki firmy wchodzi inny podmiot. (S, K, P)
    5. Dodano możliwość importu przelewów z różnych banków w formacie MT-940. (P)
    6. Fiskalne:
      1. Dodano obsługę drukarek Posnet po protokole Ethernet.
      2. Zmieniono układ definiowania parametrów drukarki fiskalnej na bardziej elastyczny.
    7. W związku ze zmianami w module GUS opracowano nowy moduł współpracy za pomocą serwisu internetowego. Jesteśmy teraz w stanie pobierać więcej informacji – np. ostrzegamy, że firma zakończyła działalność lub zawiesiła. (S, K, P)
    8. Na zestawieniach kasowych, bankowych, innych typów płatności dodano możliwość drukowania zestawień w przedziałach czasowych (od daty i godziny – do daty i godziny). (K, P)
    9. Przebudowano mechanizm pobierania kursów w oparciu o NBP API. (P)
    10. Wprowadzono nowy mechanizm wdrożeniowy o nazwie “Definicje pól dodatkowych” pozwalający na dodanie dowolnej liczby pól dodatkowych (kolumn) do dowolnej tabeli programu. (P)
      1. pola dodatkowe mają swoje typy (tekstowe, liczbowe, daty, logiczne (checkbox), słownikowe (lookup))
      2. słownikami mogą być inne predefiniowane tabele programu bądź słowniki dodatkowe zdefiniowane przez użytkownika.
      3. każde pole może podlegać dodatkowym warunkom na wartości jakie pole może przyjmować – w zależności od jego typu – np. wymagalność, wartość domyślna, wartość minimalna i maksymalna, maksymalna długość itp.
      4. pola dodatkowe są automatycznie dostępne jako kolumny na listach (browserach), a także formularzach edycyjnych. Mogą być dodawane w trybie wdrożeniowym jako pola formularzy użytkownika.
      5. pola dodatkowe jako kolumny browsera dodają się też (po zaznaczeniu stosownej opcji) do panelu filtrów (lewa strona przeglądarki-browsera)
      6. widoczność pól może być dynamiczna – zależna od pewnego warunku logicznego zdefiniowanego przez użytkownika (wdrożeniowca). Przykładowo, pole “Moc wzmacniacza” jest dostępne tylko dla towarów z grupy “Audio-wzmacniacze”.
      7. na browserach i formularzach istnieje też standardowy edytor pól dodatkowych (działający jako lista lub w postaci kart)
    11. Dodano sprawdzanie, czy firma jest aktywnym płatnikiem VAT. (K, P)
    12. Dodano obsługę przelewów Split Payment. Jeśli kontrahentowi przypiszemy atrybut SplitPayment (zaznaczymy check box “czy split payment” na karcie kontrahenta) to przy wystawianiu przelewów do dokumentów “vatowskich” proponowany będzie przelew “split payment” z podaniem wartości kwoty VAT. Rodzaj przelewu zawsze możemy zmienić. Dotyczy to przelewów przychodzących i wychodzących. Modyfikacje stosownych zestawień.(K, P)
    13. Stworzono możliwość konfigurowania różnych “menu” programu – dodano możliwość grupowania, tworzenia submenu z elementów menu. Istnieje możliwość ukrywania nieużywanych elementów menu (poleceń). Opcja jest uruchamiana dla każdego widoku programu niezależnie za pomocą polecenia: “Włącz konfigurator menu”, widocznego po prawej stronie okna pojawiającego się po kliknięciu w “perłę” widoku (romb ILUO). (P)
    14. Dodano funkcję seryjnej fiskalizacji paragonów. (K, P)
    15. Dodano eksport do programu WF-KaPeR w nowym formacie (XML). (K, P)
    16. Wprowadzono zmiany w kilkunastu wydrukach. (K, P)
    17. Wprowadzono wiele drobniejszych poprawek i usprawnień. (S, K, P)

Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM):

    1. Dodano mechanizm mailingu seryjnego z załączaniem wydruku dowolnego typu obiektu wyświetlanego w przeglądarce, powiązanego z kontrahentem (np. mailing seryjny faktur, zamówień, dokumentów kasowych, itp.) (K, P)
      • możemy zdefiniować konta (MAPI lub SMTP), za pomocą których wysyłamy pocztę
      • możemy stworzyć dowolną liczbę szablonów wiadomości (treści maila). Definiujemy różne treści dla różnych typów obiektów
      • po zaznaczeniu obiektów na liście, wybieramy opcję wydruku, konfigurujemy dla danego wydruku (np. Faktura VAT) parametry wysyłki (konto, szablon wiadomości, format załącznika), a następnie uruchamiamy polecenie “Mailing seryjny”. Adresy docelowe pobierane są z kartoteki kontrahenta skojarzonego z dokumentem
      • obiekty mogą zostać oznaczone po wysyłce zdefiniowaną przez użytkownika etykietą
    2. Dodano funkcję eksportu operacji handlowych I bankowych do pliku JPK (Jednolity Plik Księgowy) (S, K, P)
    3. Zmodyfikowano funkcję pobierania danych kontrahenta z bazy GUS – zrealizowana została w technologii automatycznie aktualizowanej przez program „wtyczki”, co uniezależnia nas od zmian programistycznych dokonywanych w GUS (S, K, P)
    4. Wprowadzono na formatce kontrahenta opcję (“poza ewidencją”) jeśli nie chcemy wpisywać identyfikatora NIP ani PESEL. (S, K, P)
    5. Dodano funkcję powielania zamówień. (S, K, P)
    6. Umożliwiono zmiany parametru przy cenie sprzedaży “Czy cena stała czy zmienna” dla każdego towaru niezależnie. Dotychczas parametr był określony w “definicji ceny” i dotyczył wszystkich towarów. Umożliwia to ustawienie wybranej ceny (np. detalicznej) jako ceny stałej (np. urzędowej) dla określonych towarów. (S, K, P)
    7. Dodano wiele innych udoskonaleń i poprawek wprowadzonych w bardziej rozbudowanym systemie ILUO Biznes (dotyczących oczywiście zakresu funkcjonalności ILUO Faktura) wprowadzone na przestrzeni ostatniego roku.

Wersja zawiera większość ulepszeń dotyczących interfejsu użytkownika oraz funkcjonalności, które pojawiły się w ILUO Biznes na przestrzeni ostatniego pół roku. Wprowadzony został nowy mechanizm pobierania danych kontrahenta z bazy danych GUS.

Wersja zawiera większość ulepszeń dotyczących interfejsu użytkownika oraz funkcjonalności, które pojawiły się w ILUO Biznes na przestrzeni ostatniego pół roku. Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM):

  1. Dodanie obsługi faktur z odwrotnym obciążeniem oraz ich korekt. (P)
  2. Modyfikacje rejestru sprzedaży – uwzględnienie dokumentów z odwrotnym obciążeniem. (P)
  3. Możliwość sortowania pozycji na fakturze wg różnych kryteriów (nazwa towaru/usługi, indeks, ilość, wartość). (K, P)
  4. Funkcja scalania pozycji z tą samą nazwą i ceną na wydruku faktury. (P)
  5. Możliwość „ręcznego” rejestrowania innych dokumentów finansowych (karty, płatności elektroniczne). (K, P)
  6. Zmiany w interfejsie użytkownika (nowe tło, skórka domyślna oraz ikony). (S, K, P)
  7. Funkcja konfigurowania akcji drukowania dla każdego dokumentu niezależnie. Umożliwia zoptymalizowanie pracy z wydrukiem dokumentów. (S, K, P)
  8. Możliwość dodawania poleceń eksportu-importu danych. (P)
  9. Wiele drobnych usprawnień i ulepszeń. (S, K, P)

Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM):

  1. Automatyczne przeliczanie wartości na złotówki przy fiskalizacji paragonu wystawionego w walucie. (P)
  2. Dodatkowe filtry (wystawca-kasjer, rodzaj operacji finansowej) na listach i na wydrukach dokumentów kasowych, bankowych i innych operacji finansowych. (S, K, P)
  3. Integracja z systemem finansowo-księgowym Comarch OPTIMA. (S, K, P)
  4. Moduł administratora ILUO pozwalający na: (S, K, P)
    • instalację nowych instancji MS SQL
    • zarządzanie instancjami SQL
    • szybki dostęp do różnych katalogów ILUO
    • dostęp do konfiguratorów usług ILUO:
      • serwer aplikacji
      • serwer API
      • synchronizator sklepów
    • funkcje dodatkowe (czyszczenie DNSów, czyszczenie ILUO cache)
    • szybki dostęp do zdalnej pomocy
  5. Rozpoznawanie pakietu językowego Windows i w przypadku innych języków niż polski włączanie wersji angielskiej interfejsu. (S, K, P)
  6. Przeniesienie instalacji serwera SQL z instalatora programów ILUO do aplikacji ILUO Faktura. Możliwa jest instalacja bazy na istniejącym serwerze SQL bądź zainstalowanie nowej instancji serwera SQL Express. (S, K, P)
  7. Dostosowanie programu do nowej wersji serwisu GUS umożliwiającego pobieranie danych kontrahenta. (S, K, P)
  8. Inne drobne usprawnienia i poprawki. (S, K, P)

Wersja zawiera adaptację większości ulepszeń dotyczących interfejsu użytkownika oraz funkcjonalności (w zakresie dotyczącym sprzedaży), które pojawiły się w ILUO Biznes na przestrzeni ostatniego roku. Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM):

  1. Zbiorcza zmiana pozycji zamówień i faktur. Operacja pozwala na zaznaczenie wybranych pozycji dokumentu i zmiany pewnych parametrów pozycji (cena, rabat, itp.). (S, K, P)
  2. Możliwość kopiowania zaznaczonych pozycji faktury do schowka i późniejszego “wklejenia” zawarości schowka na inną fakturę, zamówienie. (S, K, P)
  3. Zmiana kolejności pozycji na fakturze. Funkcja przesuwania wybranej pozycji w dół lub w górę. (K, P)
  4. Zbiorcza zmiana statusów obiektów. (K, P)
  5. Pobieranie danych kontrahenta z bazy danych GUS na podstawie numeru NIP. (S, K, P)
  6. Pełna obsługa skalowania wielkości interfejsu przez Windows. Rozwiązuje to problemy, które były związane ze skalowaniem wielkości interfejsu pojawiającym się przy dużej gęstości pikseli ekranu. (S, K, P)
  7. Obsługa ekranów o ultrawysokich rozdzielczościach – 2k, 4k – skalowanie wielkości ikon.
  8. Modyfikacja instalatora. Rezygnacja z “pełnej” wersji instalatora zawierającej MS SQL. Instalator określa wersję Windows i wymagania środowiska a następnie pobiera z internetu i instaluje wymagane komponenty: .NET, ew. MS SQL w odpowiedniej wersji. (S, K, P)
  9. Nowe skórki interfejsu użytkownika. (S, K, P)
  10. Usprawnienia i poprawki. (S, K, P)

Nowa wersja ILUO Faktura niesie ze sobą przede wszystkim szereg zmian dostosowujących program do zmian w ustawie o VAT. Wszystkie nowelizacje przepisów o VAT wynikają z wejścia w życie od 1 stycznia 2014 roku nowych zapisów obowiązującej ustawy o VAT. Od tego dnia przestaje obowiązywać aktualnie obowiązujące rozporządzenie fakturowe Ministra Finansów, a sposób wystawiania faktur będą regulować od tej pory zapisy ustawy o VAT (art. od 106a do 106q). Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM):

  1. Możliwość wystawienia faktury VAT, w której występuje wiele dat powstania obowiązku podatkowego. Jeśli daty obowiązku podatkowego przypadają na różne miesiące, podsumowanie VAT można wydrukować (opcjonalnie – ustawiając odpowiedni parametr wydruku) z rozbiciem na poszczególne okresy. W przypadku, gdy data dostawy jest nieznana można ją czasowo pozostawić niewypełnioną. Dodano także możliwość (parametr wydruku) drukowania daty obowiązku podatkowego dla każdej pozycji faktury. (S, K, P)
  2. W każdym przypadku, przy ustalaniu daty obowiązku podatkowego obowiązują następujące zasady: W pierwszej kolejności pobierana jest data dostawy ustawiona indywidualnie dla pozycji dokumentu. Jeśli dla danej pozycji taka data nie została ustawiona, pobierana jest data dostawy z faktury.(S, K, P)
  3. Przebudowa wydruku rejestru VAT uwzględniająca nowe zasady – tj. możliwość występowania pozycji z jednej faktury w różnych okresach VAT. (S, K, P)
  4. Wprowadzenie możliwości wprowadzenia wielu kursów walut dla jednej faktury (w przypadku, gdy dokumentuje ona wiele dostaw dokonanych w różnych terminach). (P)
  5. Wprowadzenie w okresie przejściowym mechanizmów pozwalających na obsługę dokumentów wg nowych i starych zasad – zarówno faktury jak i rejestry VAT można drukować wg wzoru 2013 lub 2014. (S, K, P)
  6. Usprawnienia w mechanizmach wystawiania faktur zaliczkowych – możliwość powiązania wcześniejszych operacji finansowych z zamówieniem i wystawienia do nich faktury zaliczkowej. (K, P)
  7. Usprawnienia i poprawki. (S, K, P)

Wersja 3.0.68 zawiera kilka nowych możliwości: rozliczenie handlowców, definiowanie różnych form płatności, zbiorczą zmianę danych towarów i kontrahentów i inne… Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM):

  1. Możliwość przypisania/modyfikacji opiekuna (handlowca) na dokumentach sprzedaży. Zestawienia pozwalające na rozliczenie handlowców: “wg dokumentów handlowych”, “wg zapłat”. Możliwość wyłączenia tej funkcjonalności w konfiguracji i uprawnieniach. (P)
  2. Konfiguracja numeracji dokumentów TAX FREE. (K, P)
  3. Możliwość zdefiniowania innych form płatności z automatycznym przeniesieniem należności na inny podmiot. Np. “za pobraniem”, “płatność elektroniczna”, płatność ratalna” itp. (K, P)
  4. Dodanie linków do szybkich płatności na fakturze – wszystko gotówką, wszystko przelewem, wszystko inna płatność. (S, K, P)
  5. Możliwość włączenia okna weryfikacji form płatności połączonego z oknem wydawania reszty (dodawanie, modyfikacja dokumentu zakupu/sprzedaży). Przy modyfikacji dokumentu okno pozwala na porównanie form i kwot płatności przed modyfikacją dokumentu i po modyfikacji. Okno może pojawiać się: nigdy (domyślnie), tylko przy modyfikacji lub zawsze (przy dodawaniu i modyfikacji dokumentu). (S, K, P)
  6. Dodanie funkcji zbiorczej zmiany danych towarów i kontrahentów. (K, P)
  7. Uporządkowanie kolejności pól w panelach filtrów. (S, K, P)
  8. Możliwość instalacji dowolnej edycji SQL Server’a – 2005, 2008, 2012.
  9. Usprawnienia i poprawki.

Dziś trafia do sprzedaży świeżutka wersja programu ILUO Faktura. Dostępne są aż 3 warianty oprogramowania: START, KOMFORT i PREMIUM. Najważniejsze cechy nowej wersji to: wielojęzyczność, wielowalutowość, nowe faktury (eksportowe, WDT, marża), moduł uprawnień, rozliczenia z klientami, praca na wielu stanowiskach i wiele innych… Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM):

  1. Nowe warianty ILUO Faktura – KOMFORT, PREMIUM
  2. Wielooddziałowość (punkty handlowe) (K, P):
    • możliwość zdefiniowania dowolnej liczby oddziałów firmy (punktów handlowych, sklepów, handlowców itp.).
    • Możliwość zdefiniowania nagłówków dokumentów handlowych oraz sposobu numeracji dokumentów niezależnie dla kazdego z oddziałów.
  3. Pełna obsługa walutowości (P):
    • Faktury: krajowe w walucie, eksportowe, WDT
    • Rozrachunki walutowe
    • Kasy wielowalutowe, rachunki walutowe
    • Definiowanie kursów tabel bankowych, tabel statycznych (własnych)
    • Automatyczne pobieranie kursów walut przez internet
    • Definiowanie dowolnej liczby cen złotówkowych/walutowych (dodano atrybut stała cena / stała marża)
    • Mechanizm przeliczania cen dla istniejących już pozycji dokumentu (przy zmianie ceny, zmianie waluty dokumentu, zmianie kursu waluty)
  4. Eksport danych do systemów księgowych: RAKS, Rewizor, Rachmistrz (S, K, P).
  5. Funkcje eksportu, importu kontrahentów i towarów (CSV, XML) oraz mechanimy zbiorczej zmiany danych (K, P).
  6. Dodanie modułu uprawnień (wariant KOMFORT – prosty, wariant PREMIUM – rozbudowany):
    • blokowanie akcji/operacji (np. tworzenia, modyfikacji, kasowania, drukowania, itp.) dla różnych kontekstów (towar, kontrahent, faktura, itp.) (K, P)
    • ukrywanie dowolnych pól formularzy, (P)
    • ukrywanie kolumn przeglądarki danych, (P)
    • mechanizmy definiowania podzakresów danych, dla których określamy szczególne uprawnienia, (P)
    • definiowanie modułów funkcjonalnych, pozwalających na dostęp do pewnych grup operacji (waluty, windykacja, faktury zaliczkowe, faktury marża i inne) (K, P)
  7. Przeliczenia cen walutowych/marż walutowych w zależności od kursu. (P)
  8. Obsługa rachunków zwykłych (bez vat). (S, K, P)
  9. Przebudowanie większości raportów i wydruków dokumentów w celu dostosowania ich do obsługi wielowalutowości. (P)
  10. Faktury w językach obcych (niemiecki, angielski) oraz faktury dwujęzyczne (polsko-angielska, polsko-niemiecka). (K, P)
  11. Wydruk oferty handlowej na podstawie zamówienia. (S, K, P)
  12. Przygotowanie angielskiej wersji językowej interfejsu użytkownika. (S, K, P)
  13. Udostępnienie modułu definiowania raportów dla zaawansowanych użytkowników (wdrożeniowców). (P)
  14. Pełny układ Odbiorca-Nabywca-Płatnik na fakturze, rachunku oraz paragonie imiennym. Możliwość rozdzielenia ról nabywcy, odbiorcy i płatnika i wydrukowania ich danych na fakturze. (S, K, P)
  15. Mechanizm cofania numeratora dokumentów, przy kasowaniu ostatniego dokumentu (można skasować dowolną liczbę dokumentów, jeśli zawsze kasujemy ostatnio wystawiony). (S, K, P)
  16. Parametr działania filtra etykiet działanie iloczynu lub sumy logicznej (and / or). (S, K, P)
  17. Kalulator do pól numerycznych. (S, K, P)

Ukazała się pierwsza wersja handlowa programu ILUO Faktura w wariancie START.

ILUO Biznes

ILUO Biznes – wersja 6.1.2 (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA, WW-wszystkie warianty)

  1. Wprowadzenie obsługi KSeF (Krajowego Systemu eFaktur). Mimo przesunięcia terminu wprowadzenia systemu KSeF przez rząd (najwcześniej początek 2025) udostępniamy obsługę tego systemu w aktualnej wersji z następującymi funkcjami:
    1. eksport faktur sprzedaży (manualnie lub wg ustalonego harmonogramu)
    2. import faktur zakupu (manualnie lub wg ustalonego harmonogramu)
    3. pobieranie UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru)Integracja jest sparametryzowana i umożliwia dostosowania systemu do potrzeb użytkownika. Do towarów i kontrahentów dodano pola wymagane przez KSeF.
  2. Integracje:
    1. BL: Pole “Mapowanie Produktów” nie jest już wymagane. Jeśli nie zostanie wypełnione, to integrator korzysta z domyślnego mapowania
    2. BL: Dodano obsługę stawek VAT (ZW i NP) przy eksporcie zamówień (P, U)
    3. BL: Dodano obsługę stawek VAT (ZW i NP) w synchronizacji towarów i cen towarów (P, U)
    4. BL: Dodano synchronizację “Lokalizacji towaru w magazynie” wskazanego na formularzu towaru w zakładce “Magazyny” z “Lokalizacją towaru” w magazynie baselinker (P, U)
    5. BL: reguły eksportu statusów – dodano sterowanie za pomocą etykiet (P, U)
    6. BL: Algorytm przydzielania magazynu do pozycji zamówienia – dostał nową możliwą wartość : “Jak w definicji ogólnej”. Jej wybranie powoduje, że stosowany jest algorytm określony w definicji integracji w parametrze “Przydzielanie magazynu do pozycji zamówienia”. Ta wartość jest domyślnie ustawiana przy dodawaniu konfiguracji magazynu.
  3. Dodano obsługę pustego NIP w JPK_VAT (WW)
  4. Dodano nowe funkcje i rozszerzenia do API ILUO (P, U)
  5. Definicja kolektora – dodano możliwość sortowania pozycji zamówienia po nazwie użytkownika lub wdrożeniowo (wg wymagań użytkownika) (P, U)
  6. Rozszerzono listę pól przy eksporcie/imporcie towarów do/z arkusza (K, P, U)
  7. Wprowadzono możliwość rozszerzenia liczby wątków przy rozbudowanych integracjach. (P, U)
  8. Dodano parametr pozwalający wybrać czy okna dialogowe plików mają być systemowe, czy devexpress (WW)
  9. Pobieranie kursów NBP – przejście na protokół https z http (P, U)
  10. Dodano raport: “Historia wydań do produkcji” (P, U)
  11. Dodano obsługę terminali płatniczych pep.pl (P, U)
  12. Do szczegółów dokumentu handlowego dodano “datę powstania obowiązku podatkowego” (WW)
  13. Do listy kodów kreskowych (formularz towaru) dodano pole “Czy GTIN” (K, P, U)
  14. Produkcja rozszerzona – dodano możliwość wyboru wariantu dla planowanej partii składnika (U)
  15. Zamówienia – dodano pole “Uwagi wewnętrzne” (K, P, U)
  16. Wprowadzono zmiany w walidacji NIP (WW)
  17. Dodano możliwość zmiany kolejności filtrów na liście filtrów przeglądarki rekordów metodą drag and drop (WW)
  18. Eksport do Rachmistrza/Rewizora EPP/Edi++ – dodano eksport daty obowiązku podatkowego (P, U)
  19. Dodano funkcję tworzenia paragonów bez skutku magazynowego (WW)
  20. Poprawki: (WW)
    1. Shoper: poprawiono błędne przeliczenia cen przy imporcie zamówień dla zestawów w przypadku, gdy zastosowano rabat procentowy w sklepie
    2. Płatności FirstData – usunięto bład, który pojawił się w wersji 6.0.37, powodujący niemożność realizacji płatności
    3. Eksport do Optimy dokumentów zakupu – poprawiono eksport form płatności
    4. Wyeliminowano przyczynę blokowania zamówień po automatycznej realizacji
    5. Import towarów z arkusza. Importowanie kodu z kolumny “KodKreskowy” ustawiało mu znacznik “Czy domyślny” tylko jeśli był nowym kodem danego towaru
    6. Usprawniono obsługę skalowania Windows. Przy skalowaniu 175% i powyżej wielkość obrazków checkbox i strzałek w kontrolkach devexpress była zbyt duża
    7. Baselinker: wydruk etykiet – wersja 6.0.37 mogła drukować etykiety lekko przesunięte, co mogło powodować, że się nie mieściły na stronie
    8. Przy powielaniu kartoteki towaru nie był przenoszony znacznik “widoczność w magazynach”
    9. Sortowanie po kolumnie “Miniatura” generowało błąd
    10. VIES-w tym systemie poszerzono pole identyfikatora unikalnego zapytania. Jest szersze niż nasze pole, więc ILUO nie pozwalało zapisać kontrahenta/dokumentu handlowego po sprawdzeniu VIES.

ILUO Biznes – wersja 6.1.2 (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA, WW-wszystkie warianty)

  1. Wprowadzenie obsługi KSeF (Krajowego Systemu eFaktur). Mimo przesunięcia terminu wprowadzenia systemu KSeF przez rząd (najwcześniej początek 2025) udostępniamy obsługę tego systemu w aktualnej wersji z następującymi funkcjami:
    1. eksport faktur sprzedaży (manualnie lub wg ustalonego harmonogramu)
    2. import faktur zakupu (manualnie lub wg ustalonego harmonogramu)
    3. pobieranie UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru)Integracja jest sparametryzowana i umożliwia dostosowania systemu do potrzeb użytkownika. Do towarów i kontrahentów dodano pola wymagane przez KSeF.
  2. Integracje:
    1. BL: Pole “Mapowanie Produktów” nie jest już wymagane. Jeśli nie zostanie wypełnione, to integrator korzysta z domyślnego mapowania
    2. BL: Dodano obsługę stawek VAT (ZW i NP) przy eksporcie zamówień (P, U)
    3. BL: Dodano obsługę stawek VAT (ZW i NP) w synchronizacji towarów i cen towarów (P, U)
    4. BL: Dodano synchronizację “Lokalizacji towaru w magazynie” wskazanego na formularzu towaru w zakładce “Magazyny” z “Lokalizacją towaru” w magazynie baselinker (P, U)
    5. BL: reguły eksportu statusów – dodano sterowanie za pomocą etykiet (P, U)
    6. BL: Algorytm przydzielania magazynu do pozycji zamówienia – dostał nową możliwą wartość : “Jak w definicji ogólnej”. Jej wybranie powoduje, że stosowany jest algorytm określony w definicji integracji w parametrze “Przydzielanie magazynu do pozycji zamówienia”. Ta wartość jest domyślnie ustawiana przy dodawaniu konfiguracji magazynu.
  3. Dodano obsługę pustego NIP w JPK_VAT (WW)
  4. Dodano nowe funkcje i rozszerzenia do API ILUO (P, U)
  5. Definicja kolektora – dodano możliwość sortowania pozycji zamówienia po nazwie użytkownika lub wdrożeniowo (wg wymagań użytkownika) (P, U)
  6. Rozszerzono listę pól przy eksporcie/imporcie towarów do/z arkusza (K, P, U)
  7. Wprowadzono możliwość rozszerzenia liczby wątków przy rozbudowanych integracjach. (P, U)
  8. Dodano parametr pozwalający wybrać czy okna dialogowe plików mają być systemowe, czy devexpress (WW)
  9. Pobieranie kursów NBP – przejście na protokół https z http (P, U)
  10. Dodano raport: “Historia wydań do produkcji” (P, U)
  11. Dodano obsługę terminali płatniczych pep.pl (P, U)
  12. Do szczegółów dokumentu handlowego dodano “datę powstania obowiązku podatkowego” (WW)
  13. Do listy kodów kreskowych (formularz towaru) dodano pole “Czy GTIN” (K, P, U)
  14. Produkcja rozszerzona – dodano możliwość wyboru wariantu dla planowanej partii składnika (U)
  15. Zamówienia – dodano pole “Uwagi wewnętrzne” (K, P, U)
  16. Wprowadzono zmiany w walidacji NIP (WW)
  17. Dodano możliwość zmiany kolejności filtrów na liście filtrów przeglądarki rekordów metodą drag and drop (WW)
  18. Eksport do Rachmistrza/Rewizora EPP/Edi++ – dodano eksport daty obowiązku podatkowego (P, U)
  19. Dodano funkcję tworzenia paragonów bez skutku magazynowego (WW)
  20. Poprawki: (WW)
    1. Shoper: poprawiono błędne przeliczenia cen przy imporcie zamówień dla zestawów w przypadku, gdy zastosowano rabat procentowy w sklepie
    2. Płatności FirstData – usunięto bład, który pojawił się w wersji 6.0.37, powodujący niemożność realizacji płatności
    3. Eksport do Optimy dokumentów zakupu – poprawiono eksport form płatności
    4. Wyeliminowano przyczynę blokowania zamówień po automatycznej realizacji
    5. Import towarów z arkusza. Importowanie kodu z kolumny “KodKreskowy” ustawiało mu znacznik “Czy domyślny” tylko jeśli był nowym kodem danego towaru
    6. Usprawniono obsługę skalowania Windows. Przy skalowaniu 175% i powyżej wielkość obrazków checkbox i strzałek w kontrolkach devexpress była zbyt duża
    7. Baselinker: wydruk etykiet – wersja 6.0.37 mogła drukować etykiety lekko przesunięte, co mogło powodować, że się nie mieściły na stronie
    8. Przy powielaniu kartoteki towaru nie był przenoszony znacznik “widoczność w magazynach”
    9. Sortowanie po kolumnie “Miniatura” generowało błąd
    10. VIES-w tym systemie poszerzono pole identyfikatora unikalnego zapytania. Jest szersze niż nasze pole, więc ILUO nie pozwalało zapisać kontrahenta/dokumentu handlowego po sprawdzeniu VIES.

ILUO Biznes – wersja 6.0.37 (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA, WW-wszystkie warianty)

  1. Zmiana zasadnicza w tej wersji to aktualizacja biblioteki Devexpress i co się z tym wiąże .NET. Wersja ILUO Biznes 6.0 powstaje poprzez skompilowanie jej pod .NET 4.72. Jest to dużo nowsza wersja .NET niż ta, której używaliśmy do tej pory (4.0). Na obecną wersję nie powinno to mieć wpływu, ale w przyszłości będzie, bo .Net 4.0 często ma problemy z wspieraniem najnowszych rozwiązań informatycznych. Jeśli chodzi o .Net 4.72, to powinien być automatycznie zainstalowany na komputerach Windows 10 i 11 wraz z aktualizacjami Windows. Wcześniejsze wersje mogą wymagać pobrania specjalnego instalatora.(WW)
    UWAGA: Jeśli w Państwa dotychczasowej wersji występowały moduły wdrożeniowe lub wydruki indywidualne to mogą one (ale nie muszą) działać nieprawidłowo. Prosimy w tych przypadkach o kontakt z naszym serwisem w celu dostosowania ich do nowej wersji ILUO Biznes.
  2. Przeglądarka danych (WW)
    1. Dodano możliwość konfigurowania szerokości pola wyszukiwania pełnotekstowego widocznego na pasku poleceń browserów
    2. Dodano funkcje kolorowania (oznaczania) warunkowego komórek, wierszy w przeglądarce danych (browserze)
    3. Rozbudowano funkcje filtrowania w wierszu filtrów automatycznych
    4. Rozszerzono możliwości kreatora filtrów
    5. Wprowadzono mechanizm stronicowania – istotny szczególnie przy pracy przez Internet. Mechanizm zapobiega pobieraniu jednorazowo dużych zbiorów danych.
    6. Ulepszono obsługę skalowania Windows
  3. Ogólne (WW, jeśli nie podano inaczej)
    1. Podłączenie wybranych terminali płatniczych firmy eService oraz terminali obsługujących protokół ECT-EFT (P, U)
    2. ECOD: Eksport, faktur – dodano wypełnianie numeru BDO w danych sprzedawcy (P, U)
    3. Dodano kontrolę aktywności NIP dla kontrahentów z UE w bazie danych VIES – przy zapisie faktury sprzedaży w programie (parametr automatycznej realizacji) (P, U)
    4. VIES – rozszerzenie funkcjonalności. Zapamiętywanie identyfikatora zapytania przy kontroli podatnika.
    5. Przy automatycznej realizacji zamówień dokumentami handlowymi (faktura, paragon) dodano możliwość oznaczania etykietą dokumentu handlowego po wysłaniu mailem lub zapisaniu dokumentu w systemie e-commerce (np. Baselinker, IdoSell) (P, U)
    6. Uaktualniono procedurę wyświetlania szczegółów towaru przy lookupie na dokumentach tak, żeby indywidualna modyfikacja mogła opierać się na kopii tej procedury (P, U)
    7. W zleceniach produkcyjnych dodano parametr “domyślny wykonawca” (P, U)
    8. Dodano parametr wdrożeniowy: Zawsze realizuj zamówienie na paragon w trybie brutto
    9. Modyfikacja algorytmu wyświetlania informacji o cenach towaru przy lookupie towarów na dokumentach
    10. Dodano funkcję “Zwrot z paragonu/Korekta sprzedaży” dla dokumentu handlowego wystawionego w innym punkcie sprzedaży (K, P, U)
    11. Wprowadzono funkcję rozliczania sald złotówkowych dokumentu walutowego (P, U)
    12. Dodano indeks towaru w oknie wyboru zamówień na dokumencie handlowym
    13. Data obowiązku podatkowego dla WDT/KWDT od tej pory jest ustawiana na datę wystawienia dokumentu
    14. Nowa meta wartość w parametrach/filtrach zakresów dat: Wcześniej niż n dni
    15. Do tabel obsługiwanych w polach dodatkowych dodano nowe tabele: Słownik dodatkowy, Pozycja słownika dodatkowego (P, U)
    16. Dodano realizację zamówień pozostałymi typami dokumentów: (P, U)
      • Zrealizuj jako fakturę importową towarów
      • Zrealizuj jako fakturę importową usług
    17. Moduły funkcjonalne: konfiguracje dotyczące automatycznego realizowania i wysyłek zamówień – do parametru “Tylko ze statusami” – dodano możliwość czyszczenia wartości
    18. Dodano nowe opcje sterowania dla statusów zamówień (P, U)
    19. Przerobiono wydruk KCZ dla dokumentów walutowych (P, U)
    20. Uaktualniono i rozszerzono integrację z mbank CompanyNet (K, P, U)
    21. Dodano zabezpieczenie: jeśli druga “inna płatność” na dok. handlowym > 0, nie można wybrać operatora kart jako płatnika na dokumencie
    22. Dodano parametr w “Konfiguracji systemu” umożliwiający realizację automatyczną zamówienia z towarem marżowym i nie marżowym (P, U)
    23. Kolektory: grupowanie – dodano możliwość określenia kolejności, w której mają się pojawiać grupy etykiet dla zamówień (P, U)
    24. Baselinker: producent zmienił maksymalną wielkość zdjęcia produktu na 2 MB. Do tej pory było 1MB. Integrator bada wielkość zdjęcia przed wysłaniem, więc blokował wysyłkę zdjęć pomimo, że baselinker by je przyjął (P, U)
    25. Baselinker: dodano parametr pozwalający określić zakres eksportowanych zamówień (P, U)
    26. Baselinker: przy eksporcie zamówień uwzględniono konfigurację pól dodatkowych (P, U)
    27. Baselinker: przy aktualizacji stanów dla Indeksu i SKU ignorowana jest od teraz wielkość liter (P, U)
    28. Baselinker: Do reguł importu zamówień dodano dodatkowe parametry (GdyChceFakture, UstawTypDokumentuRealizacji) (P, U)
    29. Baselinker: Do reguł importu płatności dodano możliwość wybrania waluty (P, U)
    30. Shoper, IdoSell – przebudowano algorytm sterujący importem zdjęć (P, U)
    31. Shoper: import zamówień – zastosowanie nowego API, zmiany w algorytmie (K, P, U)
    32. Shoper: dodano możliwość szeregowania odwołań do API (K, P, U)
    33. Shoper, IdoSell, Baselinker – dodano parametr wdrożeniowy limitujący okres czasowy pobierania błędnych zamówień (P, U)
    34. Dla realizacji automatycznej oraz realizacji kolektorem dodano konfigurację pozwalającą zarządzać algorytmami realizacji w zależności od zakresu (P, U)
    35. API: do zamówień dodano pole CzyPlatnoscWymagana (P, U)
    36. Uprawnienia: do kontekstu Bufor operacji bankowych [ediDokumentFinansowy] dodano nowe akcje (P, U)
    37. Zabezpieczono import zamówień w walucie, która w ILUO nie została zdefiniowana (P, U)
    38. ECOD: Eksport faktur – dodano eksport Kodu wariantu i EAN wariantu, jeśli w pozycji występuje wariant towaru (P, U)
    39. Eksport do ECOD. Dostosowano się do ograniczenia długości nazwy towaru (ItemDescription) 70 znaków (P, U)
    40. Do konfiguracji numeracji kodów kreskowych dodano możliwość określenia maksymalnego numeru
    41. Widoki sprzedaży POS – dodano na pasku przycisk zapisu układu widoku (P, U)
    42. Wdrożeniowe: dodano procedury SQL do dodatkowej obsługi po dodaniu, modyfikacji, usunięciu obiektów w systemie np. cusPrhanDokumentHandlowyAddAfter (P, U)
    43. JPK Mag – zniesiono wymagalność dla sekcji typów dokumentów magazynowych. Dzięki temu można wyeksportować dokumenty jednego typu
    44. Import/eksport do z arkusza – obsługa wartości pól umożliwiających wielowybór (K, P, U)
    45. Do realizacji automatycznej zamówień dodano możliwość skonfigurowania wydruku dla faktur OSS (P, U)
    46. Eksport FK do Optimy – przyspieszono znacznie eksport dokumentów sprzedaży
    47. Do modułów funkcjonalnych używanych w harmonogramach dodano “Mailing dla zamówień od odbiorców” (P, U)

W browserach dokumentów dodano nowe kolumny Zamówienia do Dokumentów Magazynowych, Dokumenty Handlowe (P, U)

Dodano obsługę plików webp

  1. Integracje (P, U)
    • IAI: zablokowano możliwość wyboru magazynu wirtualnego jako magazynu dla pozycji zamówień.
    • Shoper: zoptymalizowano pobieranie cen wariantów.
    • Baselinker: poprawiono algorytmy ustawiania “producenta” i “grupy towaru” przy imporcie/aktualizacji towaru.
    • Baselinker: dodano nowy parametr umożliwiający ograniczenie czasu śledzenia zmian w zamówieniach. Pozwala to na uniknięcie stosowania mechanizmu “statusów ostatecznych” bez istotnego wpływu na wydajność.
    • Baselinker: w regułach importu zamówień dodano parametr “Płatność wymagana”.
    • Baselinker: Wprowadzono zmiany i uporządkowanie pracy w trybie “[w]Importuj towary jako warianty”. Tutaj dostępna dokumentacja
    • Baselinker: Dodano eksport numeru dokumentu sprzedaży podczas operacji wysyłki dokumentu sprzedaży do Baselinkera.
    • API: dodano dwie metody:
      • Dodatkowa metoda pobierania obrazu raportu – pozwalająca na określenie nazwy używanego zestawu parametrów
      • Metoda pozwalająca na pobranie danych dokumentów realizujących wskazane zamówienia
    • API: do funkcji realizującej zamówienie dodano w parametrach możliwość ustawienia pola “Wystawił”.
    • API: Do pozycji zamówień dodano możliwość podania pola “Nazwa”, co powoduje, że można w pozycji pokazać inną nazwę niż katalogową.
  2. Ogólne (S, K, P, U)
    • Dodano możliwość zwrotów zestawów na fakturze korygującej. Dotychczas trzeba było zwracać składniki.
    • Do konfiguracji drukarek fiskalnych dodano parametr specyfikujący punkty handlowe, na których można przeprowadzić fiskalizację. Zapobiega to wystawieniu paragonu fiskalnego dla pewnych punktów handlowych.
    • W widokach “Stan magazynu”, “Stan magazynu z rozbiciem na partie” dodano dwa niezależne filtry na “stan magazynu” i “ilość dostępną”.
    • W liście typów płatności na formularzu zamówienia dodano ograniczenie listy do typów powiązanych z wybranym punktem handlowym oraz niepowiązanych z żadnym.
    • Nowe możliwości Modułu funkcjonalnego “Modyfikacja i oznaczanie zamówień”:
      • Utwórz przedpłatę w punkcie finansowym – utworzy przedpłatę do zamówienia we wskazanym punkcie finansowym
      • Ustaw wymagalność płatności – pozwala ustawić wymagalność płatności na tak lub nie Dodatkowo, jeśli któryś z tych powyższych parametrów jest włączony, ale okaże się, że żadna operacja się nie wykona, bo płatność jest taka, jak chcemy przestawić, a zamówienie jest opłacone, to wówczas nie ustawią się etykiety i statusy. Chodzi o to, żeby było wiadomo, że operacja modyfikacji się wykonała.
    • Automatyczna realizacja zamówień z browsera zamówień – nowe parametry zmiana organizacji parametrów – “Po realizacji…” i “Po realizacji BL/IdoSell”.
    • Eksport/import towarów do/z arkusza – dodano możliwość eksportu/importu dodatkowych jednostek miar i kodów kreskowych.
    • Do buforów kolektorów dodano nowe możliwości filtrowania i oznaczania (gwiazdka).
    • Produkcja: wprowadzono zmiany dotyczące rezerwowania składników przez zlecenia produkcyjne (produkcja rozszerzona). Dodano kolorowanie.
    • Do browsera użytkowników dodano polecenie “Usuń Widoki Użytkownika”.
    • Na dokumentach magazynowych sprzed konkretnego dokumentu remanentu dodano możliwość modyfikacji niektórych pól nie spływających na remanent.
    • Dodano parametr systemowy, wdrożeniowy „Punkt Handlowy wymagany”.
    • W widoku powiązanym do dokumentów handlowych (powiązane zamówienia) dodano kolumny (“Nr przesyłki” i inne)
  3. Ulepszenia (S, K, P, U)
    • Baselinker: eksport cen dla towarów konkretnym scenariuszu kończył się błędem “Odwołanie do obiektu…”. Poprawiono.
    • Eksport do Edi++ (Rachmistrz, Rewizor) przy połączeniach chmurowych i dużej ilości danych mógł się skończyć przekroczeniem czasu oczekiwania.
    • Dopuszczono stosowanie średników w adresach e-mail kontrahentów.
    • Do zamówienia zagranicznego był przypisywany nieaktywny punkt handlowy (przy określonym układzie parametrów).
    • Import plików EPP. Zdarzały się pliki w notacji unix (czyli tylko ze znakiem \n). Do tej pory import takiego pliku kończył się błędem, który został usunięty.
    • Baselinker: usunięto usterki dotyczące mapowania pól opisowych.
    • Poprawiono wydruki w remanentach:
      • W wydruku “Arkusz spisu z natury dla księgowości”, jeśli była włączona cena nabycia oraz wyłączone drukowanie partii rozjeżdżał się nagłówek raportu.
      • W raporcie “Raport inwentaryzacyjny”, niezależnie od tego, czy wybieraliśmy cenę zakupu, czy cenę nabycia, zawsze drukowały się wartości w cenie zakupu (bez kosztów dodatkowych). Jedynie cena zmieniała się prawidłowo z ceny zakupu na nabycia.
    • Usunięto usterkę przy dodawaniu pozycji TW poprzez formularz.
    • Baselinker: usunięto usterkę w wersji 5.12.0 dotyczącą ustawiania wymagalności płatności zamówień.
    • Polecenie dodawania WDT w browserze faktur było nieprawidłowo oznaczone w systemie uprawnień i badało uprawnienia dostępu do korekty WDT a nie faktury WDT. Poprawiono.
    • Poprawiono filtrowanie w rozrachunkach po “terminie płatności” – było po “dacie wystawienia”.
    • Poprawiono znikające kody kreskowe przy przypisywaniu jednostek miar w określonym scenariuszu.
    • Produkcja: poprawiono polecenie “Sprawdź możliwość realizacji zlecenia”.
    • Produkcja: usunięto błąd podczas ustawiania statusu w widokach powiązanych zlecenia produkcyjnego.
    • Shoper, Sote: Przy eksporcie towaru program wysyłał EAN towaru w przypadku, gdy to był EAN wariantu.
    • Shoper: Dodano wyswietlanie komunikatu w przypadku braku (nie włączenia) obsługi wielomagazynowosci po stronie Shopera.
    • Eksport FK do Rachmistrz/Rewizor – Niektóre dokumenty finansowe nieprawidłowo się eksportowały.
    • Tylko w wersji 5.12.0: Kolektory: Pobieranie zamówień do kompletacji kończy się błędem kompilacji.
    • Shoper: przy eksporcie towarów zawsze był synchronizowany producent pomimo wyłączonego eksportu producenta towaru.
    • Przy dodawaniu towaru, w cenach towaru program nie kopiował sposobu zaokrąglania z definicji ceny.

ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Integracje (P, U)
    • BL: Harmonogramy, Konfigurator modułów funkcjonalnych – dodano funkcję wysyłania dokumentów realizacji zamówień do BL
    • BL: Modyfikacje importu zamówień. Zamówienia z błędem są pokazywane po zaimportowaniu ze specjalnym statusem (Błąd dodania, Błąd aktualizacji) i oznaczone kolorem
    • BL: Dodano parametry pozwalające na określenie, z których źródeł zamówienia mają się pobierać a z których mają się nie pobierać.
    • BL: Dodano możliwość mapowania płatności uwzględniającą Punkt Handlowy
    • BL: Dodano opcję “Reguły dotyczące importu płatności” pozwalającą na sterowanie przypisaniem określonego “Typu płatności” w ILUO Biznes w zależności o różnych parametrów zamówienia (źródło, status, metoda płatności, rodzaj kontrahenta i inne)
    • BL: do Reguł dotyczących importu zamówień dodano nowe warunki i parametry
    • BL: Rozszerzono zakres pól towarów integrowanych przy konfiguracji opisów w katalogach produktów
    • Shoper i BL: dodano parametr pozwalający na integrowanie nazwy lub nazwy krótkiej jako nazwy producenta w sklepie
    • Shoper, ClickShop: Rozwiązano problem ze spacjami na początku i końcu indeksów
    • Sote: Dodano integrację z wersją sklepu Sote 8
    • IdoSell: Poprawiono sposób pobierania rabatów z IdoSell/iai
  2. Ogólne (S, K, P, U)
    • W module obsługi drukarki Farex dodano pętlę oczekiwania na odpowiedź drukarki. W przypadku wolniejszego połączenia poprawi to działanie drukarki
    • Dodano do wspieranych drukarek fiskalnych drukarkę Elzab ONLINE. Obsługa dotyczy wszystkich drukarek ONLINE Elzab – podczas wydruku paragonu na takiej drukarce nazwa towaru jest rozszerzona do 64 znaków
    • JPK dla faktury zbiorczej – dodano numery i daty wystawienia faktur korygowanych
    • Przy importach i na raportach OSS (mają w nazwie ‘(dla OSS)’ ) – przerobiono obsługę kodu kraju. Jeśli gdzieś wystąpi kod kraju ‘GR’ zostanie on przekonwertowany od razu na ‘EL’
    • Na widoku korekt sprzedaży dodano filtr (“Przyczyna korekty”)
    • Na dokumencie zwrotu od odbiorcy (ZWO) dodano funkcję zwrotu z konkretnej partii wydanej odbiorcy dokumentem wydania (np. WZ)
    • Zmiany w kontroli unikalności kodów kreskowych. Dodano parametr systemowy dotyczący kontroli unikalności “Kontrola unikalności kodu kreskowego” przyjmujący wartości:
      • Błąd – system generuje błąd (blokadę) przy wprowadzeniu towaru, wariantu z kodem, który już istnieje. Do tej pory to było standardowe zachowanie programu.
      • Ostrzegaj – ILUO ostrzega, że kod istnieje
      • Brak – pozwala na wpisywanie kodów bez kontroli
    • JPK FA – poprawiono błędny eksport w przypadku kontrahenta spoza unii europejskiej oraz w przypadku kontrahenta z Grecji (2 kody GR, EL)
    • Dodano nowy moduł funkcjonalny (Harmonogramy) – Wykonaj zestawienie i wyślij za pomocą poczty elektronicznej
    • Ulepszono obsługę walut w wezwaniach do zapłaty
    • W harmonogramach dodano możliwość wyboru dni tygodnia, gdy wybierze się okres co x dni
    • W harmonogramach zmieniono algorytmy planowania i wykonywania w sytuacjach krytycznych
    • Rozwiązanie problemu zadań harmonogramów wiszących jako “w trakcie realizacji”
    • Do modułów funkcjonalnych i harmonogramów dodano możliwość wysyłania powiadomień email
    • Przy operacji Import-eksport do arkusza dodano lokalizacje magazynowe
    • Moduły funkcjonalne/hamronogramy: wysyłka do BL/IdoSell lub mailing dokumentów realizacji – dodano parametr umożliwiający określenie po jakim czasie od realizacji wysyłka ma się zrealizować
    • Do uprawnień dotyczących magazynów dodano uprawnienie dotyczące wstawiania magazynu docelowego dla pozycji dokumentów handlowych
    • Dodano korektę zerową – tylko zmiana kursu waluty
    • Dodano ulepszenia i modyfikacje w działaniu funkcji mailingu (Drukuj > Mailing)
    • Mailing – dodano możliwość wpisania więcej niż jednego adresu mailowego podstawowego (w kartotece kontrahenta)
    • Dodano możliwość wystawienia faktury do wybranych pozycji paragonu
    • Dodano możliwość podglądu powiązanych dokumentów magazynowych dla faktur zaliczkowych
    • Wyłączono zamówienia zawierające pozycje VAT marża z automatycznej realizacji. Takie zamówienia wymagają ręcznego wystawienia:
      • Faktur VAT Marża dla pozycji oznaczonych VAT Marża
      • Faktur VAT dla pozycji NIE VAT Marża
    • Dodano rejestrację wywołań API oraz automatów integracji i harmonogramów
    • Dodano parametr wdrożeniowy: Punkt handlowy wymagany
    • Zmodyfikowano działanie lookupów magazynów na formatkach dokumentów
    • Cenniki indywidualne – dodano import, eksport z/do arkusza
    • Eksport dokumentów do Comarch CDN – rozszerzono obsługę pola Eksport o rozpoznanie dokumentów OSS
    • Dodano do API ILUO nowe metody
    • Dodano dynamiczne metawartości do filtów na pola daty (np. ostatnie 7dni)
    • Dodano obsługę eksportu i importu wariantów do/z arkusza w funkcjach eksportu towarów
    • Dodano funkcje importu/eksportu towarów z/do xml (konfigurowalne). Obsługują warianty
  3. Ulepszenia (S, K, P, U)
    • Przy serwerowych wywołaniach raportów nagłówki lokalizacji nie były odczytywane – przypisywany był nagłówek centrali (K, P, U)
    • Poprawiono zaokrąglanie ceny na PW produkcyjnym przy ustawieniu ‘Suma składników i kosztów produkcji’
    • Przy konfiguracji client-server, przy realizacji automatycznej zamówien dokumentami WZ dochodzilo do nieprawidłowego wyliczania stanu towaru (ilość dostępna)
    • Zdarzało się, że usunięcie danego obiektu powodowało usunięcie statusu innego obiektu
    • Rozwiązano problem z pobieraniem informacji o zapłatach częściowych na wezwaniach do zapłaty oraz nieprawidłowe domyślne naliczanie odsetek indywidualnych
    • Import dokumentów EDI – dodano przypisywanie opiekuna do dokumentu na podstawie kontrahenta
    • Zabezpieczono przypadki powielania uwag z zamówienia na dokument realizujący w przypadku zamówień pochodzących z integracji (Shoper, Baselinker, …)
    • W operacjach cyklicznych Wysyłanie dokumentów realizacji zamówień do Baselinker / IdoSell mailem nie był ustawiany status po wysyłce
    • Na korekcie faktury zaliczkowej i na korekcie faktury zaliczkowej końcowej nie wyświetlało się miejsce wystawienia dokumentu mimo, że było wpisane w konfiguracji użytkownika
    • Zablokowano możliwość wystawiania dokumentu do kilku zamówień dla tego samego kontrahenta, ale z różną walutą
    • Shoper: Przy aktualizacji stanów pojawiał się błąd “Odwołanie do obiektu…”, przy określonym układzie parametrów i towarów
    • Przy modyfikacji dokumentów zmiana punktu powodowała zmianę metody płatności (kasa, karta) i podwójne rozliczenia
    • JPK-FA – jeśli korekta sprzedaży zawierała nową pozycję, to przy wykonaniu eksportu pojawiał się błąd “Nullable object…”
    • Rozliczenie opakowań RO – usuwanie pozycji nie aktualizowało wartości kaucji w nagłówku dokumentu
    • Wezwanie do zapłaty – nie uwzględniało przeterminowanych korekt oraz korekt zwiększających wartość dokumentu
    • Walidacja danych kontaktu nie przepuszczała adresu email kończącego się na .global
    • Na zleceniach produkcyjnych lookup produktów nie filtrował pozycji nieaktywnych
strzałka w dółPokaż starsze wersje

ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Integracje ( P, U)
    1. Rozbudowanie integracji z Baselinkerem, dostosowanie do najnowszych funkcji dostępnych przez API.
      • Obsługa wielu katalogów (rozbudowanie mapowań cen, opisów, pól importu i eksportu)
      • Obsługa wielu magazynów (możliwość stworzenia niezależnych mapowań sumy stanów magazynów ILUO do dowolnego magazynu BL)
      • Reguły importu/eksportu zamówień i statusów pozwalające na ustawianie określonych atrybutów zamówień przy ich imporcie na podstawie szeregu warunków z zamówienia importowanego
      • Mapowanie pól dodatkowych zamówień
      • Eksport towarów z wariantami do BL
      • Nowe okna operacji manualnych (wybór zakresów eksportu/importu, tryb automatyczny)
      • Nowa funkcja eksportu samych cenników
      • Dodano możliwość konfigurowania sposobu, w jaki są wstawiane na zamówieniu w ILUO płatne usługi transportowe
      • Poprawka: w przypadku, gdy w Baselinker jest więcej niż jeden towar o tym samym sku i jest z wariantami, to ceny wariantów nie pobierały się według ceny zmapowanej w widoku sklepu
      • Poprawka: w przypadku, gdy w Baselinker jest więcej niż jeden towar o tym samym sku z wariantami, to nieprawidłowo działał mechanizm przyporządkowywania identyfikatorów wariantów
      • Poprawka: wysyłka dokumentów do Baselinker poleceniami kończyła się błędem „Odwołanie do obiektu” w przypadku zamówień, które nie zostały zrealizowane dokumentami
      • Poprawka: w zamówieniu eksportowanym z ILUO nie pojawiała się miniatura zdjęcia produktu (mimo, że w kartotece zdjęcie było dostępne)
    2. Zmiany w integracji z Shoperem
      • Obsługa wielu magazynów Shopera
      • Szczegółowe mapowanie pól eksportu i importu
      • Dodano pobieranie kodu promocji/kuponu z Shopera jako pole dodatkowe (można włączyć w integracji). Integrowane jest pole promo_code z api shoper.
      • Nowe okna operacji manualnych (wybór zakresów eksportu/importu, tryb automatyczny)
    3. Zmiany w integracji IdoSell
      • Szczegółowe mapowanie pól eksportu i importu
      • Nowa funkcja eksportu samych cen
      • Dodano obsługę nowych statusów, które pojawiły się w sklepie
      • Przy imporcie zamówień pobierane są ceny: przed i po rabacie, dzięki czemu widać informację o rabacie na pozycji zamówienia.
      • dodano parametr “Źródło zamówień z Baselinker”, który umożliwia aktualizację stanów towarów w scenariuszu, w którym zamówienia spływają poprzez Baselinker (pozwala to na uwzględnianie rezerwacji)
      • dodano parametr “Element oddzielający nazwę od parametrów”, który umożliwia zarządzanie nazwami towarów zgrupowanych importowanych z IdoSell
      • Poprawka: Pierwszy import zamówień do IdoSell nie uwzględniał daty startowej. Również nie uwzględniał jej po jej zmianie w parametrach integracji
      • Poprawka: Import zamówień nie pobierał zamówień, które miały statusy, których wcześniej w IdoSell nie było
      • Poprawka: Import zamówień nie odnotowywał wymagalności płatności, bo nie uwzględniany był parametr “Płatność wymagana dla niezmapowanych płatności”
  2. Ogólne (S, K, P, U)
    1. Dodano funkcję o nazwie “Import towarów z XML (konfigurowalny)”, który pozwala na zdefiniowanie schematu XML używanego do importu danych o towarach, a tym samym, zaimportowanie praktycznie dowolnego pliku XML z towarami. ( P, U)
    2. Do filtrów na datę dodano zakresy systemowe odnoszące się do przyszłości (ważne w rozrachunkach).
    3. Dodano nowy mechanizm notowania operacji na obiektach, szczególnie w trybach automatycznych. Doszedł dodatkowy parametr w konfiguracji. ( P, U)
    4. Przy wyborze zakresów dat z poziomu zakresów uprawnień oraz wyboru zakresów (obsłużono wartości systemowe). Chodzi o to, że wartości dzisiaj, ostatni tydzień, itp. działają dynamicznie w odniesieniu do bieżącej daty. ( P, U)
    5. To samo co opisano w punkcie wyżej dotyczy raportów, w których przedziały czasowe mogą działać dynamicznie.
    6. W “Konfiguratorze modułów funkcjonalnych” dodano dodatkowe moduły, które pozwalają na: ( P, U)
      • Modyfikację/oznaczanie zamówień od odbiorców – ustawianie statusów i etykiet zamówień spełniających kryteria
      • Realizację zamówień od odbiorców dokumentami
      • Wysłanie dokumentów realizacji zamówień od odbiorców mailem
    7. Import towarów z arkusza – dodano nowe możliwości importu jednostek miar
    8. Do zestawienia dok. mag. dodano dokumenty PO i WO ( P, U)
    9. Dodano import stawek VAT sprzedaży w krajach (EU) z arkusza do kartoteki towarów ( P, U)
    10. Wartość domyślna pola dodatkowego typu umożliwia wpisanie wielowierszowego tekstu ( P, U)
    11. Do filtrów zamówień dodano parametry (Nowsze niż x dni, Starsze niż y dni)
    12. Do listy zamówień od odbiorców dodano w filtrze “Stan rozliczenia” nową opcję umożliwiającą odfiltrowanie wspólne opłaconych oraz bez płatności wymaganej
  3. Poprawki (S, K, P, U)
    1. Rozwiązano problem tworzenia wielu dokumentów KCZ, dla każdego magazynu (nawet nie objętego transakcją)
    2. Błąd eksportu faktur do ECOD – w przypadku używania domyślnego profilu edi, bez edycji i ustawienia parametrów
    3. Przy eksporcie faktur do Comarch (jeśli występowała przedpłata) forma płatności pobierana na podstawie typu płatności przedpłaty była zamieniona – inna na elektroniczna
    4. Drukowanie faktur na niektórych drukarkach Novitus (Bono online) nie działało. Poawiał się błąd 1101.
    5. W przypadku zmiany zbiorczej (na FS i na zamówieniu od odbiorcy) – rozwijała się lista stawek VAT odpowiednich dla PL (mimo, że była sprzedaż OSS B2C) bez możliwości dopisania/wybrania innej stawki VAT
    6. Import towarów z arkusza – nie ustawiała się/zmieniała się kategoria towaru za pomocą kolumny Parametry.Kategoria
    7. Zablokowano możliwość realizacji zamówień rezerwujących produkty pod zlecenie kompletacji
    8. W wersji 5.10.1 nie można było wejść do edycji parametrów kontrahenta
    9. Konfigurator modułów funkcjonalnych – funkcja pobierania kursów pobiera kursy walut z bieżącego dnia nawet jeśli wybrano parametr “kursy z dnia poprzedniego”
    10. Podczas realizacji zamówień za pomocą kolektorów mogło się zdarzyć, że faktury wystawiały się od netto i nie były podłączane przedpłaty do dokumentów handlowych
    11. Raport “Kartoteka (stan) towarów z rozbiciem na warianty” pokazywał stan dla kodów kreskowych równy 0
    12. Przy realizacji PZ jako faktura zakupu, zdarzało się, że rabat w pozycji był pusty, wówczas nie można było zrealizować PZ fakturą od strony listy PZ
    13. Roli systemowej “Administrator” nie można było powielić
    14. Import towarów z arkusza (za każdym razem dopisywał Producenta i Dostawcę)

ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Integracje ( P, U)
    1. Rozbudowanie integracji z Baselinkerem, dostosowanie do najnowszych funkcji dostępnych przez API.
      • Obsługa wielu katalogów (rozbudowanie mapowań cen, opisów, pól importu i eksportu)
      • Obsługa wielu magazynów (możliwość stworzenia niezależnych mapowań sumy stanów magazynów ILUO do dowolnego magazynu BL)
      • Reguły importu/eksportu zamówień i statusów pozwalające na ustawianie określonych atrybutów zamówień przy ich imporcie na podstawie szeregu warunków z zamówienia importowanego
      • Mapowanie pól dodatkowych zamówień
      • Eksport towarów z wariantami do BL
      • Nowe okna operacji manualnych (wybór zakresów eksportu/importu, tryb automatyczny)
      • Nowa funkcja eksportu samych cenników
      • Dodano możliwość konfigurowania sposobu, w jaki są wstawiane na zamówieniu w ILUO płatne usługi transportowe
      • Poprawka: w przypadku, gdy w Baselinker jest więcej niż jeden towar o tym samym sku i jest z wariantami, to ceny wariantów nie pobierały się według ceny zmapowanej w widoku sklepu
      • Poprawka: w przypadku, gdy w Baselinker jest więcej niż jeden towar o tym samym sku z wariantami, to nieprawidłowo działał mechanizm przyporządkowywania identyfikatorów wariantów
      • Poprawka: wysyłka dokumentów do Baselinker poleceniami kończyła się błędem „Odwołanie do obiektu” w przypadku zamówień, które nie zostały zrealizowane dokumentami
      • Poprawka: w zamówieniu eksportowanym z ILUO nie pojawiała się miniatura zdjęcia produktu (mimo, że w kartotece zdjęcie było dostępne)
    2. Zmiany w integracji z Shoperem
      • Obsługa wielu magazynów Shopera
      • Szczegółowe mapowanie pól eksportu i importu
      • Dodano pobieranie kodu promocji/kuponu z Shopera jako pole dodatkowe (można włączyć w integracji). Integrowane jest pole promo_code z api shoper.
      • Nowe okna operacji manualnych (wybór zakresów eksportu/importu, tryb automatyczny)
    3. Zmiany w integracji IdoSell
      • Szczegółowe mapowanie pól eksportu i importu
      • Nowa funkcja eksportu samych cen
      • Dodano obsługę nowych statusów, które pojawiły się w sklepie
      • Przy imporcie zamówień pobierane są ceny: przed i po rabacie, dzięki czemu widać informację o rabacie na pozycji zamówienia.
      • dodano parametr “Źródło zamówień z Baselinker”, który umożliwia aktualizację stanów towarów w scenariuszu, w którym zamówienia spływają poprzez Baselinker (pozwala to na uwzględnianie rezerwacji)
      • dodano parametr “Element oddzielający nazwę od parametrów”, który umożliwia zarządzanie nazwami towarów zgrupowanych importowanych z IdoSell
      • Poprawka: Pierwszy import zamówień do IdoSell nie uwzględniał daty startowej. Również nie uwzględniał jej po jej zmianie w parametrach integracji
      • Poprawka: Import zamówień nie pobierał zamówień, które miały statusy, których wcześniej w IdoSell nie było
      • Poprawka: Import zamówień nie odnotowywał wymagalności płatności, bo nie uwzględniany był parametr “Płatność wymagana dla niezmapowanych płatności”
  2. Ogólne (S, K, P, U)
    1. Dodano funkcję o nazwie “Import towarów z XML (konfigurowalny)”, który pozwala na zdefiniowanie schematu XML używanego do importu danych o towarach, a tym samym, zaimportowanie praktycznie dowolnego pliku XML z towarami. ( P, U)
    2. Do filtrów na datę dodano zakresy systemowe odnoszące się do przyszłości (ważne w rozrachunkach).
    3. Dodano nowy mechanizm notowania operacji na obiektach, szczególnie w trybach automatycznych. Doszedł dodatkowy parametr w konfiguracji. ( P, U)
    4. Przy wyborze zakresów dat z poziomu zakresów uprawnień oraz wyboru zakresów (obsłużono wartości systemowe). Chodzi o to, że wartości dzisiaj, ostatni tydzień, itp. działają dynamicznie w odniesieniu do bieżącej daty. ( P, U)
    5. To samo co opisano w punkcie wyżej dotyczy raportów, w których przedziały czasowe mogą działać dynamicznie.
    6. W “Konfiguratorze modułów funkcjonalnych” dodano dodatkowe moduły, które pozwalają na: ( P, U)
      • Modyfikację/oznaczanie zamówień od odbiorców – ustawianie statusów i etykiet zamówień spełniających kryteria
      • Realizację zamówień od odbiorców dokumentami
      • Wysłanie dokumentów realizacji zamówień od odbiorców mailem
    7. Import towarów z arkusza – dodano nowe możliwości importu jednostek miar
    8. Do zestawienia dok. mag. dodano dokumenty PO i WO ( P, U)
    9. Dodano import stawek VAT sprzedaży w krajach (EU) z arkusza do kartoteki towarów ( P, U)
    10. Wartość domyślna pola dodatkowego typu umożliwia wpisanie wielowierszowego tekstu ( P, U)
    11. Do filtrów zamówień dodano parametry (Nowsze niż x dni, Starsze niż y dni)
    12. Do listy zamówień od odbiorców dodano w filtrze “Stan rozliczenia” nową opcję umożliwiającą odfiltrowanie wspólne opłaconych oraz bez płatności wymaganej
  3. Poprawki (S, K, P, U)
    1. Rozwiązano problem tworzenia wielu dokumentów KCZ, dla każdego magazynu (nawet nie objętego transakcją)
    2. Błąd eksportu faktur do ECOD – w przypadku używania domyślnego profilu edi, bez edycji i ustawienia parametrów
    3. Przy eksporcie faktur do Comarch (jeśli występowała przedpłata) forma płatności pobierana na podstawie typu płatności przedpłaty była zamieniona – inna na elektroniczna
    4. Drukowanie faktur na niektórych drukarkach Novitus (Bono online) nie działało. Poawiał się błąd 1101.
    5. W przypadku zmiany zbiorczej (na FS i na zamówieniu od odbiorcy) – rozwijała się lista stawek VAT odpowiednich dla PL (mimo, że była sprzedaż OSS B2C) bez możliwości dopisania/wybrania innej stawki VAT
    6. Import towarów z arkusza – nie ustawiała się/zmieniała się kategoria towaru za pomocą kolumny Parametry.Kategoria
    7. Zablokowano możliwość realizacji zamówień rezerwujących produkty pod zlecenie kompletacji
    8. W wersji 5.10.1 nie można było wejść do edycji parametrów kontrahenta
    9. Konfigurator modułów funkcjonalnych – funkcja pobierania kursów pobiera kursy walut z bieżącego dnia nawet jeśli wybrano parametr “kursy z dnia poprzedniego”
    10. Podczas realizacji zamówień za pomocą kolektorów mogło się zdarzyć, że faktury wystawiały się od netto i nie były podłączane przedpłaty do dokumentów handlowych
    11. Raport “Kartoteka (stan) towarów z rozbiciem na warianty” pokazywał stan dla kodów kreskowych równy 0
    12. Przy realizacji PZ jako faktura zakupu, zdarzało się, że rabat w pozycji był pusty, wówczas nie można było zrealizować PZ fakturą od strony listy PZ
    13. Roli systemowej “Administrator” nie można było powielić
    14. Import towarów z arkusza (za każdym razem dopisywał Producenta i Dostawcę)
  1. ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)
    1. Nowe funkcje ( P, U)
      1. Rozbudowano/udoskonalono moduł sprzedaży zagranicznej:
        • Nastąpiły zmiany w browserze i formularzu krajów w związku ze sprzedażą UE
        • Dodano stawki VAT krajów UE i ich przydzielanie do krajów UE podczas aktualizacji bazy
        • Dodano filtrowanie wg kodów krajów w dokumentach
        • W oknie “Kursy walut” dodano możliwość importu kursów Europejskiego Banku Centralnego
        • Wprowadzono mechanizm automatycznej zmiany stawek na stawki zagraniczne (wymaga aktywowania modułu dodatkowego sprzedaży zagranicznej i włączenia opcji w konfiguracji systemu)
        • Wprowadzono możliwość obsługi różnych wariantów sprzedaży zagranicznej:
          • sprzedaż zagraniczna poniżej progu 10k EUR
          • sprzedaż VAT OSS (One Stop Shop)
          • sprzedaż za pomocą NIP-u zagranicznego
        • Wprowadzono możliwość łatwego podziału sprzedaży na kraje za pomocą definicji punktów sprzedaży zagranicznej
        • Przygotowano odpowiednie raporty OSS pozwalające na stworzenie deklaracji OSS
        • Zmieniono wydruki faktur zagranicznych
        • Dodano do towarów polecenie ‘Import danych towarów w Państwie z arkusza’, pozwalające zaimportować stawki VAT dla towarów
      2. Dodano szereg parametrów dotyczących realizacji automatycznej zamówienia:
        1. Jeśli klient krajowy i brak NIP
        2. Jeśli kontrahent z EU i nie jest Płatnikiem EU
        3. Jeśli kontrahent indywidualny z EU
        4. Jeśli kontrahent spoza EU
        5. Wystaw WDT
        6. Wystaw FEX
        7. Gdy kontrahent z EU i nie jest Płatnikiem EU
        8. Gdy kontrahent indywidualny z EU
        9. Gdy kontrahent spoza EU
        10. Wyślij status
        11. W konfiguracji wykonania raportu – jest nowa akcja: Nie twórz raportu
        12. Parametry sterowania lokalizacją handlową dla dokumentów realizacji
        13. Parametr umożliwiający wysłanie obrazu paragonu jako faktury do baselinker
      3. Dodano obsługę wyboru płatnika i odbiorcy na zamówieniu (funkcja wdrożeniowa)
      4. Dodano możliwość uruchamiania części serwerowej raportu/polecenia za pomocą API, schedulera
      5. Eksport towarów do arkusza: dodano możliwość eksportowania stanu magazynowego
      6. Import towarów z arkusza – dodano możliwość importu jednostki dodatkowej
      7. Na głównym browserze towarów (i tylko tam) dodano możliwość pokazania towaru ‘Usługa incydentalna’
      8. Przy definiowaniu zakresów uprawnień dla rozrachunków dodano filtr “czas od utworzenia”
      9. Do dokumentów handlowych i zamówień dodano funkcje eksportujące, które wysyłają obraz tych dokumentów do baselinker
      10. Import kontrahentów z arkusza – dodano możliwość konfigurowania w jaki sposób jest identyfikowany kontrahent oraz rodzaj importu
      11. udostępniono funkcjonalność “Harmonogramy” jako polecenie w wyszukiwarce
      12. Dodano możliwość pobierania definicji pól dodatkowych i wartości pól dodatkowych różnych obiektów
    2. Integracje ( P, U)
      1. Shoper: Produkty w shoperze pochodzące z jakiegoś niewiadomego źródła miały datę dodania pustą, co powodowało, że import towarów nie wykonywał się. Wprowadzono zabezpieczenie.
      2. Shoper: dodano możliwość importu zdjęć z różnymi rozszerzeniami. Do tej pory były tylko jpg.
      3. Shoper: Jeśli w parametrze “Sposób ustawiania aktywności towaru w sklepie” była ustawiona wartość, która uwzględniała czy towar “Jest na stanie”, to eksportowane (aktualizowane) usługi stawały się nieaktywne w shoper.
      4. Shoper: parametr integracji włącz rezerwację towarów przy imporcie zamówień nie działał prawidłowo
      5. Shoper: Import wybranych zamówień – jeśli w definicji wybrano import zamówień o określonych statusach, to te zamówienia też były pobierane/aktualizowane
      6. Shoper: jeśli tabela promocji wybrana w integracji zostanie usunięta, to przy operacjach integracji pojawi się odpowiednia informacja o błędzie.
      7. BL: Wprowadzono zabezpieczenie powielania kodów kreskowych przy imporcie towarów z Baselinker
      8. BL: Dodano możliwość wysłania określonego statusu do baselinker w przypadku określonych zdarzeń przy imporcie zamówienia (parametry wdrożeniowe)
      9. BL: Usunięto błąd przy wysyłce obrazów dokumentów do baselinker z ustawionymi parametrami
      10. BL: Jeśli indeks kończył się albo zaczynał spacją, to nie aktualizował się stan takiego towaru
      11. BL: Eksport towaru ze zdjęciem większym niż 1 MB kończył się błędem Indeks był spoza zakresu
      12. BL: Usunięto problem znikania zamówień przy włączonej optymalizacji
      13. BL: Przy imporcie zamówień w ostatniej wersji, gdy ustawiony jest import zamówień o określonym statusie integrator nie zachowywał się prawidłowo
      14. Idosell: aktualizacja stanów wariantów eksportowała w wersji 5.9.14 zawsze 0
    3. Fiskalne (S, K, P, U)
      1. Fiskalizacja (Novitus) – jeśli drukowanie NIP wybrano w opisie ostatniej pozycji, to przy wydruku pojawiał się błąd “Indeks był spoza zakresu. Musi mieć wartość nieujemną i mniejszą niż rozmiar kolekcji.”
      2. Paragony na drukarkach Novitus – dodano drukowanie się informacji o wartości przedpłaty.
      3. Paragony na drukarkach Novitus Online – zawsze drukowała się płatność Gotówka niezależnie od ustawień
      4. Posnet: Podczas drukowaniu paragonu fiskalnego realizującego zamówienie, jeśli był włączony parametr “Drukuj numer zamówienia w stopce” i drukowany tekst przekraczał 40 znaków, powstawał błąd
    4. Poprawki (S, K, P, U)
      1. w przypadku, gdy status był globalny (możliwy do przypisywania do wielu typów obiektów) algorytm przypisywania statusu przy realizacji zamówienia mógł działać nieprawidłowo
      2. Posnet Online – drukowanie faktury bez NIP generowało błąd 4392975. Zablokowano możliwość drukowania faktury bez NIP.
      3. Przy powielaniu faktury nie powielał się sposób rachunek bankowy oraz inna płatność 2
      4. Eksporty do programów FK – przy dłuższym eksporcie na serwerze aplikacji przerywały się z błędem: “Brak odpowiedzi na wysłane żądanie”. Poprawiono.
      5. Eksport do rachmistrza/rewizora dokumentów magazynowych – błąd w momencie eksportu dokumentów bez kontrahenta.
      6. Realizacja zamówień za pomocą kolektora – w przypadku pozycji scalanych kończyła się błędem (zamówienie już zostało wcześniej zrealizowane).
      7. Błąd przy korekcie do faktury brutto (pojawiała się w gridzie ‘cena netto’)
      8. W rejestrze innych płatności zestawienie nie uwzględniało ostatniego dnia miesiąca
      9. Api zmieniając status dokumentu zmieniało daty wszystkich zmian statusu danego dokumentu na aktualną
      10. Eksport JPK FA- pozycje faktur korygujących nie eksportowały się odpowiednio
      11. Na browserach pozycji zamówień w kolumnie “Warianty towaru” pojawiała się wartosć _EmptyFn_ w przypadku, gdy pozycja nie zawierała wariantów.
      12. Jeśli przy realizacji automatycznej było zaznaczone wysyłanie paragonu jako faktury do baselinker, to pojawiał się błąd “Nie wybrano raportu do dokumentu”
      13. W pewnych przypadkach nie można było zrealizować stworzonego automatycznie zamówienia do dostawców
      14. Przy realizacji automatycznej zamówień data dostawy/sprzedaży wystawianego dokumentu handlowego ustawiała się na datę przedpłaty
      15. Poprawiono błąd przy realizacji zamówienia jako faktura eksportowa
      16. Import pozycji przyjęcia z bufora nie importował właściwości partii (data ważności, inne pola)
      17. Jeśli towar nie miał przypisanego domyślnego widoku w sklepie, to zbiorcza zmiana danych takiego towaru kończyła się błędem
      18. Na nowych bazach, przy korektach faktur błąd w polu “Słownie”.
      19. Import towarów/kontrahentów z arkusza – poprawiono import do kategorii/parametrów
      20. Jeśli parametr w kategorii został oznaczony jako dodatkowa kolumna, to nazwa tego parametru nie pojawiała się w nagłówku kolumny na gridzie (była pusta)
      21. Poprawiono błąd przy wystawianiu faktury do paragonu w przypadku, gdy paragon był realizacją zamówienia przedpłaconego
      22. Usunięto błędy związane z Marżą przy eksporcie do JPK VAT
      23. W wersji 5.9.14 przy wprowadzaniu kolejnych pozycji faktury kursor automatycznie ustawiał się w kolumnie ilość dla pierwszej pozycji i trzeba go ustawiać ręcznie w tej dodawanej
      24. Po wpisaniu pierwszej pozycji na dokumencie program blokował na ułamek sekundy wpisywanie ilości co powodowało błędy
      25. Rozwiązano problem z dodawaniem dokumentów bez pozycji

ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Nowe funkcje ( P, U)
    • Udostępniono funkcjonalność “Harmonogramy” oraz “Moduły Funkcjonalne”. Pozwala ona na wywoływanie różnych poleceń w określonych momentach czasowych.
    • Na dokumentach sprzedaży dodano pole Data obowiązku podatkowego a na dokumentach zakupu Data odliczenia VAT. Daty te są wypełniane przez ILUO Biznes na podstawie wielu danych wg opisanego w instrukcji algorytmu. Daty te mogą być “ręcznie” zmodyfikowane przez użytkownika (księgowego).
    • Dodano generator zamówień do dostawców na podstawie zamówień od odbiorców.
    • Dodano możliwość określenia domyślnej waluty dla kontrahenta. Ta waluta ustawia się na dokumentach.
    • Dodano znacznik “Czy Podatnik UE?” do formularza kontrahenta.
    • Dodano znacznik magazynu „Wirtualny”. Ma on zablokowane operacje magazynowe i zamówienia. Służy tylko do synchronizacji stanów z zewnętrznymi systemami (np. Dropshipping).
    • Na “wezwaniach do zapłaty” i “notach odsetkowych” uwzględnia się (jako opcję) lokalizację handlową.
    • Do okien konfiguracji kolumn eksportu i importu do/z arkusza dodano polecenia blokowego włączenia/wyłączenia eksportu/importu. Dodano możliwość zaznaczenia wielu wierszy.
    • Do funkcji sterowania statusami zamówień dodano “UstawStanRezerwacjiNaZrealizowano”.
    • Do listy towarów dodano filtr “W promocjach”. Pozwala na odfiltrowanie towarów, które są w promocji (promocjach).
    • W uprawnieniach dodano możliwość zablokowania wprowadzania na dokument towaru spoza kartoteki.
    • Z ekranów wyboru parametrów eksportu dokumentów do księgowości usunięto pole “Data transakcji” (nie jest ono już używane).
    • Do listy modułów dodatkowych dodano integrację z serwisem Comarch EDI.
    • Do mechanizmu pól dodatkowych dodano obsługę tabel modułu EDI (dokumenty, definicje) oraz Bufory kolektora.
    • Dodano obsługę etykiet do dokumentów EDI.
    • W obsłudze importu i eksportu ECOD dodano parametr w definicji umożliwiający podanie symbolu podstawowej jednostki miary.
    • Dodano mapowania jednostek miar do profilów EDI.
    • Import zamówień EDI: dodano kontrolę numeru zamówienia klienta. Jeśli już jest w systemie, to nie utworzy się.
    • Do eksportu korekt do ECOD dodano zmiany pozwalające przejść przez reguły walidacyjne portalu.
    • Dodano polecenia eksportu seryjnego raportów dokumentów do oddzielnych plików.
    • Dodano nowe filtry w raportach stanów magazynowych.
    • Dodano w raportach sekcję związaną z parametrami eksportowanych, wysyłanych mejlem plików.
    • Usunięto z menu starą funkcję eksportu-importu do pliku CSV (dostępna nadal z menu perły ze względu na kompatybilność).
    • Udoskonalono raport realizacji zamówienia (PDC).
    • Zabezpieczono okno (zakładkę) “Sklepy internetowe” przed wielokrotnym otwieraniem.
    • Dodano klucze konfiguracyjne pozwalające sparametryzować sposób zapisu dokumentów przez wizualny edytor html.
    • Do API dodano obsługę dodatkowych pól na pozycji bufora.
    • Przy tworzeniu przelewu dodano sprawdzenie, czy rachunek docelowy istnieje. Do tej pory był w takim przypadku nic nie mówiący komunikat.
    • W poleceniach ustawiania jako domyślny dodano kontrolę, czy dany element jest aktywny. Jeśli nie jest, to pojawia się błąd.
    • Rozwiązano problem z sekundami i ułamkami sekund w raportach kasowych.
    • Dodano możliwość importu zdjęć z arkusza (linki w arkuszu).
    • Wstawienie bufora na dowolny dokument od tej pory skutkuje utworzeniem powiązania tego bufora z dokumentem.
    • Dodano odnośniki do dokumentacji na formatkach integracji sklepów/edi/mobilnych.
    • W widokach zablokowanych dokumentów i kartotek do pól daty i czasu dodano znaczniki IsUtcTime=”1″ dzięki czemu czas wyświetla się zgodnie z lokalną strefą czasową.
    • Dodano nowy import z arkusza – import danych towarów w magazynach.
    • Do zakresów kontekstów w uprawnieniach dodano możliwość tworzenia filtrów dotyczących konkretnego użytkownika
    • Do listy krajów dodano Serbię i Czarnogórę (jako oddzielne państwa).
    • Do realizacji automatycznej zamówień dodano możliwość drukowania dokumentów WZ utworzonych do dokumentów handlowych.
    • Do realizacji automatycznej zamówień dodano obsługę zachowań, gdy klient chce fakturę a nie podał NIP.
    • Zmieniono obsługę przypisywania etykiet.
    • Dodano filtrowanie na listach magazynów i punktów handlowych.
    • Lista zamówień – dodano filtr na “Kraj”.
    • W widoku sprzedaży detalicznej dodano filtr na status fiskalizacji.
    • Poprawiono automatyczną realizację zamówień z usługami na WZ -> jeśli są usługi to status zmieniał się na „częściowo zrealizowane”. Aktualnie można zdefiniować status końcowy.
    • Analizy – dodano filtr i kolumnę etykiety kontrahenta.
    • Dodano kody GTU do niektórych raportów.
    • Dodano wstawianie form i wartości płatności na fakturę do paragonu takich jak do paragonu przy realizacji automatycznej zamówień.
    • Dodano możliwość zmiany magazynu w pozycji zamówienia – działa po odrezerwowaniu towaru.
  2. Integracje (P, U)
    1. IdoSell/IAI: do mapowań magazynów dodano dwie kolumny pozwalające na podstawie magazynu IAI wybrać magazyn dla pozycji zamówień i lokalizację handlową dla zamówień.
    2. Sote: dodano możliwość sprawdzenia jak wyglądają koperty zapytań i odpowiedzi API.
    3. Sote7: Dodano integrację rozmiarów towaru (szerokość, wysokość, głębokość) oraz wagi.
    4. Sote7, Shoper: udostępniono parametr ‘Czy usuwać zdjęcia towarów w sklepie?’
    5. Sote7: gdy nazwy plików zdjęć miały znaki inne niż alfanumeryczne, to każdy eksport towarów powielał te zdjęcia w sklepie.
    6. Shoper: przy imporcie zamówień z zestawem dodano do opisu każdej utworzonej pozycji składnika tego zestawu informacje o zestawie.
    7. Shoper: dodano zabezpieczenie, żeby usługę dostawy pobierał z kartoteki tylko gdy jest usługą.
    8. Shoper: jeśli czas dostaw w towarze w ILUO nie miał odpowiednika w definicji czasów dostawy Shoper, to czas dostawy się kasował w Shoper przy eksporcie towarów.
    9. Baselinker, Shoper: Dodano parametr: PomniejszStanPrzyBrakuRezerwacji – pozwala zarządzać stanem uzyskiwanym od dostawców uwzględniając własne zamówienia.
    10. BL: Do widoku przypisywania produktów do widoków dodano kolumnę “Powtórzone SKU”. Ułatwia to mapowanie produktów.
    11. BL: Przy imporcie wariantów jako towary poprawiono algorytm tworzenia nazwy towaru/wariantu w ILUO.
    12. BL: Przy imporcie wariantów jako towary w cenę netto ILUO wpisywał cenę brutto.
    13. BL: Do parametrów do dano parametr “Pobierz stawkę VAT z pozycji zamówienia”
    14. BL: Przy realizacji automatycznej dodano parametr umożliwiający wgrywanie utworzonych faktur do Baselinker
    15. BL: Uodporniono mechanizm przypisywania produktów do widoków na usuwanie produktów z Baselinker
    16. BL: Dodano optymalizację pobierania zamówień o określonych statusach (na podstawie żurnala BL). Nowy parametr w konfiguracji integracji.
    17. BL: Rozszerzono pole DostawaAdresatOsoba do 100 znaków (błędy przy imporcie z Baselinker).
    18. BL: umożliwiono wybieranie wszystkich statusów zamówień jako ostatecznych.
    19. Przy imporcie adresu fakturowania integrator usuwa poprzedzające i kończące spacje, żeby omyłkowo nie uznał pustej nazwy firmy jako realną nazwę (Baselinker, Shoper, Sote, IAI).
    20. Poprawka: Integracje sklepów – eksport towarów nie eksportował nowych towarów jeśli eksport towarów jest sterowany etykietą.
    21. Poprawka BL: Przy imporcie towarów (jeśli jest więcej widoków niż jeden) ILUO nie ustawiał mapowania na domyślny.
    22. Poprawka BL: Przy powtórnym imporcie towarów z BL nie importowały się zdjęcia.
    23. Poprawka BL: Usunięto błąd synchronizacji stanów wariantów.
    24. Poprawka BL: Pobieranie zapłaty przelewem generowało BP a nie PP. .
    25. Poprawka BL: Import/eksport towarów blokował synchronizację towarów z danym SKU, bo było zapisane powiązanie z produktem w Baselinker, który już nie istniał.
    26. Poprawka BL: Po zaimportowaniu towarów z BL, skasowaniu, ponownym zaimportowaniu zdarzały się problemy.
    27. Poprawka Shoper: Brak eksportu stanów wariantów przy eksporcie towaru i brak aktualizacji stanów takich wariantów w przypadku synchronizacji stanów ustawionej na “Zmienione ostatnio”.
  3. Fiskalne (S, K, P, U)
    1. Dodano wsparcie dla drukarki Posnet POSPAY ONLINE.
    2. Poprawka Posnet: Parametr – drukowanie sposobu dostawy – w przypadku tekstu Dostawa: [nazwa dostawy] większego od 40 występował błąd przy fiskalizacji (Size error).
    3. Funkcja przypisania drukarki fiskalnej/stanowiska do punktu handlowego i blokada fiskalizacji dokumentów z innych punktów handlowych.
    4. Do loga fiskalizacji dodano kolumny NazwaUrzadzenia i NumerDrukarki.
  4. Poprawki (S, K, P, U)
    1. Kody GTU do formatu CDN Optima nieprawidłowo się eksportowały.
    2. Rozwiązano problemy ze skalowaniem Windows.
    3. Przy zmianie kodu GTU program nie odświeżał pozycji wcześniej wystawionych dokumentów.
    4. Usunięto błąd przy polach dodatkowych lookup opartych tabelach rozszerzających.
    5. Import z arkusza – jeśli parametr towaru/kontrahenta był wielowartościowy, to przy imporcie wartości takiego parametru występował błąd.
    6. Eksport do arkusza kolumny “Parametry.Wartosci” w przypadku parametrów słownikowych dla każdego parametru eksportował wszystkie wartości słownikowe zamiast tych dla danego parametru.
    7. Procedury importu do tabel z arkusza czasem na koniec nie mogły uruchomić polecenia “Odśwież” i zgłaszały błąd.
    8. Do eksportu/importu kontrahentów z arkusza dodano opiekuna/handlowca.
    9. Poprawiono regułę sprawdzania unikalności numeru obcego.
    10. Przy powielaniu zamówień program ustawiał zły status rezerwacji (z powielanego zamówienia).
    11. Brak aktualizacji wartości pola dodatkowego na formularzach tabel modułu uprawnień.
    12. Usunięto błąd powielania uwag przy realizacji WZ -> FV.
    13. Poprawiono błąd przy pobieraniu stanów wariantów przez API.
    14. Dodawanie dokumentu handlowego przez API czasem się nie udawało z powodu asynchronicznych reguł walidacyjnych.
    15. przy generowaniu raportów za pomocą API nie tworzył się graficzny nagłówek i stopka.
    16. Na serwerze SQL 2019 był błąd przy eksporcie dokumentów XML.
    17. Błąd – Eksport JPK-FA, Korekta faktury sprzedaży walutowej, w przypadku, gdy było więcej niż jedna stawka VAT i przynajmniej w jednej z nich nie było zmiany.
    18. Eksport do Rewizora/Rachmistrza nie eksportował znaczników JPK VAT i GTU w specyficznej sytuacji.
    19. Nie dało się zaimportować dokumentów Edi++ do Rachmistrza Nexo stworzonych w nowych wersjach ILUO ( wersja pliku eksp. 1.07).
    20. JPK_VAT (nowy) – był nieprawidłowo tworzony. Jeśli program importujący korzystał z parsera weryfikującego schemat, to nie importował naszego pliku.
    21. Poprawiono eksport typów dokumentów do Magik/Fakir. Symbole niektórych typów były eksportowane niezgodnie z typami obsługiwanymi przez Magik.
    22. W konfiguratorze Serwera Aplikacji, w konfiguracji konta nie było na dole widać części opcji: hasło, może wyświetlać wszystkie.
    23. Przy odczycie konfiguracji wyszukiwania lookupów (np. kontrahent w oknie sprzedaży) nie odczytywana była opcja Ignoruj znaki diakrytyczne.
    24. Przy imporcie towarów z arkusza, jeśli nie było lub były wyłączone kolumny producenta i dostawcy, to zerował się odpowiednio producent lub dostawca przy aktualizacji.
    25. Jeśli usuwany jest dokument magazynowy, który realizował zamówienie, to nie była odświeżana kolumna poziomu rezerwacji zamówienia.
    26. Przy realizacji ręcznej Zamówień na WZ przy dodatkowo zmniejszeniu ilości realizowanej (w pozycji dokumentu) psuły się stany magazynowe.
    27. Eksport do Rachmistrza/Rewizora źle eksportował w przypadku wielu typów dokumentów oraz w przypadku niestandardowych numerów dokumentów.

ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Wprowadzono oznaczanie dokumentów handlowych za pomocą Symboli Procedury Podatkowej.
  2. Dodano funkcję serwisową zbiorczej zmiany Symboli Procedury dla zaznaczonych dokumentów.
  3. Uaktualniono integrację z systemami finansowo-księgowymi w związku z udostępnieniem przez producentów nowych formatów uwzględniających kody GTU i Symbole Procedury.
  4. Wprowadzono poprawki i ulepszenia do generatora plików JPK.
  5. Dodano kilka mniej istotnych poprawek.

ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Wprowadzenie obsługi kodów (grup) GTU. Instrukcja znajduje się tutaj (S, K, P, U)
    • kod GTU na formularzu towaru
    • zbiorcza zmiana kodu GTU w kartotece towarów
    • modyfikacje eksportu do odpowiednich nowych formatów JPK-VATM i JKP-VATK (m.in. wyróżnienie faktur do paragonów)
    • modyfikacje eksportu do systemów FK (w miarę uzyskiwania nowych formatów)
  2. Integracje (P, U)
    • Baselinker: w przypadku niepełnego wiersza mapowań statusów (gdy wypełniony był tylko status w ILUO) przy aktualizacji statusów pojawiał się błąd (odwołanie do obiektu…).
    • Baselinker: przy metodzie pobierającej listę towarów dodano obsługę stronicowania dla magazynów zewnętrznych. To powodowało, że jeśli towarów było więcej niż wielkość strony, to towary się nie importowały.
    • Baselinker: w procedurze tworzenia paczek w baselinker obsłużono pickup_date w GLS
    • Baselinker: jeśli widok parametrów wysyłek otrzyma z baselinker parametr, który nie ma nazwy polskiej, to pokaże w nazwie jego identyfikator. Np. w GLS jest parametr services_additional
    • Na liście zamówień niezaimportowanych dodano tłumaczenie kluczy lokalizacyjnych przy tekstach błędów
    • Baselinker: przy imporcie aktualizacji zamówień uwzględniono dodatkowo datę startową integracji. Wcześniej importował aktualizacje wszystkich zamówień, których status nie był ostateczny.
    • Przy imporcie adresu fakturowania integrator usuwa poprzedzające i kończące spacje, żeby omyłkowo nie uznał pustej nazwy firmy jako realną nazwę (Baselinker, Shoper, Sote, IAI)
    • IAI: Przy eksporcie towarów do IAI, jeśli opis krótki lub długi miały klauzulę, to eksportowane opisy zaczynały się od znaku >
    • Błędna obsługa stawek VAT (przy zmianach stawek) przy imporcie towarów skutkująca niezgodnością cen netto i brutto (Shoper, Sote)
    • IAI: Przy imporcie zamówień, jeśli było włączone importowanie aktualizacji, to importer pomijał datę ostatniej synchronizacji w filtrze. Przez to więcej zamówień było próbkowanych niż powinno.
    • Shoper: jeśli w integracji było włączone aktualizowanie aktywności towarów/wariantów podczas aktualizacji stanu, to jeśli wariant w ILUO był towarem w Shoper, wówczas powstawał błąd “Wartość pola ‘active’ jest niepoprawna, nie można dezaktywować stocka bazowego”
    • Shoper: jeśli sposób parowania towarów w integracji jest po kodzie kreskowym, to przy imporcie zamówienia z towarem, który ma kod kreskowy przypisany do więcej niż jednego towaru, występował błąd (“sequence…)
    • Shoper: Obsłużono zestawy zdefiniowane w Shoper (import)
    • IAI zmienił sposób w jaki są oznaczane zamówienia pochodzące z Allegro. To spowodowało, że zamówienia pochodzące z aukcji mogły się importować przed wypełnieniem formularza płatności.
  3. Fiskalne (S, K, P U)
    1. Posnet – dodano parametr umożliwiający drukowanie sposobu dostawy realizowanego zamówienia na paragonie
  4. Zmiany w EDI (P, U)
    1. Eksport dokumentów do Edi++ (epp) był nieprawidłowy jeśli zawierał znak cudzysłów („)
    2. Eksport do Insert (Edi++) – według dokumentacji numer obcy ma ograniczenie do 20 znaków, ale przyjmuje 30 – rozszerzono
    3. Import dokumentów z bufora – jeśli na pozycji dokumentu jednostka miary była inna niż “szt” lub “PCE”, to pojawiał się błąd „Index (zero based) must be greater than or equal to zero and less than the size of the argument list.”
  5. Przy realizacjach za pomocą kolektorów mogło się zdarzyć, że zamówienie się zrealizuje dwa razy. Wprowadzono zabezpieczenie. (P, U)
  6. Dodano polecenia “Eksport towarów do arkusza”, “Import towarów z arkusza”, “Eksport kontrahentów do arkusza”, “Import kontrahentów z arkusza” na odpowiednich listach (browserach). Eksportują one wybrane dane w formacie XLSX. (K, P, U)
  7. Wydruki dokumentów tworzone automatycznie (na serwerze) nie drukowały nałówków i stopek definiowanych w danych danych firmy. (P, U)
  8. Do analiz zakupu, sprzedaży, zamówień dodano grupowanie i filtrowanie po kraju kontrahenta. (P, U)
  9. Do widoku wszystkich zamówień dodano filtr na sklepy internetowe, żeby można było ustawiać uprawnienia powiązane ze sklepami internetowymi (K, P, U)
  10. Uszczelniono algorytm wyszukiwania kontrahentów przy imporcie zamówień poprzez ignorowanie w numerach NIP znaków – i PL na początku numeru. (K, P, U)
  11. Na liście błędów operacji (importy, realizacja zamówień) dodano tłumaczenie kluczy lokalizacyjnych w kolumnach Grupa, Operacja, Opis, Komunikat. (K, P, U)
  12. Na chmurze przy pobieraniu informacji o zestawach podczas dodawania pozycji z zestawem czas oczekiwania pomiędzy wyborem zestawu a dodaniem pozycji bywa dość długi. Dodano stosowny komunikat. (P, U)
  13. Obsłużono instalację SQL 2019 Express
  14. Po realizacji zamówień automatycznej mógł się pojawiać błąd „Polecenie Odśwież nie jest obecnie aktywne” (P, U)
  15. Do harmonogramów programistycznych dodano możliwość określenia w których dniach tygodnia mają być aktywne (P, U)
  16. Inne usprawnienia i poprawki (S, K, P, U)

ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Zmiany w EDI (P, U)
    • przebudowano funkcje eksportu i importu w celu poprawy wdrożeniowości
    • dodano możliwość importu dokumentów przyjęcia i wydania
    • w Profilach EDI dodano sekcję parametrów związanych z dokumentami magazynowymi
    • poprawiono parowanie produktów i dodano parowanie w oparciu o wcześniejszą zawartość buforów
    • w buforach EDI dodano kolumnę “Nazwa profilu”
    • eksport faktur do ECOD – jeśli jednostka sprzedaży nie jest jednostką magazynowania (PCE), tylko zbiorczą (MU), to trzeba wypełniać pola “InvoiceUnitPacksize” i “PackItemUnitOfMeasure”
    • poprawka: import faktur zakupu nie uwzględniał daty dokumentu jako daty wystawienia oraz terminu płatności
    • dodano możliwość importu dokumentów magazynowych jako zamówień
    • dodano okno rezultatów wczytywania w przypadku wystąpienia błędów.
  2. Fiskalne (S, K, P, U)
    • dodano automatyczną funkcję sklejania nazwy towaru ze stawką vat. Zapobiega to problemom z wydrukami, jeśli towar jest sprzedawany w różnych stawkach.
  3. Integracje (K, P, U)
    • uporządkowano kolejność parametrów w grupie towary
    • uporządkowano kolejność parametrów w grupie zamówienia
    • poprawka: jeśli zamówienie było importowane ze sklepu dla kontrahenta, który ma wyznaczony procentowy rabat, to program dodatkowo naliczał ten rabat do pozycji
    • domyślne grupa i etykieta dla nowego kontrahenta i producenta
    • poprawka dla operacji masowych (starsze wersje Shopera)
    • poprawiono mechanizm aktualizacji zamówień przy filtrach importowych na statusy
  4. Dokumenty, zamówienia (S, K, P, U)
    • rozbudowano i przebudowano funkcje automatycznej realizacji zamówień (nowe parametry, przystosowanie do wdrożeń, okno rezultatów)
    • przy wystawianiu faktury do zamówienia poprawiono przenoszenie informacji o przedpłatach
    • dodano przenoszenie uwag i opiekuna handlowego przy wystawianiu faktury na podstawie WZ stworzonego do zamówienia.
    • produkcja: dodano parametr konfiguracyjny umożliwiający wybranie kontrahenta dla PW/RW produkcyjnego
    • obsłużenie towarów z metodami fefo i ręczny wybór przy automatycznej realizacji zamówień
    • w widoku wszystkich dokumentów handlowych dodano polecenie “Dodaj Zwrot Do Biezacego Paragonu”
    • w widoku powiązanym towary > Stany zamówień i rezerwacji – dodano filtry i kolorowania
    • poprawka: nieaktywne usługi widać było w wynikach lookupa towarów w dokumentach sprzedaży
    • wypełnianie domyślnej daty dostawy na WZ
    • poprawki i rozszerzenia w module eksportu JPK
  5. Inne (S, K, P, U)
    • dodano funkcje eksportu/importu z plików csv, xls, xlsx do tabel powiązanych z kontrahentami i towarami (nazwy i indeksy obce, cenniki zakupu, promocje)(P, U)
    • w buforach kolektorów dodano filtr na użytkownika w polu “Wprowadził”
    • do konfiguracji kolektora dodano nowe pole “Nazwa Internet”
    • dodano klucze tłumaczeń przy wykonywanych operacjach związanych z raportami/ eksportami/ importami/ poleceniami. Do tej pory było wszędzie “Generowanie Raportu”
    • usunięto usterkę na zamówieniu polegającą na zapisywaniu się w pewnych przypadkach null jako id kontrahenta.
    • dodano pole sterowania operacjami dodatkowymi przy zmianie statusu. Predefiniowane operacje dla zamówień. Możliwość tworzenia funkcji wdrożeniowych (P, U)
    • dodano pole kod kreskowy do statusów
    • wprowadzono możliwość wpisania Ilości=0 w pozycji zamówienia do dostawców (potrzebne w pewnych scenariuszach)
    • Rozszerzono możliwości edycji HTML z obrazkami (parametr podświetlaj składnię, łatwiejsza możliwość wstawiania zdjęć z pliku i internetu) (P, U)
    • w tabelach nazw dodano widok powiązany PozycjeTabeli
    • dodano i uzupełniono opisy poleceń w wielu miejscach

ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Dodano obsługę kodów CN (S, K, P, U)
    • Dodano pole CN w kartotece towarów
    • Wszystkie wydruki dokumentów handlowych sparametryzowano odnoście drukowania Symbolu towaru (CN, PKWiU, SWW)
    • Obsługa przy eksporcie i imporcie towarów
  2. Integracje (K, P, U)
    • Shoper: zablokowano import zaliczek dla zamówień, do których wystawiono dokument handlowy
    • Shoper poprawka: brak synchronizacji stanów wariantów jeśli warianty mają pusty kod wariantu
    • dodano eksport wariantów tylko dla danej nazwy parametru
    • Shoper, IAI, Baselinker: ustawienie domyślnej grupy towarowej dla nowo dodawanych towarów.
    • Shoper, Baselinker, Sote, IAI poprawka: zamówienie ze sklepu w walucie obcej nie zmieniały rachunku bankowego na walutowy.
  3. Fiskalne (S, K, P, U)
    • uporządkowanie parametrów w widoku drukarki fiskalnej
    • w oknie “Konfiguracji drukarki fiskalnej” dowano wyszarzanie poleceń niedostępnych przy danej drukarce
    • dodano kolumnę określającą nazwę biblioteki w lookupie drukarek fiskalnych
    • wydzielono dwie meta drukarki fiskalne pracujące na protokole Thermal obsługiwane za pomocą różnych bibliotek programistycznych
    • poprawa drukowania opakowań zwrotnych przy wykorzystaniu bliblioteki ThermalOcx
    • drukarki działające na bibliotece Thermal: dodano możliwość edycji nagłówka dokumentu, dodano drukowanie faktur VAT
    • drukarki działające na bibliotece Posnet: dodano możliwość edycji nagłówka i stopki dokumentu
    • oprogramowano drukowanie paragonów i faktur na drukarce Epson TM-T801FV
    • na drukarkach w protokole Thermal oraz Thermal Epson dodano parametr “Drukuj Opis Towaru”
    • dodano drukowanie na drukarkach fiskalnych faktur do paragonów ani faktur archiwalnych
    • do drukarek na bibliotece ThermalOcx dodano drukowanie faktur VAT
    • przy próbie wydruku zbyt długich numerów faktur system informuje o błędzie
    • poprawka: parametry dotyczące faktury VAT w przypadku ustawienia Posnet Online nie wyszarzały się, jeśli zmienialiśmy drukarkę na inną Posnet w oknie
    • poprawka: przy wybieraniu drukarki fiskalnej w konf. drukarki, jeśli wyczyściło się pole z drukarką, albo wyszukiwało się w polu wyszukiwania i nie zaakceptowało się wyboru, to ustawiała się pusta nazwa drukarki.
    • W kartotece Eksport i import > EDI > Bufor faktur zakupu EDI dodano kolumnę Data Platności (K, P, U)
  4. Okno podpowiedzi (Lookup) – dodano możliwość uwolnienia i ponownego zablokowania szerokości kolumny – ma to znaczenie w przypadku problemów z rozmiarami rezultatów (S, K, P, U)
  5. Widok powiązany „Historia przychodów i rozchodów” – dodano kolumny: KodWalutySprzedazy, CenaNettoSprzedazyWWalucie, CenaBruttoSprzedazyWWalucie (P, U)
  6. Polecenia statusów i etykiet – zmodyfikowano tak, żeby było widoczne, że są uruchamiane dla aktywnego lub zaznaczonych. W przypadku, gdy nie widać żadnego rekordu, polecenie jest ukrywane a pokazywane są inne dotyczące zarządzania statusami /etykietami (S, K, P, U)
  7. Zoptymalizowano opcje pobierania zawartości bufora kolektora (K, P, U)
  8. Poprawki (S, K, P, U)
    • Jeśli faktura zakupu z systemu Mistral nie miała wypełnionego terminu płatności, to nie można jej było zaimportować do systemu z bufora
    • Usunięcie etykiety informuje o elementach powiązanych (liczba) i że to powiązane zniknie
    • Jeśli na danej kartotece nie ma żadnego wiesza i klikniemy “Ustaw status”, to pojawia się okno zarządzania statusami, do którego nie było można nic dodawać. Podobnie w przypadku edycji statusów dla kartotek, które nie mają zdefiniowanych żadnych statusów.
    • Jeśli było włączone pokazywanie okna płatności przy zatwierdzaniu dokumentów handlowych, to mógł pojawiać się błąd “Dany klucz nie był obecny w słowniku”.
    • Jeśli na pozycjach bufora kolektora nie było ceny, to na dokumentach przyjęcia, zakupu zawsze była wrzucana ostatnia cena zakupu. Algorytm nie uwzględniał wartości parametru “Domyślna cena przy zakupie”.
    • Jeśli na pozycjach bufora były warianty i była podana cena, to dokumenty przyjęcia, zakupu nie uwzględniały jej, tylko wrzucały ostatnią cenę zakupu
    • Usunięto błąd w ustawianiu opcji dla wydruku faktury bezpośrednio po jej wystawieniu
  9. Inne usprawnienia i poprawki (S, K, P, U)

ILUO Biznes – (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Integracje (K, P, U)
    • Shoper: sterowanie aktywnością towaru w zależności od stanu magazynowego.
    • Shoper: aktualizacja stanów wykorzystuje nowe API Shopera
    • Shoper: dodano polecenie “Import wybranych zamówień”
    • Shoper, Baselinker: dodano sterowanie importem ceny bazowej
    • Baselinker: obsługa towarów z wariantami
    • Eksport Optima: dodano pole “Rejestr faktur RR”, poprawiono pobieranie rejestrów przy eksporcie.
    • Dodano synchronizację automatyczną z “Comarch Edi Service” – umożliwiającą automatyczne pobieranie zamówień (do bufora zamówień ECOD lub bezpośrednio do listy zamówień w ILUO Biznes)
    • Baselinker: dodano synchronizaję informacji o rozmiarach towaru
    • Sote: Dodano możliwość komunikacji z API sote po ssl (https)
    • Dodano zarządzanie statusami i etykietami (towarów i zamówień) od strony konfiguratorów integracji
    • Shoper, IAI, Baselinker: przeróbka synchronizacji towarów – przygotowanie na interwencyjne lub customowe synchronizacje wybranych pól. Dostępne w trybie wdrożeniowym.
    • Do funkcji synchronizacyjnych dodano mechanizm informowania o błędach w trakcie operacji
  2. Fiskalne (S, K, P, U)
    • wydruk paragonu testowego uwzględnia aktualne ustawienie opcji konfiguracyjnych.
    • dodano możliwość drukowania informacji o wariancie towaru.
    • dostosowano długość drukowanej nazwy do poszczególnych typów drukarek.
    • Posnet – parametr czy płatności mają być drukowane
    • Rozszerzono i rozbudowano integrację z drukarkami Novitus.
    • Aktualizacje funkcjonalności dla drukarek Elzab
  3. Produkcja rozszerzona (U)
    • Możliwość określania wariantu przy cząstkowych przyjęciach produktu.
    • Obsługa etykiet i statusów na widoku powiązanych dokumentów magazynowych
    • Jeśli procent wydań lub przyjęć był większy niż 999, to pojawiał się błąd overflow przy tworzeniu dokumentów
    • Funkcja rezerwacji maksymalnej ilości składników do danej pozycj zlecenia
    • Możliwość zmiany ceny jednostkowej usług na konkretnym zleceniu
  4. Terminal płatniczy: dodano konfigurację wdrożeniową umożliwjającą tworzenie rejestru operacji (logu) (P, U)
  5. Dodano kolumny Cena Nabycia, Wartość Nabycia dla widoków partii i Stanu magazynu z rozbiciem na partie. (K, P, U)
  6. Program ILUO Biznes uzyskał certyfikację wybranych terminali płatnicznych First Data Polcard. (P, U)
  7. Na liście paragonów do zafakturowania dodano kolumnę “NIP kontrahenta”. (S, K, P, U)
  8. Na liście dodano znacznik “domyślna dla typu dokumentu” (K, P, U)
  9. Zoptymalizowano zarządzanie rekordami zaznaczonymi w przypadku nowego wyszukiwania/zmiany filtru (S, K, P, U)
  10. Przebudowano i zoptymalizowano pod względem wydajności (szczególnie w chmurze) eksport JPK_MAG. (S, K, P, U)
  11. Dodano opcję drukowania na WZ w partiach zakupu – numer dokumentu zakupu. K, P, U)
  12. Do analiz OLAP dodano wymiary “Etykieta towaru”, “Etykieta dokumentu” (P, U)
  13. Funkcja wyróżniania poleceń, które dotyczą wielu rekordów (zaznaczonych). Po zaznaczeniu rekordów polecenia, które mogą być wykonane sekwencyjnie dla wielu rekordów są wyróżnione kolorem niebieskim (S, K, P, U)
  14. Raporty i funkcje wymiany danych mają teraz możliwość zamieszczania dokumentacji użytkowej dla użytkowników (S, K, P, U)
  15. Dodano możliwość uruchomienia serwera API nasłuchującego na wybranym porcie. Umożliwi to szybkie debugowanie serwera API na serwerach chmurowych (P, U)
  16. Poprawki (S, K, P, U)
    • Znacznik dla kontrahenta nie ustawiał automatycznie znacznika SP na fakturze.
    • Przeliczanie ceny bazowej dla nowego dokumentu zakupu nie działało dla pozycji zaznaczonych.
    • Przy eksporcie dokumentów finansowych do fakira i ramzesa był eksportowany nieprawidłowy numer rachunku firmy
    • Jeśli w recepturze zestawu była usługa to nie można było wstawić zestawu na dokument.
    • Poprawki i udoskonalenia w module produkcji rozszerzonej.
    • Dodano kolumnę “indeks towaru” na gridzie faktury korygującej
    • Poprawki w synchronizacjach niektórych elementów przy pracy offline.
    • Usunięcie komunikatu: “Brak kolumny SplitPayment” przy dodawaniu partii na dokumencie
    • Nie można było nadać numeru partii nadwyżce w remanencie – nie można nic wpisać w numer partii
  17. Inne usprawnienia i poprawki (S, K, P, U)
  1. Obsługa nowego formatu pliku JPK_FA (3). (S, K, P, U)
  2. Ułatwione procedury łączenia się z Aplikacjami Mobilnymi wykorzystujące QR code. (P, U)
  3. Usprawnienia i nowe funkcje w API ILUO Biznes (S, K, P, U)
  4. Integracje – nowe funkcje i poprawki: (K, P, U)
    • Shoper, ClickShop – dodano możliwość integracji towarów po kodzie kreskowym.
    • Shoper, ClickShop – dodano możliwość integracji kodu kreskowego poprzez pole EAN lub Code39
    • Dodano nowy parametr: Nie eksportuj towarów oznaczonych etykietą
    • Sote – dodano import adresu email, telefonu dla dostawy, danych dodatkowych dostawy i telefonu kontrahenta
    • Sote – dodano obsługę realizacji jako fakturę VAT
    • Przerwanie eksportu towarów do BaseLinkera nie działało.
    • Dla procedur synchronizujących dodano zapamiętywanie “dokowania” okna z paskiem postępu.
    • Przepisano obsługę zdjęć na nowe API Shopera.
    • Przy eksporcie towarów należących do grup uwzględniana była tylko 1 grupa.
    • Usunięto usterkę przy imporcie stanu początkowego – zestaw był traktowany jak towar. Aktualnie jest pomijany ponieważ stan zestawu zależy od stanu składników.
    • Przy eksporcie do sklepu internetowego towaru będącego zestawem stan na magazynie w sklepie zerował się chwilowo (do momentu eksportu stanu). Dotyczy: Shoper, Clickshop, Sote
    • Przy imporcie zamówień z obsługą pola dodatkowego pojawiał się błąd “Cannot insert duplicate key row in object”
    • Przy imporcie zamówień aktualizującym płatności wcześniej pobranego zamówienia mogło dochodzić do błędu ‘Object reference …’ dotyczyło to zamówień, do których utworzono jakiś dokument realizacji
    • Poprawka dotycząca importu informacji o promocji, którą ręcznie zmodyfikowano w Shoperze.
    • Algorytmy przydzielania magazynów do pozycji zamówienia działały nieprawidłowo w przypadku zestawów.
  5. Dodanie możliwości utworzenia paragonu imiennego (wybór kontrahenta) i/lub wpisania numeru NIP na paragonie w oknie POS. (K, P, U)
  6. Rozdzielono wydruki: Korekta faktury, Zwrot z paragonu. (S, K, P, U)
  7. Poprawiono sortowanie pozycji na wezwaniach do zapłaty. (K, P, U)
  8. Towary – dodano znacznik Czy split payment i przenoszenie na pozycje faktur. (S, K, P, U)
  9. W analizach OLAP dodano stronicowanie i “pasek postępu” przy pobieraniu danych. Istotne dla dużych zbiorów danych. (S, K, P, U)
  10. Ulepszono obsługę adresu dostawy na fakturach powiązanych lub niepowiązanych z zamówieniem. (S, K, P, U)
  11. Wybrane drukarki fiskalne – dodano parametr “Drukuj numer zamówienia w stopce”. (S, K, P, U)
  12. Poprawki: (S, K, P, U)
    • Przy realizacji zamówień z poziomu formatki zamówienia (polecenie Realizacja) pojawiał się błąd ‘Odwołanie do obiektu…’
    • Przy wysyłce mailem paragonów pojawiał się błąd: kolumna “IdDokumentu” nie należy do tabeli Paragon
    • Powielanie faktur nie przenosiło znacznika Split Payment
    • Wysyłka mailem wezwania do zapłaty kończyła się błędem “Odwołanie do obiektu…” i polecenie nigdy się nie kończyło
    • Faktury do paragonów dodawały się do sprzedaży w “Analizie sprzedaży OLAP”
    • Czytanie blokowe, na paragonie POS uwzględnia teraz mnożnik ilościowy.
    • Przy powielaniu towaru, jeśli towar powielany miał ceny stałe, to przy zmianie ceny bazowej netto narzuty i marże były źle przeliczane.
  13. Inne usprawnienia i poprawki (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA) Lista nowych funkcji i zmian, które pojawiły się w wersji 5.7.102:

    1. Obsługa “Split payment” na fakturach sprzedaży. Możliwość oznaczenia całych faktur bądź wybranych pozycji jako podlegających płatności podzielonej. Stosowna modyfikacja wydruków faktur. Szczegóły opisano w dokumencie.Uwaga! Wszystkie indywidualne wydruki przygotowywane przed wprowadzeniem split payment nie będą uwzględniały tego mechanizmu. Użytkownicy powinni skontaktować się z ILUO w celu wprowadzenia stosownych zmian.(S, K, P U)
    2. Obsługa tzw. “Białej listy” pozwala na zweryfikowanie konta kontrahenta w kartotece bądź na przelewie wychodzącym (PW) (S, K, P U)
    3. Dodanie do wszystkich list dokumentów widoku powiązanego “Korespondencja” zawierającego między innymi listę wysłanych mejli zawierających konkretny dokument. (P, U)
    4. Udoskonalenia w procedurze mejlingu seryjnego, pomijanie i tworzenie listy niewysłanych (błędnych pozycji) (S, K, P U)
    5. Udoskonalenia w procedurze realizacji automatycznej zamówień, pomijanie i tworzenie listy niezrealizowanych z jakiegoś powodu zamówień (S, K, P U)
    6. Rozszerzenie rejestru zdarzeń fiskalizacji (zapis reakcji użytkownika na pytanie: czy wydrukowano paragon poprawnie?) (S, K, P U)
    7. Dodano kolorowanie ilości zarezerwowanej w pozycjach zamówienia od odbiorcy. (S, K, P U)
    8. Wprowadzono logikę dla zamówień od odbiorców: mejling jest wysyłany na adres podany w zamówieniu a jeśli go nie ma to na adres wpisany w kontrahencie.(K, P U)
    9. Dodano możliwość eksportu numeru zamówienia oraz numeru faktury/paragonu z ILUO do BaseLinkera.
    10. Dodano funkcję usuwania zaliczek zamówienia w widoku powiązanym “Zaliczki zamówienia” (K, P U)
    11. Na liście zamówień dodano kolumnę (checkbox) “wystawiono dokument handlowy” (S, K, P U)
    12. Zaznaczone rekordy na dowolnej liście mają dodatkowo zmieniony kolor co zwiększa widoczność zaznaczonych. (S, K, P U)
    13. Przy ręcznym kojarzeniu przelewów dodano funkcję zapisywania rachunku bankowego na karcie kontrahenta, co automatyzuje późniejsze kojarzenie przelewów. (P U)
    14. Przy imporcie wyciągów bankowych mt940 dodano automatyczne kojarzenie podmiotów (kontrahentów, pracowników, urzędów) na podstawie numerów rachunków bankowych im przypisanych. (P U)
    15. Eksport i import przelewów w formatach (mt940, elixir-0) uwzględnia split payment. (P, U)
    16. Dodano nowy format eksportu JPK_FA (2) (S, K, P U)
    17. Shoper:
      • ulepszono import zamówień walutowych, gdyż zdarzały się niezgodności w wartości dokumenu wskutek innego algorytmu wyliczania. (P, U)
      • dodano pobieranie numeru przesyłki. (K, P, U)
    18. Zmodyfikowano i rozszerzono wysyłkę powiadomień o zaległościach płatniczych – szczegółowy opis w dokumentacji na stronie iluo.pl. (P U)
    19. Integracja z terminalem płatniczym. Obsłużono przypadki rozłączania połączenia z terminalem. (P U)
    20. Dodano możliwość drukowania numerów NIP na paragonach fiskalnych dla protokołów Posnet, Thermal, Novitus, Innova. (S, K, P U)
    21. Dodano numer konta VAT na formatce rachunku bankowego. (S, K, P U)
    22. Na liście operacji bankowych dodano kolumnę “Numer rachunku kontrahenta”. (S, K, P U)
    23. W module przelewów dodano funkcję zbiorczego potwierdzania. (P U)
    24. Dodano parametr wdrożeniowy – ilość miejsc po przecinku w wadze jednostki miary. (S, K, P U)
    25. Poprawki:
      • Poprawienie wydruku aktualnego widoku przy “zwiniętych” grupach. (S, K, P U)
      • Zablokowanie funkcji zarządzania rezerwacjami po wystawieniu faktury końcowej bez WZ. (S, K, P U)
      • Poprawienie wydruku listy opakowań kaucjonowanych na fakturze (pojawiała się fraza [none] przy podsumowaniach w jednym z układów wydruku) (S, K, P U)
      • Usunięcie usterki przy wyszukiwaniu pełnotekstowym na pozycjach dokumentów finansowych. (S, K, P U)
      • Przy imporcie zamówień z BaseLinkera nie był pobierany adres email. (K, P U)
    26. Wiele innych drobnych poprawek i udoskonaleń. (S, K, P U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA) Lista nowych funkcji i zmian, które pojawiły się w wersji 5.6.134:

    1. Możliwość zdefiniowania stawki dla towarów VAT Marża na drukarkach fiskalnych. (S, K, P, U)W związku ze zmianami w przepisach od najnowszej wersji ILUO Biznes, w przypadku sprzedaży towarów “VAT marża” na paragonach można wybrać literę na drukarce fiskalnej, która odpowiada sprzedaży VAT. Najczęściej jest to litera G. Literę tę konfiguruje się w konfiguracji drukarki fiskalnej w parametrze “Litera stawki VAT marża”. Jeśli ktoś prowadzi sprzedaż takich towarów na paragony, to od 1 sierpnia takie towary muszą mieć ustawiony znacznik VAT marża i stawkę sprzedaży 0%. Wcześniej w konfiguracji w protokołach posnet i thermal była taka opcja, ale działała tylko przy fiskalizacji faktur VAT marża. Teraz można ten parametr ustawić dla każdej drukarki i ta litera jest używana dla towarów, które mają włączony znacznik VAT marża. Należy pamiętać, że towary oznaczone „VAT marża” można dodawać do systemu tylko “Innym dokumentem nabycia”. https://www.pit.pl/aktualnosci/zmiana-oznaczen-stawek-vat-na-kasie-fiskalnej-nowe-rozporzadzenie-2019-956382 https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-od-towarow-i-uslug/art-119/ https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-od-towarow-i-uslug/art-120/
    2. Drukarki fiskalne – dodano możliwość drukowania w postaci kodu kreskowego (numeru zamówienia lub numeru zam. klienta lub numeru paragonu) (S, K, P U)
    3. Usprawnienia w automatycznej realizacji zamówień – lepsza komunikacja z użytkownikiem, raport zamówień niezrealizowanych. (P, U)
    4. Dodano filtry do widoków: Użytkownicy, Role w systemie. (P U)
    5. Dodano parametr wdrożeniowy pozwalający na określenie liczby zwracanych rekordów w listach podpowiedzi (lookup) dla kontrahentów i towarów. Standardowo 50. (S, K, P U)
    6. Usprawnienie realizacji zamówień zawierających wiele magazynów w pozycjach zamówienia na dokumenty magazynowe. (K, P U)
    7. Wersja zawiera również ważne poprawki do wersji 5.6.100 w szczególności dotyczące:
      • Produkcji rozszerzonej – wydania i przyjęcia cząstkowe, przeliczanie dokumentów PW (U)
      • Drukowania faktury VAT na drukarce fiskalnej (S, K, P U)
      • Realizacji Zwrotu(Korekty) do paragonu archiwalnego (usunięcie błędu) (S, K, P U)
      • Potwierdzenia przyjęcia, jeśli magazyn źródłowy był w trakcie remanentu (było zablokowane) (K, P U)
      • Importu zamówień z BaseLinkera od konkretnej daty (P, U)
      • W oknie zestawienia innych płatności przy wyborze w lookupie punktu finansowego pojawiał się błąd składni SQL (S, K, P, U)
      • Poprawiono usterki, które pojawiły się w ostatniej wersji przy ręcznym dopisywaniu pozycji na remanent (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA) Lista nowych funkcji i zmian, które pojawiły się w wersji 5.6.100:

    1. Dodano obsługę terminali płatniczych First Data, Polcard. Szczegóły działania i konfiguracji są dostępne w specjalnie przygotowanej dokumentacji udostępnianej na życzenie. W związku z tym stworzono w ILUO Biznes grupę funkcjonalności “Terminal płatniczy”, którą można włączać lub wyłączać. (P, U)
    2. Dodano funkcję tworzenia pozycji “ręcznie” za pomocą czytnika kodów kreskowych w “Buforze transmisji kolektorów”. (P, U)
    3. Promocje: dodano funkcję eksportu (w formacie csv) i importu pozycji towarowych z promocji z uwzględnieniem ceny (netto lub brutto) i rabatu. Umożliwia to łatwe wyeksportowanie pozycji, edycję zbiorczą cen, rabatów w edytorze zewnętrznym (np. w Excelu) i pobranie zmodyfikowanych wartości do ILUO Biznes. (P, U)
    4. Stworzono mechanizm “Zestawów parametrów”, które mogą zmieniać zbiorczo wartości jednego lub więcej parametrów za pomocą skrótu klawiszowego lub kodu kreskowego. (K, P, U)
    5. Przy eksporcie sprzedaży do pliku JPK_VAT dodano możliwość filtrowania po typach dokumentów handlowych. (S, K, P, U)
    6. W oknie wydawania reszty zamiast inna płatność 1 i 2 pokazywana jest nazwa płatności. (S, K, P, U)
    7. Do dokumentów finansowych dodano pole “numer referencyjny” co ułatwia kojarzenie przelewów. (K, P, U)
    8. ILUO Mobile Kolektor – dodano grupowanie po terminach realizacji. (P, U)
    9. Wprowadzono mechanizm zaokrąglania cen sprzedaży (domyślnie zawarty w definicji ceny, można ustawić specyficzne wartości dla konkretnego towaru). (K, P, U)
    10. Dodano możliwość przeprowadzania remanentu ilościowego (bez wglądu w ceny zakupu) – opcja przydatna w sklepach stacjonarnych. (K, P, U)
    11. Modyfikacje produkcji rozszerzonej: (U)
      • Dodano parametr “Wymuś wybranie partii składników”, który powoduje, że na wydaniach cząstkowych zawsze trzeba wybrać partię.
      • Na częściowych przyjęciach, jeśli wybierzemy planowaną partię utworzoną dla serii, to w polu ilość do przyjęcia pojawia się przelicznik z jednostki miary, dla której seria została utworzona.
      • Dodano możliwość wyboru czy przy wydaniu składników operator operuje jednostkami z receptury, czy jednostkami podstawowymi składników.
    12. Integracje: (P, U)
      • Automatyczne operacje integracji (synchronizator) można teraz planować na kolejne pory dnia – szczególnie jeśli mają się uruchamiać rzadko.
      • Pola dodatkowe zamówień tworzone są bezpośrednio po zapisie integracji (poprzednio były tworzone przy pierwszym odczycie zamówień)
      • BaseLinker: Dodano eksport numeru faktury/paragonu.
      • BaseLinker: Dodano funkcję automatycznego wysyłania zamówień z dowolnych źródeł do BL. Funkcja jest konfigurowalna, pozwala określić filtrowanie zamówień wysyłanych do BL oraz częstotliwość wysyłania (synchronizator)
      • BaseLinker: uodpornienie ILUO na nieprawidłową strukturę kategorii w BaseLinker.
      • BaseLinker: Dodano identyfikowanie towarów w bazie ILUO Biznes na podstawie EAN z pozycji zamówienia (gdy brak lub błędne SKU)
      • Shoper: import stanu początkowego – dodano opcje konfiguracyjne:
        • import tylko aktywnych produktów
        • dzielenie bilansu otwarcia na wiele dokumentów (przy dużej liczbie produktów w sklepie mógł występować problem z utworzeniem bardzo dużego dokumentu – szczególnie w chmurze)
    13. Poprawki: (S, K, P, U)
      • Jeśli zestaw zawierał usługi, nie pokazywany był jego stan.
      • Błędny bilans zamówienia, jeśli nie zarezerwowano wariantów.
      • Dodawanie faktury do podświetlonego paragonu, jeśli paragon był opłacony kartą lub inną płatnością, to w fakturze ustawiała się ujemna wartość w polu “Pozostało”.
      • Po wpisaniu klucza BaseLinker nie pobierał statusów zamówień.
      • Pierwsza aktualizacja bufora wysłanego z ILUO Mobile Kolektor powodowała podwajanie się pozycji, które wcześniej były wysłane.
      • Rezerwowanie towarów na zamówieniach tworzonych przez import EDI nie działało dobrze na podstawie parametru definicji EDI.
      • IAI: Eksport towarów w przypadku podłączenia drugiego menu kończył się błędem lub podłączał towar tylko do drugiego menu.
      • ILUO Mobile Kolektor: poprawiono grupowanie zamówień do realizacji po magazynach.
      • Eksport do CDN Optima – akronimy kontrahentów mogły posiadać nielegalne znaki. Optima dopuszcza w nich tylko standardowe i otoczone znaczkiem CDATA.
      • Eksport do CDN Optima faktur do paragonów – zdarzało się nie eksportował pomimo wybrania.
      • Ręczne kojarzenie pozycji bufora z kodem kreskowym powodowało nieprawidłową ich obsługę po stronie kolektora Android.
      • Poprawiono nieprawidłowe “czasy wystawienia” w zamówieniach.
      • usunięcie problemu z modyfikacjami zamówień i innych dokumentów z wariantami bez rezerwacji konkretnych partii.
      • Jeśli parametr “Nie mapuj produktów z wybranych źródeł” był wyłączony, to towary nie mapowały się na zamówienie.
    14. Szereg drobniejszych poprawek i usprawnień (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA) Lista nowych funkcji i zmian, które pojawiły się w wersji 5.6: Ważna informacja dla użytkowników Chmury ILUO Od wersji 5.6.3 w polu „Adres serwera aplikacji” należy wpisać tylko numer IP. Zamiast przykładowo net.tcp://11.222.333.444:9003/IbSvc powinno być 11.222.333.444

  1. Usprawnienia w integracjach (Baselinker) (P, U)
    • Dodano parametr: Importuj towar z zamówienia, gdy brak w kartotece – domyślnie włączony.
    • Wprowadzono automatyczne wczytywanie słowników po wpisaniu klucza Baselinkera.
    • Poprawiono funkcję pobierania zamówień i aktualizacji statusów zamówień: usprawniony algorytm i dodana możliwość przerwania.
    • Usprawnienia w obsłudze przesyłek.
    • Jeśli import zamówień był ustawiony na import zamówień z określonymi statusami i zamówień z danym statusem było >= 100, to import się nigdy nie kończył i nie dało się przerwać.
    • Pobieranie zamówień z Baselinker. Zamówienie powstałe po rozdzieleniu nie pobierało się w scenariuszu pobierania wszystkich zamówień niezależnie od ich statusów.
    • Błąd przy wysyłaniu stanu usług.
    • Eksport zamówień – nie wypełniał nazwy firmy do faktury, tylko nazwę firmy do dostawy.
    • Zablokowano import towarów z pustym SKU – dodano odpowiedni komunikat.
    • Wprowadzono obsługę wysyłania płatności niezależnie od statusów zamówień. Poprzednio te dwie funkcje odbywały się w tym samym przebiegu.
    • Funkcja wdrożeniowa integracji – możliwość uruchomienia dowolnej funkcji API.
    • Eksport zamówień – dodano komunikat informujący, że zamówienie ma status nie zmapowany po stronie Baselinker.
    • Jeśli modyfikacja zamówienia po stronie Baselinker polegała na zmianie typu dokumentu realizacji z faktury na paragon, to przy pobraniu takiej aktualizacji do ILUO pojawiał się błąd (Constraint…).
    • Dodano możliwość sterowania pobraniem w zależności od zapisu w Baselinker lub nie oraz sterowania ubezpieczeniem w zależności, czy paczka jest pobraniowa lub nie.
    • Pobieranie etykiet adresowych dla przesyłek nierejestrowanych (Baselinker Plus).
    • Dla zamówień z ceneo dodano parametr, który umożliwia pobranie indeksów towarów ze sklepu będącego źródłem danych dla produktów w ceneo (Baselinker Plus).
  2. Usprawnienia w integracjach (Shoper) (K, P, U)
    • Dodano parametr “Płatność Wymagana Dla Niezdefiniowanych Sposobów Dostawy”.
    • Poprawiono zarządzanie stanami towarów w IdoSell Shop.
    • Jeśli aktywny był import zamówień automatyczny i jednocześnie został uruchomiony import zamówień ręcznie to mogło dojść do podwójnego importu zamówienia. Zostało to zabezpieczone.
    • Poprawiono niedoskonałości mapowania płatności i dostaw (zlikwidowano case sensitive, procedura usuwa dodatkowe spacje itp.).
    • Rozbudowano algorytmy przydzielania magazynu do pozycji zamówienia. Wprowadzono 4 algorytmy, z których 2 ostatnie bazują na 2 niezależnie definiowanych grupach magazynów.
    • Dodano parametr “Zamówienia rezerwują towary” (był wdrożeniowy).
    • Dodano parametr: Eksportuj tylko towary należące do wybranych grup.
    • Odblokowano możliwość wpisywania płatności ręcznie.
    • Shoper: dodano możliwość eksportu wariantów, w tym kategorii wariantów, cech. Ze względu na różną architekturę systemów funkcja działa przy określonych założeniach.
    • Shoper: Dodano obsługę połączenia API przez https.
    • Shoper: Parametr decydujący czy pobierać kurs waluty z Shopera dla zamówień walutowych.
  3. Dokumenty: (S, K, P, U)
    • Możliwość wystawienia faktury do zaznaczonych paragonów (z browsera paragonów)
    • Dodano możliwość ręcznego wystawiania dokumentów zwrotu (ZWO, ZWD – zwrot od odbiorcy, zwrot do dostawcy). Dotychczas dokumenty były generowane automatycznie przy korektach.
    • Zoptymalizowano wydruk paragonu.
    • Usprawniono kopiowanie i wklejanie zawartości dokumentów dla towarów z wariantami.
    • Dodano funkcję blokowego (szybszego) czytania kodów kreskowych na wszystkich dokumentach.
    • Zamówienia: Dodano filtr na zamówienia zawierające pozycje z określonych magazynów.
    • JPK VAT: Przy fakturach eksportowych i WDT pojawiał się błąd: „Specified cast is not valid”.
    • Dodano możliwość wystawiania korekt i zwrotów do paragonów z poziomu browsera zamówień.
    • Realizacja automatyczna zamówień – dodano parametr, który umożliwia wystawienie najpierw paragonu, a potem faktury do paragonu w przypadku, gdy zamówienie ma być realizowane jako faktura, dodano możliwość tworzenia faktur WDT.
    • Poprawka: Po utworzeniu zlecenia produkcyjnego na podstawie zamówienia nie widzi pozycji zlecenia przy próbie zapisu.
    • Poprawka: Nie rezerwuje towaru na zamówieniu po zrealizowaniu zlecenia stworzonego na podstawie tego zamówienia.
    • Dodano możliwość wystawienia wielu zleceń do 1 zamówienia. Na browserze zleceń kolumny (numer zamówienia, numer zamówienia klienta).
    • Wprowadzono obsługę wariantów na fakturach archiwalnych.
    • Dodano możliwość utworzenia paragonu archiwalnego w wystawienia zwrotu/korekty do paragonu archiwalnego.
    • Na fakturze pro forma dodano wydruk sposobu i terminu płatności.
    • Poprawiono seryjny wydruk faktur VAT marża.
  4. Fiskalne (S, K, P, U)
    • Ulepszono logikę fiskalizacji w przypadku wystąpienia błędów.
    • Protokoły Posnet i Thermal – dodano drukowanie kwoty reszty na podstawie danych z okna fiskalizacji.
    • Protokół Thermal – dodano drukowanie numeru dokumentu.
    • Protokół Posnet – dodano parametr umożliwiający zmianę numeru dokumentu drukowanego jako kod kreskowy – można wydrukować numer dokumentu handlowego, zamówienia albo numer zamówienia klienta.
    • Umożliwiono wydruk WZ-ki na drukarce fiskalnej.
  5. EDI, ECOD (P, U)
    • W definicji EDI parametr eksport dokumentów DeliveryLocation – był ustawiony domyślnie na WZ
    • Widoki związane z wiązaniem podmiotów, dodawaniem przelewów miały mieć w nagłówku informacje pochodzące z danego wiersza wyciągu a pokazywały się puste.
    • Edi++ – jeśli w jakimś polu były załamania linii, Rewizor/Rachmistrz nieprawidłowo importują takie pliki. Usunięto kody łamania linii w takich przypadkach.
  6. Rozbudowa modułu produkcji rozszerzonej (U)
    • Możliwość wydawania częściowego i dokonywania zwrotów składników dla pozycji zlecenia produkcyjnego.
    • Możliwość częściowego przyjmowania produktów pozycji zlecenia.
    • Kalkulacja kosztów – dodano ilość planowaną i ilość rzeczywistą oraz cenę usługi – można łatwo modyfikować koszty kompletacji zmieniając ilość rzeczywistą.
  7. Rozbudowano funkcje bufora kolektora danych i zoptymalizowano wczytywanie towarów z wariantami na dokumenty i remanent. Usprawniono działanie oprogramowania ILUO Mobile Kolektor (dla kolektorów z Androidem). (P, U)
  8. Remanent (S, K, P, U)
    • Dodano filtry pozwalające na pokazywanie na remanencie pozycji spełniających określone kryteria – np. tylko nadwyżki, tylko niedobory, pozycje niepotwierdzone, pozycje z zerowymi cenami partii itp.
    • Dodano funkcję automatycznego wycofywania rezerwacji (potwierdzonego pytaniem) przy wczytywaniu buforów kolektora.
    • Zablokowano możliwość zatwierdzenia remanentu z zerowymi cenami.
    • Zabezpieczono przed przypadkowym skasowaniem pozycji remanentu. Poprzednio można było skasować pozycję bez ostrzeżenia.
    • Zablokowano procesy importu zamówień (działające integracje) w magazynie, w którym przeprowadzany jest remanent.
    • Dla dokumentów RM-, RM+ dodano informację o numerze powiązanego remanentu w szczegółach dokumentu.
    • Poprawka: przy scenariuszu pracy client-server nie można było dodać remanentu, jak ktoś inny pracował w systemie.
    • Włączono możliwość grupowania partii remanentów – żeby można pogrupować partie wariantów i pokazać ilości sumaryczne dla każdego z wariantów.
    • Rozszerzono możliwość filtrowania pozycji na wydrukach remanentowych. Dodano w związku z tym dodatkowe parametry wydruków.
  9. Inne: (P, U)
    • Dodano funkcjonalność pozwalającą na tworzenie skrótów klawiszowych do listy parametrów konfiguracyjnych z przypisanymi do nich wartościami. Pozwala to na zmianę wielu wartości parametrów naraz za pomocą skrótu klawiszowego, ewentualnie przypisanego kodu kreskowego. (Funkcja dostępna w trybie wdrożeniowym.)
    • Serwer aplikacji – dodano zapisywanie sesji przy zamknięciu usługi, dzięki czemu po restarcie aplikacje ponownie się połączą.
    • Eksport do Optima:
      • Część pól eksportowano bez ograniczeń szerokości zawartych w specyfikacji formatu.
      • Dodano paczkowanie eksportu – zapytania są paczkowane co 20 – przyspiesza znacząco eksport.

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Zaawansowana integracja z platformą Baselinker, która daje użytkownikowi ILUO Biznes następujące korzyści: (P, U)
    • Integracja z Allegro, Ebay, Amazon (zarządzanie aukcjami, pobieranie zamówień)
    • Prosta integracja z kilkudziesięcioma sklepami internetowymi (lista na stronie BaseLinker)
    • Integracja z kilkudziesięcioma firmami kurierskimi (lista na stronie BaseLinker), możliwość zarządzania przesyłkami
  2. Poniżej szczegółowy opis realizowanych funkcjonalności:
    • Funkcja importu towarów/produktów do ILUO Biznes z BaseLinker. Pozwala na zaimportowanie listy towarów/usług z BaseLinkera (razem ze zdjęciami). Opcja zapewnia szybki start użytkownikom używającym BaseLinkera, którzy chcą skorzystać z rozwiązania sprzedażowo-magazynowego ILUO Biznes.
    • Funkcja eksportu towarów/produktów z ILUO do BaseLinkera.
      • Wysyłane są wszystkie towary lub tylko oznaczone określoną etykietą. Pozwala to na synchronizowanie dowolnego podzbioru towarów zapisanych w ILUO Biznes.
      • Integrator aktualizuje następujące dane (nazwa towaru/produktu, indeksy towaru = SKU, cena sprzedaży towaru, cena bazowa = cena nabycia, producent, stawka vat, waga brutto, zdjęcia i załączniki, opis krótki, opis pełny)
    • Eksport stanów magazynowych. Stany mogą być wysyłane jako suma stanów wybranych magazynów ILUO do określonych magazynów zdefiniowanych w BaseLinker.
    • Obsługa zamówień.
      • Import zamówień z BaseLinkera do ILUO Biznes pozwala na późniejsze ich przetwarzanie w systemie ILUO.
      • Moduł integracyjny realizuje funkcję dodawania (aktualizacji danych) kontrahentów powiązanych z zamówieniem.
      • Statusy zamówień przetwarzanych w ILUO Biznes mogą być tłumaczone (mapowane) na statusy zamówień w BaseLinker i odpowiednio synchronizowane.
      • ILUO Biznes pozwala na synchronizację płatności związanych z zamówieniem. Płatności zarejestrowane w BaseLinker są przesyłane do ILUO Biznes i na odwrót.
      • ILUO Biznes pozwala na zarządzanie przesyłkami: tworzenie przesyłek, drukowanie listów przewozowych i przesyłanie tych informacji do BaseLinkera.
    • Operacje importu i eksportu mogą być realizowane manualnie lub automatycznie za pomocą wbudowanego synchronizatora (schedulera). Określa on jak często ma być uruchamiane poszczególne funkcje wymiany informacji między systemami. Z technicznego punktu widzenia jest to usługa windows uruchamiana automatycznie z systemem i działająca niezależnie od ILUO Biznes.
    • Integracja stanowi element biblioteki modułów dodatkowych ILUO Biznes. Włączenie/wyłączenie modułu następuje zatem w procesie aktywacji/konfiguracji licencji.
  3. Rozbudowa istniejących integracji ze sklepami. (P, U)
    • automatyczna obsługa pól dodatkowych – pobieranie dodatkowych informacji ze sklepu (Shoper, ClickShop, Sote, Baselinker)
    • dodanie znacznika “płatność wymagana” przy mapowaniu płatności i na zamówieniu. Zapobiega wystawieniu faktury dla niezapłaconego zamówienia z wyjątkami (np. pobranie).
    • dodanie widoku powiązanego do integracji pokazującego “niezaimportowane zamówienia” z opisem przyczyny błędu.
    • wymuszenie jednokrotnego pobrania danych o wszystkich towarach (wariantach) przy zmianie niektórych parametrów integracji. Niezależnie od ustawienia pobierania przyrostowego.
    • rozbudowa formularza integracji – dodanie dodatkowych elementów poprawiających ergonomię.
    • dodanie na liście integracji kolumny “synchronizacja automatyczna”
    • usprawniono funkcję pobierania słowników ze sklepu. Dodano możliwość przerwania pobierania danych.
  4. Możliwość realizacji transferów międzykasowych, co pozwala na wygodną realizację funkcji zaliczek pracowniczych: (P,U)
    • dla każdego pracownika tworzymy kasę powiązaną z pracownikiem
    • zaliczkę realizujemy jako transfer z kasy firmy do kasy pracownika
    • rozliczenie zaliczki następuje poprzez rozliczenie dokumentów poprzez kasę pracownika oraz ewentualny zwrot (transfer międzykasowy) różnicy (z kasy pracownika do kasy firmy)
  5. Obsługa przelewów Split Payment. Jeśli kontrahentowi przypiszemy atrybut SplitPayment (zaznaczymy check box “czy split payment” na karcie kontrahenta) to przy wystawianiu przelewów do dokumentów “vatowskich” proponowany będzie przelew “split payment” z podaniem wartości kwoty VAT. Rodzaj przelewu zawsze możemy zmienić. Dotyczy to przelewów przychodzących i wychodzących. Modyfikacje stosownych zestawień.(S, K, P U)
  6. Zamówienia (K, P, U)
    • Wprowadzono możliwość przypisania domyślnego dokumentu, za pomocą którego realizujemy zamówienie – Realizuj jako: (Paragon, Faktura, WZ-ka)
    • Wprowadzono znacznik “Płatność wymagana”. Powoduje konieczność zarejestrowania płatności przed realizacją zamówienia.
    • Oznaczono kolorem “poziom płatności” (brak wpłat, zapłata częściowa, zapłata całkowita).
    • Poprawiono mapowanie “Płatności podstawowej” ze sklepami internetowymi.
    • Dodano funkcję automatycznej realizacji zamówień. Funkcja pozwala na zaznaczenie wielu zamówień i ich seryjną realizację. Działa to następująco: na podstawie danych zawartych w zamówieniu i w definicji automatu możemy np. seryjnie wystawić faktury (paragony) do zamówień i wydrukować je lub wysłać je pocztą elektroniczną do klientów. (P, U)
  7. Stworzono możliwość konfigurowania różnych “menu” programu – dodano możliwość grupowania, tworzenia submenu z elementów menu. Istnieje możliwość ukrywania nieużywanych elementów menu (poleceń). Opcja jest uruchamiana dla każdego widoku programu niezależnie za pomocą polecenia: “Włącz konfigurator menu”, widocznego po prawej stronie okna pojawiającego się po kliknięciu w “perłę” widoku (romb ILUO). (P, U)
  8. Integracja programu ILUO Biznes z oprogramowaniem obsługującym kolektory danych oparte o system Android – ILUO Kolektor. Realizacja wielu zaawansowanych scenariuszy pracy kolektora. (P, U)
  9. Dodano funkcję seryjnej fiskalizacji paragonów. (K, P, U)
  10. Rozbudowano mechanizm pól dodatkowych o pola tekstowe (nieograniczone), pola automatyczne (dodawane przy integracjach), wprowadzono dodatkowe parametry np. tylko do odczytu, zapisuj jako czas UTC. (P, U)
  11. Prosty moduł obsługi projektów: (P, U)
    • Możliwość utworzenia w kalendarzu zdarzenia okresowego “Projekt”
    • Określanie pól podstawowych takich jak np. temat projektu, okres realizacji + kalendarz, miejsce realizacji projektu, kontrahent główny, osoba odpowiedzialna (pracownik), opis, uwagi, powiadomienia.
    • Funkcja przypisania dowolnych załączników (umowa, plany, skany dokumentów, zdjęcia i inne)
    • Funkcja przypisania “udziałów” kosztów z dowolnych obiektów (dokumenty handlowe, magazynowe, zamówienia lub pozycje tych dokumentów) z określeniem wartości udziału oraz dodatkowym opisem udziału. Pozwala to np. na przypisanie ułamka wartości z pozycji faktury do konkretnego projektu.
    • Sparametryzowany wydruk “Karty projektu” pozwalający na wydruk z podziałem na rodzaj przypisanych obiektów z wyszczególnieniem przypisanych im wartości oraz podsumowaniem.
    • Widok “Lista projektów” z możliwością szczegółowego filtrowania.
  12. Dodano eksport do programu WF-KaPeR w nowym formacie (XML). (K, P, U)
  13. Zoptymalizowano wstawianie dużej liczby pozycji na dokument w trybie serwerowym. Zarówno wybranych z listy jak i pobranych z kolektora. (S, K, P, U)
  14. Wprowadzono zmiany w kilkunastu wydrukach. (K, P, U)
  15. Wprowadzono wiele drobniejszych poprawek i usprawnień. (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Odświeżono wygląd aplikacji – wprowadzono nowy zestaw ikon programu. Oryginalne ikony zostały stworzone na indywidualne zamówienie ILUO i są zgodne z nowymi trendami. Projekt jest płaski i minimalistyczny. (S, K, P, U)
  2. Wprowadzenie mechanizmu automatycznego przeliczania ceny bazowej (w oparciu o domyślny algorytm przeliczania ceny) oraz cen sprzedaży przy zatwierdzaniu nowego dokumentu zakupu (przyjęcia). (K, P, U) Opcja zawiera szereg parametrów pozwalających na:
    • włączanie/wyłączanie procesu przeliczania cen
    • dodanie warunku zwiększenia ceny bazowej
    • uruchamianie procesu w trybie interaktywnym i pozwalanie na “wyłączanie” przeliczania cen niektórych towarów bądź uruchamianie procesu całkowicie w tle.
    • włączenie przeliczania cen produktów, których składniki zmieniły cenę
  3. Wprowadzono obsługę nowego typ dokumentu: Noty Korygującej. Program pozwala na stworzenie, zapamiętanie i wydrukowania Noty Korygującej do dokumentu zakupu. (K, P, U)
  4. Wprowadzono nowy mechanizm wdrożeniowy o nazwie “Definicje pól dodatkowych” pozwalający na dodanie dowolnej liczby pól dodatkowych (kolumn) do dowolnej tabeli programu. Pola dodatkowe są doskonałym narzędziem wdrożeniowym szczególnie przy integracji programu ILUO Biznes z innymi systemami (K, P, U)
    • pola dodatkowe mają swoje typy (tekstowe, liczbowe, daty, logiczne (checkbox), słownikowe (lookup))
    • słownikami mogą być inne predefiniowane tabele programu bądź słowniki dodatkowe zdefiniowane przez użytkownika.
    • każde pole może podlegać dodatkowym warunkom na wartości jakie pole może przyjmować – w zależności od jego typu – np. wymagalność, wartość domyślna, wartość minimalna i maksymalna, maksymalna długość itp.
    • pola dodatkowe są automatycznie dostępne jako kolumny na listach (browserach), a także formularzach edycyjnych. Mogą być dodawane w trybie wdrożeniowym jako pola formularzy użytkownika.
    • Pola dodatkowe jako kolumny browsera dodają się też (po zaznaczeniu stosownej opcji) do panelu filtrów (lewa strona przeglądarki-browsera)
    • Widoczność pól może być dynamiczna – zależna od pewnego warunku logicznego zdefiniowanego przez użytkownika (wdrożeniowca). Przykładowo, pole “Moc wzmacniacza” jest dostępne tylko dla towarów z grupy “Audio-wzmacniacze”.
    • Na browserach i formularzach istnieje też standardowy edytor pól dodatkowych (działający jako lista lub w postaci kart)
  5. Dodano integrację ze sklepem internetowym IAI Shop. Integracja została zrealizowana w oparciu o API IAI Shop. (P, U)
  6. Realizuje następujące funkcje:
    • Import towarów, rozmiarów i słowników powiązanych z towarami ze sklepu
    • Eksport towarów do
    • Mapowanie magazynów między ILUO a sklepem
    • Eksport stanów magazynowych do magazynów sklepu
    • Import zamówień ze sklepu
    • Eksport statusów zamówień do sklepu
    • Integracja płatności między sklepem a ILUO
    • obsługa widoków w sklepie (np. nazwy i inne dane towarów w innych językach)
    • możliwość uruchamiania funkcji integratora ręcznie lub automatycznie.
  7. Dodano “moduł dodatkowy” współpracy z systemem zamówień mobilnych na Androida (ILUO Mobile B2B). Rozwiązanie jest dodatkowo płatne – szczegóły dotyczące produktu i cennika podano na stronie internetowej www.iluo.pl. Samo rozwiązanie można pobrać w sklepie Google Play i wypróbować działanie aplikacji w trybie demonstracyjnym. (P, U)
  8. Dodano widoki pozycji umożliwiające łatwą analizę i wyszukiwanie danych wg pozycji dokumentów: (P, U)
    • Pozycje dokumentów handlowych
    • Pozycje dokumentów magazynowych
    • Pozycje zamówień
    • Pozycje dokumentów finansowych
  9. Dodano sprawdzanie, czy firma jest aktywnym płatnikiem VAT. (S, K, P, U)
  10. Zmiany w integracji Shoper: (K, P, U)
    • Dodano parametr “Pokaż nieaktywne typy platności”, który pozwala integrować płatności niewidoczne w Shoperze – staje się to potrzebne w przypadku integracji shopera np. z allegro.
    • Dodano parametr “Pomiń eksport stanów towarów oznaczonych etykietą”. Dzięki temu będzie można oznaczyć etykietą towary, które nie podlegają aktualizacji stanu w sklepie. Do tej pory był tylko parametr odwrotny, co skutkowało w niektórych scenariuszach dużą niedogodnością.
    • Dodano pobieranie informacji o stawkach VAT dostaw – potrzebne przy prawidłowym imporcie cen dostaw.
    • Dodano integrację Indeksów Producentów.
  11. Integracja (ogólnie): Obsługę poleceń zmieniono na tryb LongRunning, który zabezpiecza przed błędami komunikacji w chmurze. (K, P, U)
  12. Analizy danych OLAP: Dodano nowe możliwości filtrowania. (K, P, U)
  13. Remanent: (S, K, P, U)
    • Dodano kolumny Koszt dodatkowy nabycia netto, Koszt dodatkowy brutto do partii remanentu.
    • Wprowadzono zabezpieczenie przed podwojeniem dokumentów MM+ MM- (błąd w pewnym scenariuszu).
  14. Rozszerzono widok “Szczegółów zamówień” – dodano kilka pól, które pojawiły się w związku z rozwojem funkcjonalności. (S, K, P, U
  15. Dodano kilka dodatkowych metod w API ILUO Biznes w związku z rozwojem programu i potrzeb użytkowników. Szczegóły są opisane w dokumentacji technicznej API. (S, K, P, U)
  16. Dodano parametr zaawansowany z jaką datą rejestrować KW dla faktury zakupowej gotówkowej rejestrowanej z opóźnieniem. (S, K, P, U)
  17. Nowe wersje raportów drukujących etykiety towarowe (metki) – drukowane w trybie graficznym. Alternatywa dla etykiet w języku ZPL. (P, U)
  18. Fiskalizacja – dodano parametr blokujący drukowanie informacji o opakowaniach kaucjonowanych. (S, K, P, U)
  19. Wprowadzono drobne zmiany w kilkunastu wydrukach. (K, P, U)
  20. Wprowadzono kilkadziesiąt poprawek i usprawnień. (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Mailing:
    • dodano nowy mechanizm tworzenia maili seryjnych o treści “dynamicznej” oparty o moduł wykorzystywany do tworzenia raportów. Poza możliwością wstawienia dowolnej zawartości (raportu) w treść email-a, istnieje możliwość dodawania załączników w postaci dodatkowych zestawień. (P, U)
    • Dodano możliwość żądania potwierdzenia wysłania i/lub otrzymania wiadomości. Możliwości te musi wspierać zarówno serwer pocztowy nadawcy jak i aplikacja klienta pocztowego odbiorcy. Te parametry ustawiamy w konfiguracji konta email. (K, P, U)
  2. Uprawnienia:
    • Dodano możliwość selektywnego blokowania zapisu i odczytu każdego z parametrów konfiguracyjnych z Konfiguracji Systemu i Konfiguracji Użytkownika. Dotychczas funkcjonowało blokowanie zbiorcze. (P, U)
    • Zoptymalizowano szybkość pracy formularza uprawnień – klikanie na zestawach danych, właściwościach długo zmieniało i długo się odświeżały niektóre elementy. (K, P, U)
  3. EDI:
    • Dodano import faktur z systemu Mistral B2B. (P, U)
    • Do konfiguracji profilu EDI++ dodano sekcję związaną z metodami kojarzenia indeksów przy imporcie dokumentów. (P, U)
    • W konfiguracji profilu EDI++ usunięto sekcję związaną z eksportem faktur. (P, U)
    • W konfiguracji profilu EDI usunięto nieużywany parametr ścieżka do eksportu. (P, U)
    • Poprawiono usterki związane z “ręcznym” kojarzeniem towarów:
      • Ręczne kojarzenie towarów z kodami kreskowymi (w scenariuszu z wyborem towaru) w pozycji bufora kończyło się błędem (“Odwołanie do obiektu…” – w przypadku długiego kodu lub kodu, który miał inne znaki niż cyfry).
      • Kojarzenie towaru, który nie ma indeksu ani kodu kreskowego w pozycji bufora kończyło się albo błędem albo przy dodaniu towaru przypisywało do niego wszystkie towary z tego bufora, które nie miały kodu kreskowego.
  4. Fiskalne:
    • Dodano obsługę drukarek Posnet po protokole Ethernet.
    • Zmieniono układ definiowania parametrów drukarki fiskalnej na bardziej elastyczny.
  5. Integracja: (K, P, U)
    • Rozdzielono integrację Sklepów Internetowych oraz Aplikacji Mobilnych.
    • Sote: dodano parametr “Importuj produkty jako usługi”.
    • Sote: Usunięto usterkę – próba importu towarów kończyła się czasem błędem związanym z parametrem TimeZone.
    • Shoper: pobieranie danych kontrahenta nie pobierało jego rabatu ani grupy cenowej.
    • Shoper: dodawanie towaru do bazy ILUO podczas pobierania zamówienia, gdy tego towaru nie było wcześniej w bazie, nie honorowało parametru “CzySynchronizowacGrupyTowarowe” i tworzyło grupy towarowe na podstawie grup ze sklepu.
    • Shoper: edycja pola META Opis na formatce towarów skutkowała wysłaniem do sklepu internetowego tekstu sformatowanego w html, a powinno być zwykłym tekstem.
    • Shoper: Poprawiono logowanie szczegółów błędów.
    • Shoper: Dodano dodatkowe zabezpieczenie na wypadek chwilowego braku odpowiedzi przez serwer shopera. Przy zgłaszanym błędzie tego rodzaju, synchronizator czeka kilka sekund i ponawia zapytanie.
    • Shoper: Uszczelnienie obsługi niestandardowych indeksów przy pobieraniu stanu początkowego. Poprawa błędu przy zgłaszaniu braku towarów na tworzonym dokumencie PW.
  6. Raporty: (P, U)
    • Dodano możliwość tworzenia widoków danych bez klauzuli for XML. Skutkiem jest mniejsze obciążenie serwera.
    • Dodano możliwość stronicowania widoków danych.
  7. API: (P, U)
    • Pobieranie danych zamówienia: nie wypełniał się KodKraju na Dostawie
    • Dodano obsługę IdTypuPlatnosci i TerminPlatnosci na zamówieniach
    • Dodano obsługę pola na zamówieniach NrPrzesyłki
  8. Azure: (K, P, U)
    • Do nazw archiwów dodano rozszerzenie “bacpac” – takim rozszerzeniem posługują się wszystkie narzędzia sql służące do odtwarzania takich baz.
    • Dodano usprawnienia dotyczące zarządzania kontami i sesjami klientów na azure. Ma to zwiększyć szybkość pobierania tych informacji i zmniejszyć prawdopodobieństwo oczekiwania na pobranie danych.
  9. JPK: Dodano na życzenie użytkowników plik JPK_VAT (ograniczony tylko do faktur sprzedaży). UWAGA: ten plik nie może być wysyłany do urzędu skarbowego, gdyż nie zawiera faktur zakupowych i kosztowych. Tworzenie pełnego pliku JPK_VAT, który jest wysyłany do urzędu jest niemożliwe, ponieważ ILUO Biznes nie przechowuje faktur kosztowych. (S, K, P, U)
  10. Etykiety towarowe (metki) – dodano obsługę kodów kreskowych z różnymi długościami: 13, 12, 8 znaków.
  11. W związku ze zmianami w module GUS opracowano nowy moduł współpracy za pomocą serwisu internetowego. Dołączono własny serwis pośredniczący, ponieważ istnieje wymaganie GUS, by żądania od danego „tokenu” były wykonywane sekwencyjnie. Jesteśmy teraz w stanie pobierać więcej informacji – np. ostrzegamy, że firma zakończyła działalność lub zawiesiła. (S, K, P, U)
  12. Dodano nowe typy dokumenty magazynowych ZWO (zwrot od odbiorcy) i ZWD (zwrot do dostawcy) powiązane z fakturami korygującymi. (S, K, P, U)
  13. Dodano możliwość wystawienia “Faktury vat marża” do WZ-ki (z poziomu dokumentów magazynowych). (K, P, U)
  14. Wprowadzono możliwość wystawienia korekty do faktury bez dokumentów magazynowych. (S, K, P, U)
  15. Na zestawieniach kasowych, bankowych, innych typów płatności dodano możliwość drukowania zestawień w przedziałach czasowych (od daty i godziny – do daty i godziny). (K, P, U)
  16. Przebudowano mechanizm pobierania kursów w oparciu o NBP API. (P, U)
  17. Dodano eksport przelewów w formacie Elixir-0. (P, U)
  18. Wprowadzono mechanizm ustawiania kolejności pozycji w menu “widoków powiązanych”. Dotychczas obowiązywała kolejność alfabetyczna, co nie zawsze było wygodne dla użytkownika. (S, K, P, U)
  19. Poprawiono mechanizm importu dużej liczby kontrahentów w chmurze. (K, P, U)
  20. Zoptymalizowano wstawianie wielu pozycji na fakturę zakupu. Dotychczas sprawdzanie ostatniej ceny zakupu spowalniało tą operację (szczególnie w chmurze). (S, K, P, U)
  21. Do konfiguracji licencji doszedł nowy moduł dodatkowy “ILUO Mobile B2B” – przy aktywacji modułu należy podać liczbę stanowisk. (K, P, U)
  22. Dodano wykrywanie i obsługę serwera SQL 2017. (S, K, P, U)
  23. W widoku “Bufor operacji bankowych” dodano filtr “Ostatnia data importu” – pozwala wyfiltrować dokumenty, które zostały zaimportowane ostatnio (pokazuje wszystkie zaimportowane danego dnia, w którym wykonano ostatni import). (P, U)
  24. Wiele innych, drobnych usprawnień. (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian:

  1. Optymalizacja szybkości działania modułu sprzedaży detalicznej (terminal POS) w chmurze i na wolniejszych komputerach.
  2. Usunięcie zgłoszonych przez użytkowników wersji 5.3.33 usterek.

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Wprowadzono moduł obsługi POS dostosowany do ekranów dotykowych. Moduł pozwala szybką obsługę za pomocą czytnika kodów kreskowych, współpracuje z klawiaturą i ekranami dotykowymi. Pozwala na zdefiniowanie podręcznych (wybieranych dotykowo) “Grup POS” dla towarów nie posiadających kodów kreskowych (np. pieczywo, owoce, warzywa i inne). W związku z tym zdefiniowano grupę funkcjonalności: Terminal POS. (P, U)
  2. Dodano obsługę walut na fakturach VAT marża. (P, U)
  3. Dodano automatyczną obsługę FEFO na dokumentach wydania i fakturach. Poprzednio proces był półautomatyczny – wymagał potwierdzenia wybieranej partii, co spowalniało obsługę. (S, K, P, U)
  4. Dodano możliwość zmiany kontrahenta na fakturze korygującej. Ten przypadek występuje przy przejęciach firm, gdy w prawa i obowiązki firmy wchodzi inny podmiot. (S, K, P, U)
  5. Ujednolicono widoki zamówień powiązanych z obiektem. Teraz widoczne są także z poziomu dokumentów magazynowych. (S, K, P, U)
  6. Dokonano modyfikacji i rozszerzenia możliwości (nowe parametry) kilkudziesięciu wydruków programu. (S, K, P, U)
  7. W szablonie maili dodano możliwość załączania plików graficznych (przycisk dodaj obraz). Pojawił się także przycisk umożliwiający wysłanie wiadomości testowej. (S, K, P, U)
  8. Dodano możliwość modyfikowania listy paragonów, do której została wystawiona faktura. Pojawiła się także możliwość drukowania faktury dla paragonów wystawionych dla różnych kontrahentów. (S, K, P, U)
  9. Na pozycjach faktur do paragonów usunięto walidację na wymagalność wariantu. W tym miejscu jest ona zbędna. (P, U)
  10. Odblokowano wartości nagłówkowe przy modyfikacji zafiskalizowanego paragonu i paragonu do faktury. (S, K, P, U)
  11. Zmieniono sposób prezentacji błędów, ostrzeżeń i informacji w pozycji grida. Dotyczy to gridów, które są na formatkach. W „Indicatorze” Pojawiają się kropki w kolorach czerwonym, pomarańczowym i niebieskim, w zależności od tego, czy dany element ma błędy, ostrzeżenia, informacje. Po najechaniu na tę kolumnę pojawia się lepiej sformatowany “dymek” z podziałem na sekcje. (S, K, P, U)
  12. Dodano obsługę marży/narzutu minimalnego. Dla każdego towaru można zdefiniować marżę/narzut minimalny i określić rodzaj reakcji przy sprzedaży poniżej marży minimalnej (brak reakcji, ostrzeżenie, blokada sprzedaży). Jeśli marża minimalna = 0, to blokujemy sprzedaż poniżej ceny zakupu. Handlowiec może mieć oczywiście zablokowany dostęp do wartości marży minimalnej dla towaru oraz rodzaju reakcji. (S, K, P, U)
  13. Inne zmiany:
    • zmiana domyślnego rachunku po zmianie punktu sprzedaży lub waluty na dokumencie. (P, U)
    • wprowadzenie możliwości usunięcia receptury, która występowała na zleceniach produkcyjnych. (P, U)
    • Dodano możliwość programistycznego wysłania maila za pomocą zdefiniowanych kont komunikacji. Będzie to przydatne przy rozszerzeniach. (P, U)
    • zmiana wartości jakiegokolwiek parametru sygnalizowana jest pogrubieniem czcionki poleceń “Zapisz” i “Zapisz i zamknij”.
    • Na formularzach remanentu i dokumentów magazynowych dodano kolumnę “lokalizacja towaru”. (P, U)
    • poprawiono wyszukiwanie parametrów zaawansowanych w wyszukiwarce globalnej. (S, K, P, U)
    • Zoptymalizowano sposób pobierania informacji o numerze paragonu do którego wystawiono fakturę. Przyspiesza to działanie niektórych widoków i wydruków. (S, K, P, U)
    • Rozszerzono funkcje generatora raportów o możliwość odwoływania się widoków danych do iduzytkownika i idsesji. (S, K, P, U)
    • Kompletacja rozszerzona -> poprawiono usterkę nie odświeżania wartości kosztu usługi po jej modyfikacji. (U)
    • Dodano parametr: czy automatyczna rezerwacja aktywna, przydatny w czasie remanentu. (S, K, P, U)
    • API:
      1. rozszerzenie liczby obsługiwanych pól dla kontrahenta. (P, U)
      2. dodano obsługę partii magazynowych. (P, U)
  14. Poprawki:
    • obiekt Remanent stawał się automatycznie “Dirty” jeśli liczba pozycji > 1000. (S, K, P, U)
    • zablokowano możliwość wklejenia pozycji dla WZ-ki powiązanej z fakturą. (S, K, P, U)
    • Zmiana kolejności pozycji faktury wystawionej na podstawie WZ lub zamówienia powodowała powielanie pozycji. (S, K, P, U)
    • Remanent: poprawiono proces zapisywania dokumentu tymczasowego i odczytywania towaru – w przypadku wystąpienia błędów pokazuje komunikat błędu i kończy działanie operacji. (S, K, P, U)
    • Powielanie zamówienia: nie był przypisywany domyślny magazyn, zwiększenie ilości zamawianej przekłamywało ilość zarezerwowaną (dla towarów z wariantami). (S, K, P, U)
    • Przy modyfikacji ilości na FZ przez formatkę program wymuszał wpisywanie ilości poprzez partie. (K, P, U)
    • W eksporcie do Optimy poprawiono eksport dla kontrahentów zagranicznych z NIPami poprzedzonymi kodem kraju oraz dokumentów rozliczonych przedpłatami. (P, U)
    • W przypadku, gdy faktura do paragonu była wystawiona do więcej niż jednego paragonu, to pojawiała się na browserach kilka razy (tyle do ilu paragonów była wystawiona). (S, K, P, U)
    • Poprawiono błąd korekt pozwalający na poprawianie poprzedniej korekty jeśli była wystawiona tego samego dnia co następna. (S, K, P, U)
    • Usunięto usterkę przy powielaniu faktur z jednostkami podzielnymi. (S, K, P, U)
    • Nie dało się powielić towaru powielonego. (S, K, P, U)
    • Realizacja zamówienia z wariantami usług generowała błąd. (K, P, U)
    • Na fakturze importowej towarów nie można podpiąć przedpłaty. (P, U)
    • Korekta zbiorcza zakupu: nie przeliczał wartości dokumentu po skorygowaniu kwot VAT. (P, U)
  15. Wiele innych usprawnień i drobnych poprawek. (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Dodano zabezpieczenie w sytuacji, gdy aktualizacja usuwa widok danych, a jakiś raport niesystemowy został oparty na tym widoku danych. W takiej sytuacji widok danych staje się niesystemowym i nie zostaje usunięty (P, U)
  2. Jeśli zamówienie nie miało automatycznej rezerwacji, a było w pełni zarezerwowane, to pojawiał się komunikat przy realizacji pytający, czy “dorezerwować” przed realizacją. Poprawiono to. (S, K, P, U)
  3. Dodano możliwość importu towarów i kontrahentów z plików excela (xls, xlsx). (S, K, P, U)
  4. Do widoku bufora transmisji kolektora dodano filtry (w tym filtr pełnotekstowy). (K, P, U)
  5. Dodano możliwość tworzenia filtru na “czas od utworzenia” dla zestawów danych: towar i kontrahent.
  6. Wyłączone zostało sprawdzanie uprawnień na kliencie przy zapisie obiektów. Tak, czy inaczej robi to lepiej i bardziej informacyjnie serwer, a dodatkowo omijane są niejednoznaczne sytuacje. (K, P, U)
  7. Na widoku uprawnień wynikowych użytkownika dodano polecenie pokazujące aktywny zakres danych. Dodatkowo ukryto w tym widoku polecenia manipulacji zakresami danych (nie były dostępne z menu, ale można je było uruchomić z perły). (P, U)
  8. Dodano kontekst ‘Rozliczenie opakowań’ do uprawnień (K, P, U)
  9. Funkcjom SQL odpowiadającym za eksport dokumentów handlowych i magazynowych dodano możliwość ich zastąpienia przez definicję funkcji Custom. (P, U)
  10. Na formatce towaru powiązano odpowiednie polecenia i kontrolki z właściwościami towaru: Internet i WidocznoscWMagazynach (P, U)
  11. Kontrahent, Towar, Pracownik – przeprowadzono porządki związane z podpięciem kontrolek i kolumn do właściwości kontekstów uprawnień. Dzięki temu można w większym stopniu kontrolować, które dane może widzieć i modyfikować użytkownik. Dotyczy browserów, formatek, widoku szczegółów, grupowej zmiany danych. (K, P, U)
  12. W pozycjach dokumentów EDI poprawiono podświetlanie pozycji nieskojarzonych i umożliwiono ich filtrowanie po statusie skojarzenia. (P, U)
  13. Błędy i poprawki: (S, K, P, U)
    • Tryb uruchamiania nie działał na chmurze Azure. Błąd: Path cannot be null
    • W przypadku, gdy nie dało się wykonać operacji ze względu na uprawnienia warunkowe, to w sytuacji, gdy np. tworzony obiekt był w jakimś zakresie zabronionym i jednocześnie nie był w jakimś zakresie, do którego przydzielono uprawnienie, wówczas informował jedynie o braku przynależności do uprawnionego, a tak na prawdę informacją krytyczną jest tu bycie w zakresie zabronionym.
    • W wersji 5.2.191. Błędne sytuacje są serializowane do JSON, niestety czasem ta synchronizacja z powodu braku odnośników kończyła się błędem i informacja o błędzie była nieprawidłowa.
    • Zamknięcie edytora parametru, który był realizowany okienkiem edycyjnym popup mogło nie zapisywać w porę wartości parametru, jeśli nie zmieniono następnie fokusa. Sytuacja rzadka, bo takich parametrów używamy jedynie w szablonie metek.
    • Uprawnienia: Dodano zabezpieczenie przeciwko stworzeniu zakresu danych z pustym filtrem, który de facto by oznaczał wszystko. Powodowało to problemy w programie na freequery przy pobieraniu kolumn odzwierciedlających przynależenie rekordu do danego zakresu danych.
    • Próba pokazania pewnych komunikatów o błędach związanych z obiektami biznesowymi mogła powodować powstanie błędu. W konsekwencji pojawiała się inna informacja o błędzie, która nie miała związku z zaistniałą sytuacją: “Odwołanie do obiektu nie zostało ustawione na wystąpienie obiektu”.
    • W przypadku usuwania użytkowników lub ról na serwerze mogło dochodzić do nieprawidłowego usuwania użytkowników/ról w bazie offline (nie tych co trzeba), czasem powstawał błąd synchronizacji.
    • Raporty/eksport: Podczas uruchamiania raportu/polecenia/procedury import/eksport pojawia się komunikat: Element o danym kluczu został już dodany. Przyczyną były dwie wartości tego samego parametru przypisane do jednej listy wartości – działo się to wówczas, gdy dwie osoby jednocześnie dokonały uruchomienia raportu i zapisywał on wartości parametrów do współdzielonej listy parametrów.
    • W Bilansie Dokumentów występował błąd: brak IdWaluty.
    • W przypadku użytkownika, który ma określone uprawnienia do zakresu z filtrem na czas od utworzenia zamówienia, na zamówieniach od odbiorców i dostawców pojawiał się błąd przy otwarciu kartoteki.
    • W widoku nagłówków buforów była kolumna Id, która nic nie pokazywała. Od teraz pokazuje tam wartość pola IdNaglowka.
    • Błąd (nullable…) pojawiał się w przypadku realizacji zlecenia, gdy jeden ze składników nie będący usługą nie był przypisany na recepturze do żadnego magazynu. Takie coś w zasadzie dzieje się tylko, jeśli najpierw towar zdefiniujemy jako “zestaw”, stworzymy recepturę, a potem zmienimy jego typ na “produkt”.
    • Uprawnienia przydzielone do zakresów danych były częściowo interpretowane przez aplikację. W przypadku uprawnień do poleceń (tworzenia obiektów głównie) ta interpretacja była zbyt słaba – zbyt dużo można było zrobić. Np. zakres danych: dokumenty handlowe, typ faktura, lokalizacja handlowa x, powodowało, że wszystkie operacje dodawania były dostępne. Oczywiście w momencie zapisu wszystko było ok, bo sprawdzanie na serwerze jest definitywne.
    • Blokada uprawnienia fiskalizacji nie blokowała fiskalizacji przy tworzeniu dokumentu.
    • Wiązanie elementów wizualnych z rolą – nie dało się powiązać polecenia
    • Optymalizacja dziennika zdarzeń: Dodano indeks na IdRekordu, żeby dziennik szybciej działał w widokach powiązanych. Usunięto wyświetlanie szczegółów w przeglądarce zdarzeń
    • Na oknie wyników (lookup towarów) na dokumentach okienko po prawej stronie pokazujące szczegóły towaru (ceny + zdjęcie) pokazywało dane złego towaru w przypadku, gdy grid wyników wyszukiwania był sortowany po którejś kolumnie.
    • W trybie offline nie można było wybrać wariantu.
    • W przypadku importu zamówienia EDI, jeśli jakaś pozycja nie była skojarzona, to nie było informacji, że zamówienie nie zostało zaimportowane w przypadku, gdy było to jedyne importowane zamówienie w tej operacji.
    • W specyficznych sytuacjach – na niektórych stanowiskach ponawianie wyszukiwania w polach wyszukiwania mogło doprowadzić do wyświetlania błędów. Błędy te wynikają z operacji kasowania zapytań w momencie występowania następnego zapytania. Niektóre stanowiska mogły nieprawidłowo interpretować przerwanie zapytania i wyświetlać błąd, choć powinien on zostać pominięty.
    • Import zamówienia lub faktury zakupu do systemu. Przy „nerwowym klikaniu” lub w przypadku wystąpienia błędów w komunikacji internetowej mógł się wykonać podwójny import dokumentu.

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Zmiany w systemie uprawnień (P, U)
    • Dodano pole “Parametry wariantów”
    • Dodano filtry do widoku użytkownicy
    • Kontekstowe dostępy do parametrów nie działały w pewnych scenariuszach prawidłowo
    • Dodawanie elementów z browsera było blokowane przez system uprawnień jeśli podświetlony był taki obiekt, jakiego użytkownik nie mógł tworzyć
    • Tryb wiązania zasobów z rolą – wydzielono osobny wiersz komunikatów dla poleceń, bo jeśli były komunikaty wspólnie z kontrolką, wówczas często kontrolka natychmiast nadpisywała wystąpienie polecenia i nie można było powiązać polecenia z rolą
  2. Wyszukiwanie: (S, K, P, U)
    1. dodano możliwość ignorowania znaków diakrytycznych przy wyszukiwaniu pełnotekstowym i listach podpowiedzi (lookup). Parametr „Ignoruj znaki diakrytyczne”.
    2. lookup kontrahentów: dodano możliwość konfigurowania kolumn, po których szukamy.
  3. Zmieniono kodowanie elementów wyświetlających html, aby umożliwić zapis w innych językach. (S, K, P, U)
  4. Usprawniono mechanizm pokazywania danych w błędach. (S, K, P, U)
  5. Poprawiono wysyłanie informacji o promocjach. W przypadku braku powiązania cen hurtowych w definicji integracji występował błąd. (P, U)
  6. Dodano automatyczne odświeżanie i dodatkowe filtry listy operacji integracji (P, U)
  7. Poprawiono błąd związany z limitem kupieckim przy wystawieniu faktury do wz (błąd polegal na tym, że sumował wartość WZ do FS, która jest właśnie w trakcie dodawania do tej WZ-ki)
  8. Kompletacja rozszerzona: modyfikacja ilości produktu na pozycji w przypadku, gdy były jakieś modyfikacje w stosunku do receptury generuje pytanie, czy przeliczyć ilości składników zmodyfikowanych i przelicza je w przypadku takiej decyzji. Dodatkowo od razu widać zmianę ilości składników niemodyfikowanych – wcześniej widać to było dopiero po ponownym pokazaniu formatki (U)
  9. Do browsera osób kontaktowych dodano filtr na „Opiekuna kontrahenta”. (K, P, U)
  10. Browser kontrahentów – dodano nowy widok powiązany: Pozycje dokumentów handlowych. (K, P, U)
  11. Dodano parametry blokujące wystawianie WZ, gdy kontrahent ma przeroczone limity kupieckie lub przeterminowanych należności (K, P, U)
  12. W konfiguracji wydzielono tzw parametry zaawansowane (oznaczone [a] przed nazwą parametru), które są domyślnie nie wyświetlane. Wyświetlenie ich wymaga kliknięcia polecenia „Pokaż parametry zaawansowane”. (S, K, P, U)
  13. Stan towarów w magazynach – dodano kolumny: Indeks dostawcy, Nazwa dostawcy, www dostawcy (S, K, P, U)
  14. Wszystkie widoki, które posiadają drzewa parametrów (drzewo filtrów przeglądarki danych, parametry integracji sklepów internetowych, parametry edi, konfiguracja systemu, konfiguracja użytkownika, itd. posiadają teraz możliwość filtrowania po nazwach kluczy i wartościach poprzez wiersz filtrów automatycznych. Filtrowanie szuka wewnątrz ciągu.(S, K, P, U)
  15. Dodano znaczniki na przeglądarce dokumentów handlowych (czerwona kropka na pierwszej kolumnie w przypadku, gdy wystawiono fakturę do paragonu, albo gdy faktura jest fakturą do paragonu). W szczegółach dokumentu wyświetlają się teraz dodatkowe pola: Numer Faktury Do Paragonu i Numer Paragonu Faktury. (S, K, P, U)
  16. Wprowadzono optymalizację zarządzania pamięcią przez aplikację. (S, K, P, U)
  17. Stan magazynowy z rozbiciem na partie: dla partii z wpisaną datą ważności oznaczono kolorem te, dla których [’data ważności’ < dziś] (partie przeterminowane). (K, P, U)
  18. Mailing seryjny: (P, U)
    • Temat i szablon wiadomości mogą mieć powiązania z danymi – w nawiasie klamrowym można zawrzeć nazwę pola, które ma być pobrane
    • Do powiązań z danymi dodano możliwości formatowania
  19. Rejestr operacji: Jako format zapisu danych w rejestrze zastosowano JSON. Daje to możliwości ustrukturyzowanego zaprezentowania danych (na te potrzeby dodano dwa polecenia, które pozwalają obejrzeć nagłówek i szczegóły), a w późniejszym czasie wyszukiwania i prezentowania zmian. (P, U)
  20. Dodano możliwość rozliczenia faktury zaliczkowej z odroczoną płatnością z poziomu rozrachunku (jako KP KW itd.). (K, P, U)
  21. Wydruk zamówień: dodane parametry pozwalające na drukowanie zaliczek i dokumentów, które powstały w wyniku realizacji zamówienia (WZ, Faktury, itp.). (K, P, U)
  22. Wiele innych poprawek i udoskonaleń.

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Integracja Shoper, Click Shop (K, P, U)
    • Dodano synchronizację z promocjami procentowymi w ILUO.
    • Zestawy są importowane jako składniki co pozwala na realizację i drukowanie zamówień jako zestawy lub jako składniki.
    • Przy imporcie nowych towarów ze sklepu – parametr “Stała cena” jest ustawiany na .
    • Poprawka: w zakładce internet – podgląd opisu lub opisu krótkiego mógł modyfikować html – w szczególności dodawał , co skutkowało nieprawidłowościami po stronie sklepu.
    • Poprawka: przy eksporcie nowego towaru do Shopera nie przenoszone były dane o promocji.
    • Poprawka: w zakładce internet – pole opisu krótkiego nie miało syntax highlightingu.
  2. Dodano szereg zmian w systemie uprawnień: (P, U)
    • Dodano właściwość ‘Parametry’, ‘Kategoria’ do kontekstów towarów i kontrahentów – można zablokować w ten sposób pokazywanie i odczyt parametrów obiektów i kategorii.
    • W kontekstach uprawnień i dodano szereg pól, z możliwością blokowania dostępu wg standardowych zasad.
    • Rozszerzono informację o blokadach zakresu dla użytkownika.
    • Dodano do filtrów zakresów danych specjalny filtr SQL – w ten sposób można dowolnie wyfiltrować uprawnienia.
    • Dodano kolumnę na liście zestawów danych – informująca o przypisanych innych rolach – najechanie pokazuje “dymek” informujący o przypisanych rolach. Jeśli zestaw jest przypisany do innych ról, usunięcie i modyfikacja zestawu są poprzedzone okienkiem z zapytaniem: “czy na pewno… ?”.
    • Dodano kontekst “Parametry” pozwalający na sterowanie zmianą wartości parametrów.
  3. Zamówienia: (S, K, P, U)
    • Dodano możliwość tworzenia faktur zaliczkowych cząstkowych z odroczonym terminem płatności.
    • Zablokowano operacje modyfikowania pozycji oraz grupowej zmiany pozycji na dokumentach zaliczkowych.
    • Poprawka: po powieleniu zamówienia, do którego wystawiono fakturę zaliczkową nie można było takiego powielonego zamówienia zrealizować.
    • Bilans zamówienia uzwględnia towary typu FEFO przed zapisem dokumentu.
  4. Kontrahenci: (S, K, P, U)
    • Udoskonalono obsługę nipów krajów zagranicznych – program pobiera kod kraju z numeru nip a następnie wpisuje kod kraju do adresu po zatwierdzeniu danych.
    • Poprawka: błąd w imporcie kontrahentów z pliku csv. Kod kraju wstawiany był jako NIP.
  5. Rozbudowano opcje importu danych z WF-MAG*-a dla DOS (*znak towarowy zastrzeżony): (S, K, P, U)
    • dodano import stanu początkowego
    • dodano import cenników indywidualnych oraz tabel indeksów i nazw
    • dodano import receptur
    • rozszerzono zakres importowanych danych o kontrahentach
    • poprawiono usterki (podzielność jednostek)
  6. Zmiany w API: (P, U)
    • dodano obsługę kolumny “lokalizacja towaru”
    • import zamówień uwzględnia teraz wartość parametru: rezerwacja automatyczna
    • Zamówienia: dodano obsługę pól: KodPunktuDostawy, DostawaInformacjeDodatkowe, DostawaKodKraju
  7. Wprowadzono możliwość definiowania stanów alarmowych dla każdego z magazynów niezależnie. Dodano funkcję automatycznego przeliczania stanów minimalnych i maksymalnych w magazynach na podstawie wydań towaru. Funkcja automatycznego zamawiania do stanów min, max została dostosowana do tych zmian. (P, U)
  8. Zoptymalizowano wstawianie towarów z wariantami w różnych cenach na dokument sprzedaży. Dodano na formatce wariantów w procesie sprzedaży informację o cenach specjalnych wariantu i cenie spr (K, P, U)
  9. Na liście faktur oznaczono kolorem faktury z przekroczonym terminem płatności. (S, K, P, U)
  10. Rozszerzono funkcjonalność tworzenia remanentu z użyciem kolektora. (P, U)
  11. Dodano filtr systemowy na zakres czasu – “x dni wstecz” (S, K, P, U)
  12. Zmieniono zachowanie programu w momencie wpisywania cen towaru – jeśli towar ma cenę bazową równą zero, to wpisanie ceny netto lub brutto powoduje ustawienie kolumny „Stała cena” na . Dzięki temu, przy wpisywaniu (przeliczaniu) ceny bazowej w późniejszym terminie nie dojdzie do zmiany cennika sprzedaży. (S, K, P, U)
  13. Poprawka: powielanie towaru, który ma dużo powiązań w systemie mogło doprowadzić do “out of memory” exception. (S, K, P, U)
  14. Poprawka: pobieranie danych z bazy GUS nie pobierało miejscowości poczty, jeśli była inna niż podstawowy adres. (S, K, P, U)
  15. Poprawka: nie pobierany był kontrahent przy tworzeniu faktury do paragonu imiennego. (S, K, P, U)
  16. Poprawka: przy szybkim wpisywaniu w formatce zdarzało się przeskakiwanie kursora. (S, K, P, U)
  17. Poprawka: przy wczytywaniu pozycji z kolektora pomijane były promocje. (S, K, P, U)
  18. Inne usprawnienia i poprawki (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Mechanizm mailingu seryjnego z załączaniem wydruku dowolnego typu obiektu wyświetlanego w przeglądarce, powiązanego z kontrahentem (np. mailing seryjny faktur, zamówień, dokumentów magazynowych, dokumentów kasowych, itd.) (K, P, U)
    • możemy zdefiniować konta (MAPI lub SMTP), za pomocą których wysyłamy pocztę
    • możemy stworzyć dowolną liczbę szablonów wiadomości (treści maila). Definiujemy różne treści dla różnych typów obiektów
    • po zaznaczeniu obiektów na liście, wybieramy opcję wydruku, konfigurujemy dla danego wydruku (np. Faktura VAT) parametry wysyłki (konto, szablon wiadomości, format załącznika), a następnie uruchamiamy polecenie “Mailing seryjny”. Adresy docelowe pobierane są z kartoteki kontrahenta skojarzonego z dokumentem
    • obiekty mogą zostać oznaczone po wysyłce zdefiniowaną przez użytkownika etykietą
  2. Zabezpieczenie instalatora przed uruchomieniem bez zamknięcia programu ILUO Biznes. generowało to błędy podczas instalacji (S, K, P, U)
  3. Rejestracja informacji o tym, kto i gdzie przeprowadza aktualizację. (S, K, P U)
  4. Na zamówieniu od odbiorcy wprowadzono mechanizm definiowania formy i terminu płatności, który automatycznie przenosi się na fakturę sprzedaży. Dodano także pole tekstowe do przenoszenia parametrów dotyczących dostawy ze sklepów internetowych (S, K, P, U)
  5. Rozszerzenie niektórych funkcji API (szczegóły w dokumentacji) (P, U)
  6. W stanach magazynowych dodano filtr: Uwzględnij widoczność towaru w magazynach (K, P, U)
  7. W stanach magazynowych z rozbiciem na partie dodano kolumnę i filtr: “Data dok. magaz.” (K, P, U)
  8. Dodano widok powiązany “Stany magazynowe wariantu” na liście wariantów towaru (K, P, U)
  9. Remanent z użyciem kolektorów i w szczególności remanent na wariantach – zostały drastycznie przyspieszone. Wcześniej przy dużej ilości danych bardzo obciążały serwer aplikacji – w tym serwer chmurowy. (K, P, U)
  10. Do kontaktów dodano tzw. “kontakt główny” (email, numer telefonu), który jest automatycznie synchronizowany z danymi na formularzu kontrahenta (adres email, numer telefonu). (S, K, P, U)
  11. Wprowadzono nowy widok “Kontakty” pozwalający na łatwe wyszukiwanie kontaktów mailowych i wstawianiu ich podczas wysyłki maila. (K, P, U)
  12. Dodano parametry wdrożeniowe ([w])sterujące przenoszeniem “Punktu handlowego” zdefiniowanego na zamówieniu na dokumenty magazynowe (WZ, PZ) i następnie na wystawiane na ich podstawie faktury (S, K, P, U)
  13. Dostosowano integrację ze sklepem SOTE do najnowszej wersji oprogramowania sklepu. (K, P, U)
  14. W protokole Posnet dodano parametr pozwalający na wyłączanie drukowania kasjera. (S, K, P, U)
  15. Rozszerzono ostrzeżenie/blokadę przy przekroczonym limicie kupieckim na dokumenty wydania WZ (dotychczas funkcja działała tylko na dokumentach sprzedaży) (S, K, P, U)
  16. Poprawiono błędy:
    • Błąd w przypisywaniu parametrów dodatkowych kontrahenta (P, U)
    • Poprawiono wyświetlanie czasu w niektórych kolumnach (rejestr operacji, zmiany statusów, aktywne sesje i inne) przy pracy w chmurze. Do tej pory wyświetlany był czas UTC. Aktualnie wyświetlany jest czas lokalny (UTC skorygowany o wartość przesunięcia czasowego) (K, P, U)
    • Poprawienie funkcji kopiowania roli (P, U)
    • Pobieranie towarów przez API czasami kończyło się błędem (P, U)
    • Wyszukiwanie (wiersz filtrów automatycznych) przy widokach powiązanych gubiło czasem focus (S, K, P, U)
    • Powielanie zamówień w chmurze blokowało ich edycję (S, K, P U)
    • Występowały czasem błędy w wyświetlaniu parametrów jako kolumn (P, U)
    • Poprawiono widok powiązany “Zaliczki zamówień” – nie wyświetlała się faktura końcowa. (K, P, U)
    • Poprawiono błąd fiskalizacji w protokole POSNET przy rozliczaniu opakowań z kaucją (S, K, P, U)
  17. Inne usprawnienia i poprawki (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Zmiany w uprawnieniach (P, U)
    • Na browserze użytkowników dodano widok “uprawnień wynikowych”, czyli sumarycznych uprawnień wynikających z przynależności do określonych ról
    • Dodano akcję do kontekstu uprawnień ‘Archiwa bazy danych’ – Pobieranie z chmury
    • Dodano kontekst uprawnień – Rejestr operacji w systemie
    • Dodano kolumnę ‘Użytkownicy’ do widoku ‘Role’
    • “Uszczelniono” grupę funkcjonalności [Ceny zakupu]
    • Funkcja tłumaczeń wdrożeniowych – zmiana tłumaczeń dla wszystkich użytkowników wdrożenia
    • Funkcja powiązania dowolnie zdefiniowanej przez użytkownika listy zasobów z rolą. (U)
      • funkcja wizualnego tworzenia (poprzez wskazanie myszą) listy powiązań między zasobami systemu (obiekty, kontrolki formularzy, kolumny browserów i inne) a określoną rolą systemową.
      • możliwość określenia ograniczeń w dostępie (blokowanie/ukrywanie) do określonego zasobu
  2. Dodano funkcjonalność o nazwie “Widoki towaru w sklepie” pozwalającą na określenie dla każdego towaru w katalogu ILUO Biznes na zdefiniowanie jego opisu w sklepie internetowym (nazwa w sklepie, opis krótki, opis długi, termin dostawy, meta dane, itp). Pozwala to na zmianę tych danych towaru dla każdego sklepu współpracującego z ILUO. W szczególności daje to możliwość łatwej implementacji wersji językowych.
  3. Gruntowna przebudowa modułu integracji – przygotowanie pod model “plugin”: (K, P, U)
    • Zestandaryzowanie operacji integracyjnych – wywoływane jednym poleceniem
    • Dodanie widoku powiązanego sklepu zawierającego rejestr operacji – możliwość zdefiniowania szczegółowości rejestru
  4. Wprowadzono możliwość definiowania serii dokumentów. Serie są wyróżniane w numerze dokumentu i określają oddzielne ciągi numeracji dokumentów. Dodano na odpowiednich widokach (browserach) filtry dotyczące serii dokumentu. (S, K, P, U)
  5. Dodano nowy typ dokumentu zakupu: Faktura importowa towarów (FIT) (P, U)
  6. Lista towarów i usług – dodano widok powiązany: “Historia zamówień” (K, P, U)
  7. Przy wstawianiu towarów na dokument procent ilości dostępnej był liczbą całkowitą – zmieniono dokładność do 0,01%. (K, P, U)
  8. Przy dodawaniu obiektu wprowadzono możliwość oznaczenia go gwiazdką. (S, K, P, U)
  9. W operacji powielania towarów wprowadzono operację powielania parametrów i wariantów. (P, U)
  10. Funkcja wyłączania ostrzeżeń przy zapisie formularza: możliwość wyłączenia utrudniających życie ostrzeżeń przy zapisie towaru, kontrahenta czy innych obiektów w programie. (S, K, P, U)
  11. Na liście zamówień od odbiorców dodano kolumnę “Poziom rezerwacji” (graficzna prezentacja poziomu rezerwacji towarów) (S, K, P, U)
  12. Dodano ikonę zmiany języka na pasku. (S, K, P, U)
  13. Dodano wydruk listy towarów z rozwinięciem na warianty towarów i aktualnym stanem magazynowym. (K, P, U)
  14. Dodano kolumnę “Warianty” (znacznik, że towar ma warianty) oraz obsługę kolumn dodatkowych (definiowanych w parametrach dodatkowych towaru) do list podpowiedzi (lookup towarów) oraz innych widoków powiązanych z towarami i usługami (P, U)
  15. Dodano kilka funkcji interfejsu API. Szczegóły w dokumentacji API. (K, P, U)
  16. Funkcja kopiowania aktualnej komórki grida (Ctrl+C). (S, K, P, U)
  17. Usprawnienia i poprawki (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Dodano funkcję eksportu operacji handlowych, magazynowych i finansowych do pliku JPK (Jednolity Plik Księgowy) (S, K, P, U)
  2. Dodano funkcję powielania zamówień. (S, K, P, U)
  3. Dla zamówień z wyłączoną automatyczną rezerwacją dodano (podczas realizacji zamówienia – przekształcaniu w fakturę, dokument magazynowy) pytanie “czy dorezerwować towar?” dla pozycji, dla których jest to możliwe (towar jest w magazynie). Przyspiesza to w niektórych scenariuszach realizację zamówienia. (S, K, P, U)
  4. Wprowadzono funkcję półautomatycznego wysyłania powiadomień mailowych do kontrahentów o przeterminowanych rozrachunkach (trzy poziomy “agresywności”) z jednoczesnym oznaczaniem rozrachunków odpowiednimi etykietami (np. w1, w2, w3). (P, U)
  5. Wprowadzono na formatce kontrahenta opcję (“poza ewidencją”) jeśli nie chcemy wpisywać identyfikatora NIP ani PESEL.
  6. Formatka towaru – dodano pełnoekranowy edytor html, pozwalający na tworzenie/modyfikację opisów towaru w sklepie internetowym (K, P, U)
  7. W parametrach (towarów, kontrahentów) wprowadzono możliwość zaznaczenia, że parametr jest dodatkową kolumną i wtedy kolumna ta pojawia się automatycznie na liści towarów (stanów magazynowych) lub kontrahentów. (P, U)
  8. Dodano polecenie “Wyślij komunikat” na widoku aktywnych sesji spełniającego następujące zadania: (K,P, U)
    • Wysyłanie komunikatów o dowolnej treści do użytkowników.
    • Możliwość zdalnego wykonania “polecenia” przez użytkownika z pełnymi uprawnieniami.
    • Dodano polecenia, które umożliwią zdalne wylogowanie, wylogowanie bez pytań lub całkowite zamknięcie programu. (CloseApplication, CloseApplicationCancelEdits, TerminateApplication).
  9. Dodano automatyczne pobieranie i uruchamianie pliku zdalnej pomocy w aplikacji (Program> Zdalna pomoc) oraz w Iluo.Konfigurator, dostępny również z okna logowania do programu poprzez link „Zaawansowane”. (S, K, P, U)
  10. Dodano wartość parametru konfiguracyjnego przy tworzeniu (z odroczeniem) dokumentu PZ na podstwie zarejestrowanej faktury VAT. Data Wystawienia = Data Dostawy dla PZ z Faktury zakupu. (K, P, U)
  11. Dla dokumentów handlowych dodano możliwość filtrowania po “odbiorcy”. Ponieważ w ILUO na fakturze można rozdzielić role Nabywca / Płatnik / Odbiorca dodano brakującą możliwość filtrowania po Odbiorcy na liście dokumentów sprzedaży. (S, K, P, U)
  12. Wprowadzono możliwość dodawania etykiet dla niezapisanego jeszcze obiektu. (S, K, P, U)
  13. Kompletacja rozszerzona. Rozszerzono walidacje przy niezgodnościach partii składników / produktów. (U)
  14. Sklepy internetowe: (K, P, U)
    • Parametr wdrożeniowy wyłączający rezerwację towarów przy imporcie zamówień.
    • Dostosowanie do najnowszej wersji Shopera – mapowanie “ceny w innym sklepie” np. stacjonarnym z wybraną ceną w ILUO Biznes.
  15. Nowy parametr konfiguracji użytkownika: Domyślny opiekun. (S, K, P, U)
  16. Dodano widok powiązany “Rezerwacje partii” na “Stanie magazynowym z rozbiciem na partie” (K, P, U)
  17. Poprawki:
    • Poprawka w wyliczaniu potrzebnych lub brakujących składników przy definiowaniu i realizacji zlecenia (kompletacja rozszerzona z modyfikacją receptury)
    • Tworzenie maila z załączonym PDF – pojawiały się 2 kropki przed rozszerzeniem
    • Realizacja zamówienia dokumentem magazynowym nie informowała o brakach
    • Usunięto błąd w wyliczaniu cen sprzedaży na podstawie marży w procedurze kalkulacji cen (nie było zaokrąglania)
    • Usunięcie usterki przy tworzeniu ecod przy korektach zmniejszających
    • W procedurze importu pozycji dokumentów cena netto się ponownie wyliczała na podstawie ceny brutto
    • Przy wstawianiu towarów na dokument towarów (+ Towary), był błąd składni w filtrze na wiele magazynów
    • usunięcie usterki (czyszczenie ostatnich ustawień) w filtrach z “wielowyborem” i operatorem “i”.
    • usunięto błąd w konfiguracji numeracji faktur zaliczkowych.

Lista nowych funkcji i zmian: (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA)

  1. Mechanizm blokowania ilościowego części (całości) towaru z partii przed sprzedażą i innymi operacjami magazynowymi (P, U)
    • Możliwość określenia ilości towaru “zablokowanego” podczas wprowadzania dokumentu przyjęcia (PZ, Faktura zakupu) bądź realizacji zamówienia od dostawcy
    • Możliwość zablokowania do sprzedaży części lub całości partii wcześniej przyjętych (Funkcja “Blokuj” widok “Stan magazynowy z rozbiciem na partie”)
    • Funkcja zwrotu podczas korekty faktury zakupu towaru uszkodzonego (zablokowanego)
  2. Podczas realizacji zamówienia od dostawcy (przy przyjęciu towaru) – możliwość rozbicia jednej pozycji zamówienia na wiele magazynów. (P, U)
  3. Funkcja rezerwacji/wycofywania rezerwacji dla wybranych pozycji zamówienia na widoku powiązanym (pozycje zamówień). (K, P, U)
  4. Możliwość włączenia/wyłączenia (parametr w konfiguracji systemu) tworzenia “Rejestru operacji w systemie” czyli mówiąc językiem potocznym “loga operacji” o różnym poziomie szczegółowości. Rejestrowane są operacje dodawania, usuwania, modyfikowania obiektów (bądź ich szczegółów), operacje zmian w konfiguracji i inne. Wszystko dla każdego użytkownika systemu. Poziom szczegółowości rejestracji ustawiamy parametrem (konfiguracja systemu) “Rejestracja operacji w systemie (log)”.
  5. Dodano widok powiązany do większości obiektów “Rejestr operacji” (P, U)
  6. Możliwość zmiany parametru przy cenie sprzedaży “Czy cena stała czy zmienna” dla każdego towaru niezależnie. Dotychczas parametr był określony w “definicji ceny” i dotyczył wszystkich towarów. Umożliwia to ustawienie wybranej ceny (np. detalicznej) jako ceny stałej (np. urzędowej lub walutowej) dla określonych towarów. (K, P, U)
  7. Sklepy internetowe (Shoper) – synchronizacja promocji między sklepem a ILUO Biznes. Funkcja pozwala na przenoszenie promocji zdefiniowanych w ILUO Biznes do sklepu internetowego i odwrotnie. (P, U)
  8. Nowe raporty – między innymi rozbudowany raporty sprzedaży z rozbiciem na warianty towarów, raport zamówień wg wariantów (P, U)
  9. Wprowadzono możliwość seryjnej generacji kodów kreskowych dla zaznaczonych towarów i ich wariantów (opcje w operacji “Zbiorcza zmiana danych towarów”) (K, P, U)
  10. Usprawnienia w wysyłaniu wydruków dokumentów (PDF, XLS, CSV) pocztą elektroniczną – automatyczne pobieranie adresu email z danych marketingowych kontrahenta.
  11. Dodano parametry wdrożeniowe związane z rozmiarem strony przy współpracy z Shoperem (istotne przy bardzo dużych ilościach towarów > 100 000) (P, U)
  12. Zmodyfikowano funkcję pobierania danych kontrahenta z bazy GUS – zrealizowana została w technologii automatycznie aktualizowanej przez program „wtyczki”, co uniezależnia nas od zmian programistycznych dokonywanych w GUS (S, K, P, U)
  13. Usprawnienia i poprawki (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian:

  1. Mechanizm promocji sprzedaży (P, U)
    1. możliwość definiowania dowolnej liczby równoległych promocji z określeniem:
      • zakresu dat, dni tygodnia i godzin trwania promocji
      • cen, których dotyczy promocja
    2. możliwość wyłączania promocji
    3. określanie zakresu towarowego promocji
      • grupy towarowe, których dotyczy promocja (rabat i/lub cena)
      • konkretne towary objęte promocją (rabat i/lub cena)
    4. określanie zakresu docelowego promocji
      • punkty handlowe
      • grupy kontrahentów
      • wybrani kontrahenci
  2. Rozbudowanie mechanizmów produkcji o następujące możliwości: (U – moduł dodatkowy)
    • zmiana (modyfikacja) receptury produktu na konkretnym zleceniu
    • określenie innego zużycia składników niż w recepturze (odchyłka)
    • określenie parametrów partii wyjściowych (dotyczących produktu)
    • określenie parametrów partii wejściowych (dotyczących składników) – konkretne partie lub partie o określonych cechach (parametrach)
    • możliwość dokonania rezerwacji konkretnych partii i ilości składników
  3. Funkcja jednoczesnej realizacji wydania składników i przyjęcia produktów (zmniejszenie liczby operacji przydatne w niektórych zastosowaniach) (P, U)
  4. Obsługa korekt zbiorczych (P, U)
  5. Obsługa serii towarów (U – moduł dodatkowy)
    • definiowanie serii towarów (parametry serii, liczba partii)
    • automatyczne drukowanie etykiet dla partii z danej serii
    • możliwość rezerwacji towarów na poziomie serii (numery konkretnych partii uzupełniane przy kompletacji zamówienia)
    • automatyzacja procesu przyjęcia partii z danej serii
    • automatyzacja procesu kompletacji zamówienia z wykorzystaniem serii
    • informacje o rezerwacjach towarów z określonych serii
  6. W opcjach importu zamówień z różnych źródeł (internet, EDI, ECOD) pojawiły się dodatkowe algorytmy przydziału magazynów do pozycji zamówienia pozwalające na bardziej rozbudowane zarządzanie rezerwacją towarów. (K, P, U)
  7. Zmiana wyglądu “Panelu Obiektu” (S, K, P, U)
  8. Ulepszenia niektórych funkcji wdrożeniowych (P, U)
  9. Usprawnienia i poprawki (S, K, P, U)

Lista nowych funkcji i zmian:

  1. Integracja z bankami (P, U)
    • Stworzenie mechanizmu integracji poprzez API
      • Integracja z mBankiem (CompanyNet)
    • Stworzenie mechanizmu integracji poprzez pliki, integracje z bankami:
      • Pekao SA
      • PKO BP
      • ING
      • BZWBK
      • Alior Bank
    • Stworzenie mechanizmów automatycznego kojarzenia rozrachunków z płatnościami
  2. Rozbudowa mechanizmów wymiany danych poprzez ECOD
    • obsługa szeregu dodatkowych mechanizmów formatu ECOD (P, U)
    • automat integracyjny z platformą ComarchEDI pozwalający na bezobsługową wymianę danych z kontrahentami (U)
  3. Przekształcenie “tabel indywidualnych” w trzy niezależne struktury:
    • Indywidualne cenniki sprzedaży – pozwalają na zdefiniowanie indywidualnego cennika sprzedaży dla kontrahenta, grupy kontrahentów. (K, P, U)
    • Tabele nazw i indeksów obcych – pozwalają na wpisanie nazw i indeksów kontrahenta i wydruk lub eksport dokumentów z tymi nazwami. W szczególnym przypadku mogą być to nazwy w języku obcym. (K, P, U)
    • Cenniki zakupu – pozwalają na definiowanie cenników zakupu dla dostawców na podstawie których tworzone są zamówienia do dostawców. (P, U)
  4. Możliwość przypisania w kartotece kontrahenta trzech niezależnych tabel (cennika sprzedaży, cennika zakupu, tabeli nazw i indeksów). Szybka aktualizacja/podgląd tabel przy pomocy linków w kolumnach kartoteki kontrahentów. (P, U)
  5. Dodano obsługę wewnętrznych arkuszy kalkulacyjnych – definiowalne mechanizmy importu i eksportu danych z arkusza (np. import cenników dostawców), prezentacja danych. (P, U)
  6. Dodano mechanizm generowania projektów Visual Studio dla funkcji import/eksport/polecenie. (U)
  7. Dodano dodatkowe pola do analiz wielowymiarowych: (P, U)
    • analizy sprzedaży: dzień tygodnia, dzień miesiąca, tydzień miesiąca, tydzień roku, godzina.
    • analizy zakupu: dzień tygodnia, dzień miesiąca, tydzień miesiąca, tydzień roku
    • analizy zamówień: dzień tygodnia, dzień miesiąca, tydzień miesiąca, tydzień roku
  8. Dodano listę rachunków bankowych w kartotece pracowników. (K, P, U)
  9. Sklepy internetowe:
    • aktualizacja danych o zmodyfikowanych w sklepie wariantach przy imporcie zamówień (P, U)
    • eksport do sklepu internetowego “dynamicznych” stanów zestawów. (P, U)
    • obsługa tzw. metatagów: “Tytuł”, “Opis” i “Słowa kluczowe”, stosowne pola zostały dodane na formatkę towaru (P, U)
    • optymalizacja aktualizacji stanów w Shoperze (P, U)
    • dodana integracja wagi i rozmiarów (wiązane są wartościami z jednostki miary) (K, P, U)
    • dodany parametr wdrożeniowy (Synchronizuj grupy towarowe) (P, U)
  10. Rozbudowano okno informowania o błędach instalacji i aktualizacji bazy danych (S, K, P, U)
  11. Poprawiono błąd przy sprawdzeniu bazy danych VIES kontrahenta zagranicznego (S, K, P, U)
  12. Dodano możliwość definiowania maski dla indeksu towarowego. (S, K, P, U)
  13. Dodano mechanizm zbiorczego przeliczania ceny bazowej produktu lub zestawu na postawie cen składników (P, U)
  14. Na formularzach, tabelki wewnętrzne (“gridy”), w trybie modyfikacji informują o dodanych, poprawionych i usuniętych elementach (i ich liczbie) (S, K, P, U)
  15. Wprowadzono kilkadziesiąt innych, drobnych poprawek i ulepszeń (S, K, P, U)

Oddajemy w Państwa ręce nową wersję oprogramowania ILUO Biznes, która ze względu na zawartość istotnych zmian oznaczona została numerem 5.0. Poniżej opis najważniejszych zmian w nowej wersji. Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA):

  1. Rozbudowa zarządzania magazynem (elementy WMS) (U)
    • Słownik lokalizacji magazynowych: magazyn, nazwa, kod lokalizacji, parametry lokalizacji i inne z funkcją importu lokalizacji z pliku CSV (excel) (U)
    • Możliwość przypisania lokalizacji do partii towaru (U)
    • Możliwość przypisania w partii towaru: (P, U)
      1. kodu partii (serii)
      2. kodu egzemplarza
    • możliwość przesuwania całości lub części partii między lokalizacjami magazynowymi (zmiana lokalizacji partii) (U)
    • rozbudowanie automatyzacji tworzenia dokumentów magazynowych/handlowych i remanentów za pomocą kolektorów danych.
      1. skanowanie do 5 kodów (konfigurowalne – kod lokalizacji, kod towaru/wariantu, indeks, kod serii, kod egzemplarza) podczas tworzenia dokumentów przyjęcia/wydania i w trybie remanentu (U)
      2. pełna obsługa wariantów towarów w trybie remanentu (P, U)
      3. automatyczne rozpoznawanie towaru na dokumentach za pomocą jednego z kodów: kod towaru/wariantu, indeks, kod serii, kod egzemplarza (P, U)
      4. usprawnienie wprowadzania kodów egzemplarza/serii na dokumencie (partie) za pomocą czytników kodów kreskowych (P, U)
    • Rozbudowa funkcji kolektorów danych: (K, P, U)
      1. zapis towarów na kolektor
      2. odczyt prosty towarów – kod (towaru lub wariantu lub serii lub egzemplarza) + ilość
      3. tryb remanentowy z obsługą do 5 kodów (U)
      4. rozbudowa możliwości i funkcji bufora kolektora (U)
      5. obsługa zestawów towarów za pomocą kolektora (P, U)
  2. Sklepy internetowe (K, P, U)
    • opcja aktualizacji zamówień już odebranych ze sklepu – obsługuje między innymi mechanizm scalania zamówień z allegro realizowany przez sklep Shoper
    • obsługa wielu cen sprzedaży (nowa opcja w Shoperze)
    • opcja umożliwiająca wyłączanie eksportu cen sprzedaży do sklepu (zarządzanie cenami w sklepie)
    • optymalizacja pracy usługi schedulera przy zarządzaniu wieloma sklepami jednocześnie
    • optymalizacja aktualizacji produktów
    • ulepszenie obsługi błędów połączeń z serwerem sklepu (ponawianie kilkukrotne)
  3. Dodanie definiowalnych kolumn dodatkowych do kartoteki kontrehentów – parametry kontrahentów. Mechanizmy filtrowania kontrahentów w oparciu o parametry. (P, U)
  4. Funkcja generatora wariantów towaru / usługi. Pozwala na utworzenie automatyczne utworzenie listy wariantów towaru na podstawie wybranych wartości parametrów. Funkcja generuje opcjonalnie kody kreskowe wariantów. (P, U)
  5. W trybie modyfikacji wszelkich obiektów (elementów kartotek, dokumentów) zawierających listy pozycji – oznaczenie dodanych lub zmodyfikowanych pozycji list stosowaną ikoną. (S, K, P, U)
  6. Wprowadzenie obsługi usług z wariantami: (P, U)
    • wybór wariantu w procesie sprzedaży usługi
    • wydruk wariantów I/lub parametrów wariantu na dokumentach sprzedaży
  7. Modyfikacje wydruków faktur, dokumentów magazynowych, zamówień (K, P, U)
    • możliwość sortowania pozycji na wydruku wg: indeksu, nazwy towaru, ilości, ceny, wartości.
    • funkcja scalania pozycji na fakturze (przydatna w przypadku faktur do wielu WZ) i fakturze korygującej
    • rozbudowany mechanizm drukowania informacji związanych z partią towaru (konfiguracja co ma być drukowane)
    • opcja wydruku nazwy kraju w adresach na wszystkich dokumentach
  8. Wprowadzenie możliwości “ręcznego” dodawania dokumentu finansowego CP i CW (płatności kartą i elektroniczne, inne płatności zdefiniowane przez użytkownika), z możliwością przypisania takiego dokumentu jako zaliczki do zamówienia lub przedpłaty do dokumentu handlowego.
  9. Funkcja automatycznego zakładania bazy danych w chmurze Windows Azure w trybie trial i demo. Pozwala na rozpoczęcie pracy w chmurze bez potrzeby zakładania konta chmurowego za pośrednictwem ILUO (K, P, U)
  10. Zamówienia: Wprowadzenie numeracji zależnej od punktu handlowego. Wydruk na zamówieniu sposobu dostawy i formy płatności.
  11. Dodanie kolumny “Warianty” w kartotece towarów, która wskazuje, że towar posiada warianty.
  12. Dodanie w rozrachunkach możliwości filtrowania zapisów dla operatorów/agentów płatności.
  13. Tuning graficzny – splashe, tło główne, niektóre ikony. (S, K, P U)
  14. Inne usprawnienia, poprawione usterki, błędy (S, K, P U)
    • Zmieniono komunikat o przyczynie blokady dla dokumentów – gdy magazyn jest w trakcie remanentu
    • Dodano usuwanie dokumentów przedpłat do zamówień
    • Dodano opisy pozycji dokumentów na widokach powiązanych
    • Wyeliminowano nieprawidłowe zachowanie przy dodawaniu pozycji na dokumentach przy włączonym sortowaniu po niektórych kolumnach
    • Dodano funkcję doczytywania przy zaznaczaniu wszystkich pozycji w chmurze (problem występował przy ograniczonej w konfiguracji liczbie wierszy)
    • Dodano kolumnę “Domyślny kod kreskowy” na browserze towarów i w kilku innych widokach powiązanych z towarami
    • Wprowadzono ułatwienie edycji opisu pozycji dowolnego dokumentu – kliknięcie w pole opis na pozycji otwiera okienko z opisem
    • Zablokowano zmianę roli statusów systemowych zamówień
    • Dodano widok powiązany “Stan wg wariantów” w widoku “Stanu towarów w magazynach”
    • Usunięto błąd wstawiania pozycji na fakturze archiwalnej w chmurze w wersji 4.2.555
    • Usunięto usterkę: przesuwanie podświetlenie na 1 pozycję dokumentu po wprowadzeniu towaru z wariantami.
    • Usunięto usterkę: w pewnych konfiguracjach na paragonie “zwykłym” (niefiskalnym) drukuje się zły punkt handlowy
    • Jeśli sortowaliśmy pozycje “w gridzie” dokumentu komunikat o błędzie wyświetlał się przy niewłaściwej pozycji
    • Usunięto usterkę: niewpisywanie indeksu towaru przy niektórych rzadkich scenariuszach wstawiania towaru na dokument.
    • rozszerzono funkcję kopiowania pozycji dokumentu do schowka o obsługę wariantów towarów
    • Poprawiono usterki przy automatycznej synchronizacji z wieloma sklepami pracującymi na jednej bazie danych ILUO.
    • Poprawiono błąd powodujący przestawienie trybu tworzenia dokumentów na netto podczas aktualizacji.
    • Usterki w systemie uprawnień:
      • usunięto błąd przy przelogowywaniu po zmianie uprawnień – nie wszystko się odświeżało prawidłowo, w pewnych przypadkach powodowało to niewłaściwe zachowanie programu
      • błąd filtra w browserze powodował złe działanie uprawnień w dokumentach magazynowych (dostęp do konkretnego magazynu)

Aktualizacja zawiera głównie poprawki i usprawnienia błędów zgłoszonych nam przez użytkowników. Wersja nie zawiera istotnych zmian w funkcjonalnościach dostępnych we wcześniejszych wersjach programu ILUO Biznes. Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA):

  1. Usunięcie usterki nie pozwalającej usunąć towaru zawierającego definicję zestawu/produktu. (P, U)
  2. Wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń związanych z awariami internetu przy obsłudze remanentu w chmurze – zabezpieczenie przed powieleniem pozycji. (K, P, U)
  3. Uproszczenie wprowadzania towarów z wariantami i identyfikacją egzemplarzową. (P, U)
  4. Usunięcie usterki przy mapowaniu statusów w module sklepu internetowego. (P, U)
  5. Usunięcie błędu nieprzeliczania rozrachunku przy zmianie kursu waluty podczas modyfikacji faktury. (P, U)
  6. Poprawienie błędu nieodświeżania ilości zarezerwowanej na formularzu zamówienia przy przekształcaniu zamówienia w dokument WZ lub fakturę. (K, P, U)

Aktualizacja zawiera głównie poprawki i udoskonalenia funkcji, które pojawiły się w wersjach wcześniejszych. Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA):

  1. Drukowanie numerów zamówień (w ILUO i w sklepie internetowym) na paragonie fiskalnym (S, K, P, U)
  2. Poprawienie funkcji sprzedaży zestawów przy różnych jednostkach miary (innych niż podstawowa) (P, U)
  3. Zmiana w uprawnieniach umożliwiająca osobie z innego magazynu obejrzenie szczegółów MW do niego kierowanego (Pozycje, Partie/Dostawy) (K, P, U)
  4. Dodanie kolumn Numer i Data dokumentu powiązanego w widoku “Przesunięcia magazynowe” – wyświetlają dane dokumentu MW odpowiadającego dokumentowi MP (K, P, U)
  5. Na formatce zatwierdzania dokumentu Magazyn Przyjmie dodanie pól Numer MW i Data MW (K, P, U)
  6. Zablokowano edycję wartości netto i brutto w pozycji zamówienia (S, K, P, U)
  7. Lookup wyboru partii na pozycji dokumentu zamówienia/sprzedaży – dodano kolumnę “cena zakupu” (dostępną tylko, gdy funkcjonalność ‘Ceny zakupu’ jest włączona) (K, P, U)
  8. W widokach Partie/Dostawy, Historia Przychodów i Rozchodów dodano filtr na Magazyn (K, P, U)
  9. Dodano widok powiązany dla dokumentów handlowych zakupu i sprzedaży -> “Powiązane zamówienia” (S, K, P, U)
  10. Drobne modyfikacje w funkcjach aktywacji licencji / zmiany ustawień licencji (S, K, P, U)
  11. W przypadku braków towarów przy realizacji zamówienia, dostępne jest okno z wykazem braków (K, P, U)
  12. Przy automatycznej zmianie statusów zamówień ich opis ustawia się na ‘[Auto]’ (S, K, P, U)
  13. Poprawka: przy różnicach w wielkościach liter w nazwach producentów w Shoperze i ILUO nie można było zaimportować towaru (S, K, P, U)
  14. Odblokowanie niektórych funkcji rezerwacji w pracy chmurowej i na serwerze aplikacji z możliwością rezerwacji dla partii towaru (K, P, U)
  15. Dodano na zamówieniu funkcję “bilans dokumentu” (K, P, U)
  16. Rozszerzono funkcję “bilans dokumentu” o wykaz pozycji poniżej ceny zakupu. (K, P, U)
  17. Dodano komendę “Automatyczne odświeżanie” – komenda dostępna po kliknięciu w perłę konkretnego widoku. Gdy funkcja jest aktywna pojawia się przy niej kropka. Program zapamiętuje ostatnie ustawienie i przy ponownym otwarciu okna funkcja jest ponownie włączana. (K, P, U)
  18. Dodano do rozrachunków filtr na typ dokumentu (K, P, U)
  19. Dodano do browsera typów dokumentów filtry – pełnotekstowy i drzewkowy (wg rodzajów dokumentów) (K, P, U)
  20. Poprawka: okna powiązane pojawiają się po ponownym otwarciu zgodnie z kolejnością tworzenia (S, K, P, U)
  21. Przy realizacji zamówień jako zlecenie produkcyjne poprawiona została obsługa sytuacji błędnych – dostępne jest okno z listą stosownych komunikatów. (P, U)
  22. Chmura: quasi rezerwacja na poziomie linijki dokumentu – wstępna kontrola ilości towaru do sprzedaży – do ilości dostępnej (K, P, U)
  23. Poprawka: Przy zbiorczej zmianie danych towarów wyłączał się znacznik „wymuszaj wybór wariantu”(K, P, U)

Wersja 4.2.5xx dostosowana została do najnowszych zmian w przepisach prawnych związanych z możliwością wystawiania faktur z tzw. odwrotnym obciążeniem. Dodatkowo dodaliśmy funkcję obsługi zamienników oraz sprzedaży zestawów, o które to elementy mieliśmy często zapytania. Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA):

  1. Obsługa faktur zakupu i sprzedaży z tzw. “odwrotnym obciążeniem” (OO): (P, U)
    • tworzenie i wydruk faktur z OO (FZO, FSO)
    • obsługa korekt faktur z OO (KFZO, KFSO)
    • stosowne modyfikacje rejestrów VAT zakupu i sprzedaży
  2. Wprowadzenie obsługi zamienników towaru: (P, U)
    • definiowanie dowolnej liczby zamienników dla każdego towaru
    • automatyczne wyświetlanie listy zamienników (i oryginału) na liście podpowiedzi (lookup) przy tworzeniu dokumentów w ILUO Biznes
    • widok powiązany na liście towarów – “lista zamienników”
  3. Wprowadzenie “zestawów sprzedażowych”: (P, U)
    • nowy typ towaru – “Zestaw”
    • definicja składników zestawu – analogicznie do receptur produktu
    • widok powiązany “pokaż recepturę produktu/składniki zestawu”
    • podczas zakupu/sprzedaży – wstawianie na fakturę składników po wybraniu zestawu
    • w procesie sprzedaży – dynamiczne wyliczanie ilości zestawów na podstawie stanów składników
    • Opcje wydruku faktury: drukuj jako zestawy, drukuj składniki
  4. Dodanie grup funkcjonalności, które można włączać i wyłączać na poziomie konfiguracji systemu lub ról użytkownika (uproszczenie interfejsu):(P, U)
    • Zestawy sprzedażowe
    • Zamienniki towarów
    • Faktury odwrotne obciążenie
  5. Rozbudowanie funkcji eksportu-importu – mechanizm wdrożeniowy pozwalający na łatwe tworzenie dowolnych operacji importu-eksportu i uaktywnianie ich w wybranym miejscu programu. (P, U)
  6. Dodanie możliwości definiowania poleceń wdrożeniowych. (U)
  7. Usunięcie zgłoszonych usterek i błędów. (S, K, P, U)

Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA):

  1. Wprowadzenie obsługi kodów kreskowych z ilością (wagowych). (K, P, U)
  2. Modyfikacje ILUO API. (K, P, U)
  3. Integracja z producentami towarów FMCG i producentami napojów alkoholowych – system automatycznego raportowania – funkcjonalność uruchamiana podczas wdrożenia (P, U)
  4. Nowe parametry i możliwości modułu integracji ze sklepami internetowymi: (K, P, U)
    • Parametr „Szablon adresu sklepu” – jeśli nie działa podgląd zamówienia w sklepie internetowym (kliknięcie na kolumnie sklep internetowy na liście zamówień w ILUO), należy ustawić ten szablon.
    • Parametr „Synchronizuj stan minimalny – alarmowy”
    • Uszczegółowienie logów transakcyjnych dotyczących procesów synchronizacji ze sklepami
  5. Dodatkowe filtry w kartotece kontrahentów. (K, P, U)
  6. Opcje dodatkowe (wdrożeniowe) pozwalające na modyfikację działania ILUO Biznes w trybie Serwera Aplikacji (K, P, U)
    • tryb serwerwowy browserów (tak/nie)
    • rezerwacja na poziomie linijki lub dokumentu
    • zapis wszystkich operacji w pliku (log operacji)
    • parametry stronicowania przy remanentach dla dużej ilości pozycji
  7. Usunięcie zgłoszonych usterek i błędów. (S, K, P, U)

Dziś oddajemy do użytkowania nową wersję programu ILUO Biznes zawierającą kilka istotnych udoskonaleń dotyczących pracy w chmurze oraz nowe funkcje zarządzające drukowaniem dokumentów. Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA):

  1. Zwiększenie szybkości zapisywania dokumentów sprzedaży, zakupu, magazynowych w chmurze. (K, P, U)
  2. Dostosowanie programu do nowych wariantów serwerów SQL Azure w wersji Standard (S0, S1, S2, S3) oraz Premium (P1, P2, P3) (K, P, U)
  3. Możliwość skonfigurowania modułu wydruku niezależnie dla każdego typu dokumentu i/lub użytkownika. Opcja pozwala na przyspieszenie tworzenia wydruku dokumentów oraz dostosowania interakcji z użytkownikiem poprzez określenie parametrów: (K, P, U)
    • czy uruchamiać moduł wydruku po zapisie dokumentu? (parametr pozwala na pominięcie wyduku – przy rejestracji dokumentów – np. faktur zakupu)
    • wybór rodzaju formularza wydruku (pozwala na wywołanie okna dostępnych formularzy – jeśli jest ich w danym kontekście więcej niż jeden – np. dla faktur sprzedaży – faktura po polsku, po angielsku, po niemiecku)
    • przypisanie domyślnego formularza wydruku – istotne w przypadku wyłączenia okna wyboru rodzaju formularza
    • określenie czy ma pojawiać się okno wyboru drukarki i parametrów wydruku. W przypadku wyłączenia tego okna wydruk pojawia się szybciej z opcjami jakie były ustawione przy ostatnim wywołaniu okna.
    Dostępne są 2 poziomy konfiguracji (systemowa-dla wszystkich i indywidualna-użytkownika)
  4. Okno konfiguracji drukarki i parametrów na zakładce – nie blokuje interfejsu – można wystawiać inne dokumenty lub realizować inne operacje. (S, K, P, U)
  5. Dodanie opcji konfiguracji uprawnień do opcji wydruku (p.3). (K, P, U)
  6. Opcja wydruku kodu kreskowego towaru na wszystkich dokumentach magazynowych. (K, P, U)
  7. Przygotowanie opcji kolorystycznych komunikatów formularzy w celu łatwiejszej percepcji komunikatów: (S, K, P, U)
    • niebieski – informacja
    • żółty – ostrzeżenie
    • czerwony – błąd
  8. W konfiguratorze połączenia SQL – łatwiejszy dostęp do instalowania nowych instancji serwera MS SQL. (S, K, P, U)
  9. Optymalizacje niektórych widoków powiązanych. (S, K, P, U)
  10. Funkcja blokowania (wyszarzania) widoku powiązanego na moment odświeżania. (S, K, P, U)
  11. Poprawki (S, K, P, U)

W nowej wersji ILUO Biznes znajdziecie Państwo: – produkcję opartą na wariantach – tworzenie zleceń produkcyjnych do zamówień od odbiorców – usprawnienie funkcji zawieszania i zapisu remanentu w chmurze – szybkie wystawianie paragonów w trybie offline – dostowanie do nowej wersji serwisu GUS umożliwiającego pobieranie danych kontrahenta i wiele innych. Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA):

  1. Dodanie nowych funkcji usprawniających sprzedaż detaliczną:
    • “Paragon POS” – otwiera pełnoekranowe okno paragonu, a po zatwierdzeniu i wydrukowaniu paragonu przechodzi automatycznie do wystawiania kolejnego. Funkcja aktywna przy pracy lokalnej lub w chmurze.
    • “Paragon OFFLINE” – działa podobnie jak “Paragon POS” ale dotyczy tylko pracy w chmurze. Tworzone paragony zapisywane są w bazie lokalnej. Zapis paragonu “do chmury” następuje “w tle” i nie wpływa na wydajność pracy. Ma to duże znaczenie w przypadku słabych łącz i znacznie przyspiesza tworzenie paragonu oraz uniezależnia nas od “zacięć” internetu. (K, P, U)
  2. Sklepy internetowe – zmiany w automatycznej synchronizacji :
    • Możliwość automatycznego importu towarów. Wszelkie zmiany w towarach (wariantach) po stronie sklepu są automatycznie “przenoszone” do ILUO.
    • Istnieje możliwość włączenia/wyłączenia, które procesy eksportu/importu są aktywne przy automatycznej synchronizacji.
    • Natychmiastowe rozpoznawanie zmian w konfiguracji sklepu internetowego bez konieczności restartowania serwisu.
  3. Automatyczne przeliczanie wartości na złotówki przy fiskalizacji paragonu wystawionego w walucie. Ułatwia to fiskalizację paragonu np. przy imporcie paragonów w walucie ze sklepu internetowego. (P, U)
  4. Dodatkowe filtry (wystawca-kasjer, rodzaj operacji finansowej) na listach i na wydrukach dokumentów kasowych, bankowych i innych operacji finansowych. (S, K, P, U)
  5. Usprawnienie funkcji wstawiania wielu pozycji towarowych (z wariantami) na dokument oraz edycji ilości pozycji w wariantach. Kliknięcie w pole ilość (link) wyświetla listę dostępnych w danym kontekście wariantów i umożliwia wpisanie ilości w poszczególnych wariantach. (P, U)
  6. Dodanie w katalogu towarów prostej lokalizacji magazynowej (“miejsce w magazynie” + słownik), która nie wymaga definiowania lokalizacji za pomocą parametrów (dostępnych od wersji PREMIUM). W związku z tym dostępna jest w browserach (listach) powiązanych z towarami kolumna (“miejsce w magazynie”) oraz możliwość filtrowania wg zawartości tej kolumny. (K, P, U)
  7. Pełna integracja z systemem finansowo-księgowym Comarch OPTIMA. (S, K, P, U)
  8. Znaczne przyspieszenie funkcji tworzenia remanentów w chmurze dla dużej ilości pozycji towarowych. Usprawnienie funkcji zawieszania i zapisu remanentu. (K, P, U)
  9. Możliwość realizacji remanentów częściowych (np. towary z wybranych lokalizacji – “miejsce w magazynie”) (K, P, U)
  10. Produkcja:
    • Wprowadzenie wariantów do receptur. Pozwala to na przypisanie wariantu produktu do receptury, co powoduje, że w wyniku procesu produkcyjnego powstaje produkt w określonym wariancie i z określonymi parametrami.
    • Możliwość określenia wariantu produktu bezpośrednio w pozycji zlecenia produkcyjnego.
  11. Funkcja tworzenia zleceń produkcyjnych (ZPK) na podstawie zamówień od odbiorców. Funkcja obsługuje warianty produktu, co oznacza, że automatycznie przypisuje recepturę odpowiadającą określonemu wariantowi produktu. (P, U) Istnieje możliwość późniejszego sterowania statusem zamówienia w zależności od statusu realizacji zlecenia produkcyjnego (U).
  12. Drukowanie specyfikacji składników zlecenia produkcyjnego z uwzględnieniem ich lokalizacji. (P, U)
  13. Drukowanie na dokumentach wydania/sprzedaży, zamówieniach adresu dostawy dla kontrahenta (z katalogu kontrahenta), jeśli jest inny niż adres podstawowy (i zaznaczony jako aktywny).
  14. Dodanie do browsera towarów widoku powiązanego “Stany zamówień” pokazującego, dla każdego towaru, z podziałem na zamówienia od odbiorców i do dostawców informację: [ile zamówiono] [ile zrealizowano] [ile pozostało do realizacji] [ile zarezerwowano]. “Stany zamówień” dotyczą zamówień aktywnych (poza zrealizowanymi i anulowanymi). Istnieje podgląd “szczegółów” dla tego widoku – pozycji zamówień, z których wynika “Stan zamówień”. (K, P, U)
  15. Moduł administratora ILUO pozwalający na: (S, K, P, U)
    • instalację nowych instancji MS SQL
    • zarządzanie instancjami SQL
    • szybki dostęp do różnych katalogów ILUO
    • dostęp do konfiguratorów usług ILUO:
      • serwer aplikacji
      • serwer API
      • synchronizator sklepów
    • funkcje dodatkowe (czyszczenie DNSów, czyszczenie ILUO cache)
    • szybki dostęp do zdalnej pomocy
  16. Rozpoznawanie pakietu językowego Windows i w przypadku innych języków niż polski włączanie wersji angielskiej interfejsu. (S, K, P, U)
  17. Przeniesienie instalacji serwera SQL z instalatora programów ILUO do aplikacji ILUO Biznes. W przypadku wyboru pracy lokalnej ILUO Biznes (nie w chmurze) możliwa jest instalacja bazy na istniejącym serwerze SQL bądź zainstalowanie nowej instancji serwera SQL Express. (S, K, P, U)
  18. Dostosowanie programu do nowej wersji serwisu GUS umożliwiającego pobieranie danych kontrahenta. (S, K, P, U)
  19. Funkcja podglądu zdjęć przy przeglądaniu towarów. Okno może pozostać aktywne (nie trzeba zamykać przy przechodzeniu między pozycjami) i wklejone w różne miejsca aplikacji. (P, U)
  20. Inne drobne usprawnienia i poprawki. (S, K, P, U)

Nowa wersja programu posiada generator kodów kreskowych, funkcje automatycznych rezerwacji, rozbudowane mechanizmy drukowania etykiet oraz szereg innych udogodnień. Zmiany w wersji (S-START, K-KOMFORT, P-PREMIUM, U-ULTIMA):

  1. Zamówienia:
    • Funkcje automatycznej rezerwacji / wycofywania z rezerwacji (P, U)
      • automatyczna rezerwacja dla wszystkich zamówień (z włączonym znacznikiem automatycznej rezerwacji) przy przyjęciu towaru
      • możliwość zarezerwowania towarów dla “zaznaczonych” zamówień na liście
      • możliwość wycofania z rezerwacji towarów dla “zaznaczonych” zamówień na liście
    • Automat do zamawiania towarów u dostawców na podstawie stanów minimalnych i maksymalnych z automatycznym przeliczaniem ilości na opakowania zbiorcze (domyślna jednostka zakupu).
  2. Odblokowanie możliwości wystawienia faktury z datą późniejszą niż dziś (K, P, U)
  3. Automat do generowania kodów kreskowych (z opcjami konfiguracji typu stosowanego kodu kreskowego): (P, U)
    • dla towarów / wariantów towarów
    • dla partii towarów przy przyjęciu towaru
  4. Sklep internetowy – import cen promocyjnych (K, P, U)
  5. Możliwość zbiorczego wstawiania na dokument wydania/sprzedaży pozycji w ilości zależnej od stanu dostępnego. (P, U)
  6. Dostosowanie algorytmów produkcji do strategii FEFO – wg daty ważności produktu (P, U)
  7. Rozbudowa mechanizmów drukowania etykiet (metek towarowych) (P, U)
  8. Możliwość wystawienia Faktury RR lub “innego dokumentu zakupu” na podstawie zamówienia od dostawcy lub dokumentu PZ. (K, P, U)
  9. Wydruk rozliczenia opakowań kaucjonowanych na drukarkach fiskalnych (P, U)
  10. Dodatkowe filtry na liście dokumentów finansowych na typ płatnika (kontrahent, urząd, pracownik, inny) (K, P, U)
  11. Optymalizacja pracy list podpowiedzi (lookup) w chmurze (S, K, P, U)
  12. Optymalizacja zarządzania zakładkami. Uruchomienie określonej funkcji (np. lista towarów) nie powoduje otwarcia nowej zakładki tylko przełączenie na istniejącą zakładkę. Otwarcie za każdym razem nowej zakładki wymaga kliknięcia na ikonę z przyciśniętym klawiszem Ctrl. Taka logika działania jest w większości przypadków pożądana przez użytkownika i zapobiega wielokrotnemu otwieraniu tych samych zakładek. (S, K, P, U)
  13. Poprawki w wydruku faktur na drukarce fiskalnej: (K, P, U)
    • Elzab – ustawiał się znacznik fiskalizacji po wydruku
    • Posnet – pełne dane nabywcy
  14. Poprawki w module księgowania do programów Rewizor i Rachmistrz. (S, K, P, U)
  15. Inne drobne usprawnienia i poprawki. (S, K, P, U)
historia wersji

Szkolenia

Zapraszamy na szkolenia dotyczące oprogramowania ILUO Biznes.

Prezentacja wybranych funkcji ILUO Biznes – Szkolenie prezentujące wybrane, innowacyjne cechy oprogramowania ILUO Biznes, które nie zawsze spotkacie Państwo w programach konkurencji.

Szkolenie odbędzie się w formie elektronicznej (webinarium). Czas szkolenia to ok. 60 minut + czas jaki zajmą odpowiedzi na zgłoszone przez Państwa pytania. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w prezentacji i zadawaniu (w formie czatu) wszelkich pytań jakie nasuną się w trakcie webinarium.

Wybrane funkcje ILUO Biznes

Program I

Wybrane funkcje ILUO Biznes

Program II

Do uczestnictwa w szkoleniu według Programu II
nie jest wymagana wiedza ze Szkolenia I.

Cena:

0,00 zł

Instrukcje obsługi programów

Zapraszamy do pobrania instrukcji użytkownika oprogramowania ILUO dostępnych w postaci plików PDF.

ILUO Faktura

Dokumentacja rozszerzona

Poniżej udostępniamy linki do dokumentacji użytkowych

Sprawdź jak działa program magazynowy. Zapoznaj się z możliwościami
programu ILUO Biznes.

logo iluo footer

30-dniowy TRIAL

Przetestuj ILUO Biznes. Pobierz i zainstaluj pełną wersję programu działającą bezpłatnie przez 30 dni.